Blúdili sme v Procesore Pavla Mrkusa

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 5. 12. 2016

V dnešnej modernej dobe ovládame širokú škálu technológií. Alebo ovládajú oni nás? Aj o tom je výstava Pavla Mrkusa v Kulturparku.

mrkus-2

Český vizuálny umelec vytvoril pre Galériu Alfa dve vzájomne previazané site-specific video inštalácie. Spája ich procesor. Je neoddeliteľnou súčasťou výpočtovej techniky a základnou jednotkou každého stroja: „Môžeme si predstaviť, že vstupujeme do galérie, do tohto Procesoru a stávame sa súčasťou výpočtu nejakej reality. Tá je potom zobrazená na trojkanálovej projekcii vo vedľajšej miestnosti. Predstavuje prelet krajinou, ktorá nie je skutočná, ale vypočítaná. A tu nám vzniká otázka – pozeráme sa na reálnu krajinu, alebo na fiktívny život vygenerovaný strojom,“ prezrádza umelec Pavel Mrkus. Pohyb návštevníkov miestnosťami galérie ukazuje akési blúdenie dát v energetických uzloch informačných kanálov.

Autor diela pracuje s technológiami veľmi dlho, keďže sa čoraz intenzívnejšie stávajú súčasťou našich životov a naše životy súčasťou technológií. „Spoločenské systémy sú postavené na technológiách a ja ako umelec vnímam ich krehkosť. Sú veľmi ľahko narušiteľné. Na jednej strane nám môžu vsugerovať nejaký pohľad na svet, ale na druhej strane môžu byť jednoducho napadnuté,“ hovorí umelec.

mrkus-1

Kurátor Michal Koleček (vľavo), autor výstavy Pavel Mrkus (vpravo).

Technológie nás oddeľujú od prirodzeného vnímania prírody
„Pavel Mrkus pracuje s prostriedkami nových médií a divákom ukazuje skryté procesy ich fungovania. Výsledkom sú veľmi podmanivé, veľkoformátové videoprojekcie. Používa jednoduchý jazyk vychádzajúci z programovania, a ten pretvára do vizuálnej podoby. Obrazy sú často dynamické, pohyblivé a pomáhajú nám pochopiť, akým spôsobom média spájajú ľudí, ale zároveň, ako nás oddeľujú od prirodzeného vnímania prírody,“ približuje dielo umelca kurátor výstavy Michal Koleček.

Výstavu Pavel Mrkus: Procesor nájdete v Kasárňach/Kulturparku do 22. januára.

Lucia Korečková
Foto: Maroš Simon

img_0160


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Blúdili sme v Procesore Pavla Mrkusa

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems