Zimomriavky z Trhliny

| Stĺpček | 7. 11. 2016

Práca na novom románe mu dala psychicky zabrať. Otvorené priznanie publikoval autor ešte pred vydaním titulu. Jozef Karika, majster mysterióznych hororov, väčšinou „dáva zabrať“ svojim čitateľom. Jeho romány sú umiestnené v slovenských mestách alebo horách, v nedávnom čase, načierajúc do minulosti, do nevysvetliteľných a ľuďmi radšej zabudnutých udalostí. Vedú na miesta so stopami dávnej histórie, opradenej poverami, sčasti archeologicky podloženými, sčasti… Poďme sa ale naozaj báť. Počasie nám praje. Hlavná dejová línia prózy Trhlina sa odohráva v nevľúdnom, zimnom období.

trhlina

Karika je výborným rozprávačom s vycibreným štýlom, ponúka premyslenú kompozíciu s gradujúcim napätím, postaveným na zahmlievaní reality strácajúcej sa v mystických  pasážach. Trhlina je sčasti doslovným prepisom výpovede protagonistu, ktorá je dotvorená do románovej podoby, doplnená citáciami dokumentov, tiež autorovými vysvetlivkami a bibliografickými odkazmi. Trhlina sa (do)týka tzv. tríbečskej záhady, nevysvetlených miznutí ľudí v horských lokalitách. Igor, hlavný hrdina, nájde pri vypratávaní starého blázinca dokumenty a zvukové záznamy z vyšetrenia pacienta Waltera Fischera. Je jediným z tých, ktorý prežil zaznamenané tríbečské zmiznutia v rozpätí rokov 1929 až 1995. Stávame sa svedkami mrazivých výpovedí, vnárame sa do kontextu dokumentov, článkov a online diskusií. Igor, ktorý si Jozefa Kariku vyhľadal a celú genézu svojho príbehu autorovi vyrozprával, sa v mene blogerskej slávy rozhodol Tríbeč preskúmať. S prívržencom i odporcom záhady a priateľkou sa vybrali v decembri na miesta, ktoré sú dejiskami hrôz a nevysvetliteľných javov prekračujúcich storočia. Záver? Výpovede Waltera Fischera z roku 1939 sa zrazu stávajú zrozumiteľnými a brány blázinca sa opäť otvárajú…

Román Trhlina je zatiaľ tým najlepším, čo Jozef  Karika  knižnému trhu ponúkol. Z hľadiska formy aj obsahu. Rozosieva strach, neistotu i nebezpečnú zvedavosť.

Alena Štrompová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zimomriavky z Trhliny

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems