Zaujímaví ľudia prinesú silné príbehy a pravdivé fotografie

| Pozvánky | 7. 11. 2016

Blíži sa 10. ročník festivalu Iné cesty. Spoznáte na ňom cestovateľov, ktorí sa zúčastnili  autentických náboženských a šamanských obradov, počas splnu videli ožiarenú horu, jedli s kočovníkmi v ich skromných príbytkoch a pomáhali domorodcom v odľahlých horách zachovať ich kultúrne dedičstvo.

india-3

Občianske združenie SOSNA organizuje festival, aby propagovala zodpovedné formy cestovania najmä v krajinách tretieho sveta. Program sa uskutoční 25. a 26. novembra v aule Prírodovednej fakulty UPJŠ v Košiciach a jeho súčasťou bude rozprávanie cestovateľov, fotografov, dobrovoľníkov a publicistov. Všetci putovali pešo alebo stopovali po krajinách, aby sa im dostali „pod kožu“. Spisovateľ Marek Vadas prinesie autentické svedectvá o černošských čarodejníkoch, Gustáv Stibrányi porozpráva o ceste do západnej Číny s cieľom vyliezť na 7546 m vysokú horu Mustagh Ata. Adi Hižňanová a Michal Pačuta prezradia zážitky z cesty stopom z najjužnejšieho po najsevernejší cíp amerického kontinentu, Silvia a Daniel Szabó priblížia svoju cestu k jednej z najkrajších a najťažšie prístupných hôr Himalájí Nanda Dévi. Karol Kaliský prinesie nádherné fotografie z tatranskej divočiny a Dana Husárová zasa z divokých Faerských ostrovov.

Súčasťou programu bude aj výstava bannerov s najlepšími prednáškami a fotografiami z minulých ročníkov, ako aj obľúbené „etno“ občerstvenie, predaj kníh a dokumentárnych filmov, čajovňa a rozhovory s cestovateľmi.

india-1

Autentická fotografia z cesty k hore Nanda Dévi. Foto: rodina Szabóová

Festival chce ukázať, že cestovanie nemusí byť len o adrenalíne a zážitkoch, ale aj o hlbšom pohľade na chudobnejšie krajiny a citlivom prístupe k ich kultúre a prírode. Iné cesty hľadajú odpovede na otázky, ako a prečo človek cestuje, ako by mal cestovať, aby čo najmenej škodil a naopak, aspoň trochu pomáhal.

Štefan Szabó

india-2


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zaujímaví ľudia prinesú silné príbehy a pravdivé fotografie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems