Tri moderné výstavy v K13

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 7. 11. 2016

Originálnym a moderným spôsobom stvárnia svet okolo nás tri výstavy v priestoroch Košických kultúrnych centier. Ich autormi sú Pavel Mrkus, Robert Vlasák a Jiři Černický.

Procesor
Vizuálny umelec Pavel Mrkus (1970) predstaví svoj digitálny svet vo dvoch vzájomne prepojených video inštaláciách. V nich kombinuje vizuálnu stránku „počítačového jazyka“ s  ilúziou umelo vytvorenej reality. Jeho špecifický štýl bol ovplyvnený počas pracovného pobytu v  Japonsku v  rokoch 2000 – 2004. Od klasických umeleckých prostriedkov sa priklonil k  dynamickým elektronickým médiám (manipulácia digitálneho obrazu, mediálne siete, internet…). Podporuje českú kultúrnu tradíciu s východnými duchovnými vplyvmi. Vystavoval v  Taliansku, Fínsku aj Nemecku. Zúčastnil sa na mnohých významných skupinových projektoch vo Viedni, Švajčiarsku, Barcelone či New Yorku. Vo svojej tvorbe sa zameriava na prelínanie mikro a makro sveta či na vzťah medzi metódami manipulácie a vzájomným pôsobením.

vystava-3

Pavel Mrkus – Ilúzia večného pokroku. Videoinštalácia 2016. Foto: archív umelca

Svoje diela predstaví v Galérii Alfa v Kulturparku 21. novembra  o  18:00, výstava potrvá do 11. decembra. Vstupné je 1 € dospelí/0,50 €  deti a dôchodcovia.

Od Hladiny Do
V  priestoroch malého bazéna Kunsthalle/Haly umenia pripraví sochár Robert Vlasák (1978) špecifickú inštaláciu Od Hladiny Do. Výstava pozostáva z  nízkej kruhovej nádrže naplnenej vodou a zo zásobníka, v  ktorom na nachádza prachový, vo vode tuhnúci materiál. Systémom hadíc, nádrží a  čerpacieho zariadenia je vháňaná voda do konštrukciou upevnených nádob. Tie sa nachádzajú v pomyselnej výške už neexistujúcej vodnej hladiny. Po pôdoryse bazéna sú rozmiestnené malé vodné plochy. V nich sa voda objaví a mizne v pravidelných cykloch. Projektom Robert stvárňuje pôvodnú architektúru Košíc. Už dlhodobo sa zameriava na odlišné využitie známych objektov v  novej situácii či funkcii.  Typickým znakom jeho práce je využívanie tradičných materiálov i  technológií a  ich následné kombinovanie s postupmi odvodenými od základných princípov fyziky či newtonovskej mechaniky.

vystava-4

Robert Vlasák – Reči. Reproduktory, elektronika, 3D tlač, kov, HDPE fólia, variabilné rozmery 2015. Foto: archív umelca

vystava-5

Robert Vlasák – Dopravník. Magnetofonová páska, reproduktory, motor, elektronika, variabilné rozmery. Foto: archív umelca

Vernisáž sa uskutoční 22. novembra o 18:00, výstavy potrvá do 22. januára 2017. Vstupné je 1 € dospelí/0,50 €  deti a dôchodcovia.

Metodické sny
Spolu s  Robertom Vlasákom sa predstaví aj vizuálny umelec a  tvorca experimentálnych a  intermediálnych projektov Jiři Černický (1966). Vernisážou v  košickej Kunsthalle 22. novembra o 18:00 rozvinie víziu aktivizmu. Začiatky jeho tvorby sú úzko prepojené s  priemyselným prostredím severných Čiech. Do povedomia verejnosti sa dostal prostredníctvom projektov zameraných na nástup globalizácie do českého transformačného diskurzu. Pracuje v  oblasti maľby, multimediálnej inštalácie, venuje sa aj knižnej ilustrácii a  hudbe. Svoju tvorbu prezentoval na výstavách v Anglicku, Holandsku, Francúzsku, Srbsku, USA, Taliansku či v Izraeli. Černický verí, že umenie môže podnietiť spoločenskú zmenu prostredníctvom revolučného socio-kultúrneho aktu. Jeho projekty vedú diváka k  stvárneniu kreativity a k zveličeniu krásy ľudského života.

vystava-2-tif

Jiři Černický a jeho vynálezy – Letatin v klietke. Foto: archív umelca

Výstava potrvá do 22. januára 2017.

Eva Barnišinová, K13


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tri moderné výstavy v K13

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems