Šesť medailí pre Slovensko

| Mesto Košice, Šport | 7. 11. 2016

Tanečníkov na vozíku dnes nájdete v 29 krajinách sveta. Na Európskom šampionáte v Košiciach sa ich od 28. do 30. októbra zišlo takmer sto, no najviac očí sa upieralo na viacnásobných majstrov sveta – Košičanov Petra Vidašiča a Helenu Kašickú. Nesklamali a domov si odniesli tri zlaté medaily. Tanec je pre nich terapiou a možnosťou, ako sa čo najviac priblížiť svetu zdravých. 

vidasic-kasicka-5

Peter Vidašič a Helena Kašická.

Vozík presne na mieru
Pri tanci na vozíku sa vystúpenia párov hodnotia rovnako prísne, ako bežné tanečné súťaže. Odlišné sú kategórie – duo znamená tanec dvoch vozičkárov, combi zasa kombináciu zdravého tanečníka a tanečníka na vozíku. Práve ten je pri tomto športe kľúčový – ide o špeciálny model s vyššou stabilitou vďaka kolesám nakloneným smerom von. Pri tanci sú naň súťažiaci niekedy pripútaní remeňmi, aby sa zabránilo možnému pádu. Každý tanečník má svoj vozík prispôsobený na mieru. „Keďže mám vysokého partnera, môj vozík je upravený tak, aby bol vyššie a má tiež piate koliesko, aby som mala presne nasmerovanú os. Je zároveň veľmi ľahký,“ popisuje naša reprezentantka Helena Kašická. Cena tanečného vozíka sa pohybuje aj okolo 6 000 eur a jeho váha obyčajne nepresiahne 15 kg.

Tanec ako terapia
Na parkete sa striedajú štandardné tance s latinsko-americkými, freestyle, ktorý môže zahŕňať všetky tanečné štýly, od hip-hopu po balet, a single, kde tancuje jeden vozičkár sám. Všetky kategórie sú zároveň rozdelené na 1 – ťažší postih a 2 – ľahší postih, pričom pri ťažšom postihu sú niektoré skladby kratšie. Natrénovať jednotlivé choreografie nie je jednoduché, základom je dokonale ovládať vozík a rytmus. „Vediem terapeutickú skupinu so študentmi a deťmi, ktoré ešte nevedia fungovať na vozíku. Učíme sa sadať si na stoličku, na zem, presúvať sa, zohnúť sa, obuť sa, postarať sa o seba s čo najmenšou pomocou ostatných. Popri tom ale robíme aj tanečné cvičenia, hýbeme sa do rytmu, učíme sa pracovať s rukami. Je to skôr sociálna terapia, krúžok, no som na nich prísna a často ich sekírujem, aby si presadli ešte raz, alebo sa opäť zdvihli… Niekedy nerozumejú, na čo je to dobré. Je ťažké priblížiť sa k ľuďom, keď sú obklopení rodinou, priateľmi, čo im večne pomáhajú. Potom nemajú snahu postarať sa sami o seba,“ vysvetľuje Kašická. Terapeutická skupina sa stretáva v neziskovej organizácii LUX dvakrát týždenne a najlepší tanečníci z nej sa potom stávajú aj tanečníkmi klubu Ellegance, ktorý ako jediný v Košiciach zastrešuje tanec na vozíku. Na celom Slovensku sú takéto kluby len štyri, no popularita športu postupne rastie. „Veľmi chceme, aby sa tanec na vozíku čo najviac podobal ,zdravému tancu´ a aby všetci tanečníci pochopili, že aj my na sebe tvrdo pracujeme. Je to pre nás veľká zodpovednosť. Niektorí tanečníci nás už berú ako rovnocenných, čo nás veľmi teší,“ dopĺňa Kašická.

olejar-gazdikova

Mária Gazdíková a Maroš Olejár získali dve medaily.

Nie sú „len“ nejakí vozičkári
Postihnutí tanečníci na parkete žiarili vo svojich trblietavých kostýmoch či čiernych oblekoch, rozdávali hollywoodske úsmevy a hýbali sa s vášňou a nadšením, ktoré často zdravým profesionálom v tomto športe chýbajú. Boli vďační za každý potlesk a že ich bolo neúrekom. Tanec im dal veľa – možnosť vidieť svet, nájsť si množstvo priateľov a inšpirovať ostatných. Kašická uzatvára: „Peťo (tanečný partner Peter Vidašič, pozn. red.) ma naučil jednu úžasnú vec. Povedal: ,Hela, spoločnosť ti dá možnosť, ale ty ju musíš vedieť uchopiť všelijakými možnými spôsobmi.´ Táto veta mi veľmi pomohla. Nemôžeme sedieť v kúte a plakať, musíme sa snažiť sami. A samozrejme mi veľmi pomohlo aj tancovanie – už nie som len nejaký vozičkár, ktorého bude každý ľutovať, taký, čo sedí v kúte a zlostí sa, že mu nikto nedá prácu. Tanec mi ukázal svet zdravých aj možnosti, ktoré mi môže ponúknuť. Želám si, aby tieto možnosti objavili všetci, čo sú ako ja.“

Šesť medailí pre Slovákov v ME v tanci na vozíku
Helena Kašická a Peter Vidašič:
Combi Standard Class 1 – 1. miesto
Combi Freestyle 1 – 1. miesto
Combi Latin Class 1 – 1. miesto

Mária Gazdíková a Maroš Olejár:
Combi Freestyle Class 1 – 2. miesto
Combi Standard Class 1 – 3. miesto

Mária Dutková a Martin Šolc:
Combi Freestyle 2 – 3. miesto

Veronika Samková
Foto: Roman Benický


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Šesť medailí pre Slovensko

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems