František Jozef I.: Vášnivý poľovník, silne veriaci a zaťatý cisár

| Pozvánky | 21. 11. 2016

Vládol 68 rokov, na tróne sedel 24 827 dní a bol najdlhšie panujúcim Habsburgom. Aj napriek tomu ho väčšina pozná ako manžela legendárnej rakúskej cisárovnej Sissi.

obalka

Pri príležitosti stého výročia smrti rakúskeho cisára a uhorského kráľa Františka Jozefa I. pripravilo Východoslovenské múzeum výstavu Viribus unitis – Spojenými silami. Priblíži panovníkov život, vládnutie, rodinné tragédie aj návštevu v Košiciach.

Ikona monarchie
Hoci mal povesť chladného a necitlivého muža, dokázal si získať poddaných. Považovali ho za symbol nemennosti, stálosti a istoty. Ani tragická smrť detí a manželky neovplyvnili jeho vladárske povinnosti. František Jozef I. sa stal živou ikonou monarchie, a to aj napriek tomu, že sa bránil zmenám a odmietal technický pokrok.

Výstavu o jedinečnom panovníkovi si môžete prezrieť od 21. novembra do apríla budúceho roka v budove VSM na Námestí Maratónu mieru 2. Vstupné je 1 € (0,50 € deti, študenti a dôchodcovia). Pripravený je aj cyklus prednášok. Prvá z nich sa uskutoční 25. novembra o 17:00. Prednášať bude významný slovenský historik Roman Holec.

Redakcia


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: František Jozef I.: Vášnivý poľovník, silne veriaci a zaťatý cisár

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems