Deti by mali začať športovať na 1. stupni. Potom ich to už lákať nebude.

| Mesto Košice, Šport | 21. 11. 2016

Nie všetci žiaci majú možnosť súťažiť za profesionálny športový klub. Aj preto je tu pre nich Školská športová liga (ŠŠL). Zapájajú sa do nej celý rok a na záver ich čaká finále.

Vlani sa do ligy zapojilo viac ako 3500 detí z rôznych košických základných škôl. Súťažili v kolektívnych športoch aj individuálnych disciplínach. Vyvrcholením bola Detská olympiáda. ŠŠL sa pre súťaživých školákov vracia aj v tomto roku. Organizátorom je Centrum voľného času (CVČ) a občianske združenie Zober loptu, nie drogy.

foto1

Zdravie pre všetkých
S myšlienkou zorganizovať súťaž prišiel pred šiestimi rokmi Ivan Šulek, vedúci referátu športu a mládeže mesta Košice. Smerovala najmä k deťom, ktoré nemajú možnosť byť členom v profesionálnych kluboch. Zásadnou podmienkou je, aby športovali zadarmo. Cieľ projektu hlása ideu Šport – zdravie pre všetkých. „Liga je určená školákom vo veku 6 až 15 rokov. Súťažiť môžu v sprievode učiteľov alebo rodičov, v kolektíve aj individuálne. Body získavajú za umiestnenie a za účasť. Aj to podporuje myšlienku pohybu a zdravého životného štýlu. V každom školskom roku vydávame nové propozície, prípadne ligu rozširujeme o ďalšie športy,“ približuje Denisa Drimáková, koordinátorka projektu za CVČ. Športuje sa v telocvičniach, plavárňach, externých ihriskách, ale aj v parkoch alebo v meste. „V tomto roku nebude vyvrcholením olympiáda, ale poňali sme to skôr ako finálové kolá, kde sa stretnú žiaci s najväčším počtom bodov. Uskutočnia sa od 19. do 29. júna.“

Športovať potrebujú deti odmala
„Základom je podchytiť deti už na 1. stupni. Ak nezačnú športovať do takej piatej triedy, potom ich to už veľmi lákať nebude. Titul Košice – Európske mesto športu 2016 urobilo pre športovanie detí väčšiu reklamu. Detská olympiáda bola krásnym vyvrcholením,“ hovorí Gabriela Chovaníková, výkonná riaditeľka OZ Zober loptu, nie drogy.

Školská liga zahŕňa disciplíny ako futbal, hokejbal, atletika, inline korčuľovanie, plávanie, volejbal, streľba, bedminton, futsal či vybíjaná.

Lucia Korečková
Foto: Miroslav Krbaťa

foto2

 


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Deti by mali začať športovať na 1. stupni. Potom ich to už lákať nebude.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems