Výmenníky nie sú uzavreté, chcú sa otvoriť a prijímať nových ľudí

| K13 a VÝMENNÍKY | 24. 10. 2016

Výmenníky fungujú v rôznych častiach Košíc tri roky, ale niektorí obyvatelia o ich aktivitách aj tak nevedia. Alebo vedia, no hanbia sa zapojiť. A preto sa začal organizovať Sídliskový deň. Je to niečo ako Deň otvorených dverí – prezentujú sa jednotlivé výmenníky, komunitné skupiny a ľudia, ktorí sa o nich starajú. Jeden taký sídliskový deň sa konal 13. októbra na Važeckej.

den-2

„Sídliskový deň je oslava komunít, ktoré pôsobia vo výmenníkoch. Chceme ním ľuďom pripomenúť, že komunity nie sú uzavreté, chcú sa otvoriť a prijímať nových členov, vypočuť si ich nápady. A to je hlavným cieľom podujatia. Aby obyvatelia zistili, čo všetko sa tu koná, vyrába a zapojili sa. Zároveň prepojíme aj jednotlivých lektorov. Tí totiž pôsobia na rôznych sídliskách a nestretávajú sa,“ vysvetľuje zámer projektu Renáta  Zolnaiová. V praxi to znamená, že niekoľkokrát do roka sa na každom výmenníku zorganizuje Sídliskový deň. Odprezentujú sa na ňom komunity, mediátori, pozvú sa lektori z iných výmenníkov, prichystá sa aj piknik. „Program bude záležať od ročného obdobia a počasia. V lete plánujeme pikniky, hry pre deti, zveľaďovanie okolia daného výmenníka. Počas celého roka to budú burzy a tomboly, koncerty, divadelné predstavenia, výstavy. Jednoducho všetko, čo sa vo výmenníkoch deje.“

den-4

Sídliskový deň na Važeckej
Vo Výmenníku Važecká na Jazere sídli módna značka VYVA. Skupina žien pod vedením dizajnérky Jany Bučkovej svoju šikovnosť dokázala na niekoľkých módnych prehliadkach. A rovnako aj na Sídliskovom dni 13. októbra. Okrem nich sa prezentovali OZ Loďka nádeje a jeho Klub Štvorlístok, seniori z MČ Nad jazerom, ZUŠ Irkutská, Anka Vaňková, Horolezecký klub Metropol, bikeri zo Sídliska Nad jazerom, fotograf Michal Gedeon a cyklopotulkár Ondrej Behun. S lektorkou Ankou Vaňovou si návštevníci vytvorili vlastné „výmenníkové” papuče, s horolezcami skúsili výstup na výmenníkovú stenu a svoje originálne kúsky predviedli košickí bikeri. Pripravená bola aj cyklopotulka s Ondrejom Behunom po mestských častiach Nad jazerom a Krásna.

den-1

Ak chcete vedieť, kedy a kde sa uskutoční ďalší sídliskový deň, sledujte stránku vymenniky.sk.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Michaela Grlická


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Výmenníky nie sú uzavreté, chcú sa otvoriť a prijímať nových ľudí

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems