Strašidelná obojstranná kniha

| Stĺpček | 10. 10. 2016

Máloktorá kniha dokáže zaujať detského i dospelého čitateľa súčasne. Je priam majstrovstvom poskytnúť im rovnako intenzívny čitateľský zážitok. Zohranej autorskej dvojici Renáte Matúškovej a Jiřímu Holubovi sa to podarilo. Vzbura strašidiel a Povesti a iné zvesti o hradoch a zámkoch sú na chladné jesenné večery ako stvorené. Pritom stále hovoríme o jednej publikácii. Záleží na tom, z ktorej strany sa na ňu pozeráme…

vzbura-strasidiel2

Deti sa rady boja. Vyhľadávanie tajomných a tmavých miest je ich  neoddeliteľnou súčasťou. Možnosť stretnúť ducha je výzvou pre každého malého dobrodruha s veľkou fantáziou. Kastelán Pivonka, hlavný hrdina rozprávkového príbehu Vzbura strašidiel, pozná niekoľko hrôzostrašných zákutí.  A nielen to! Pri sprevádzaní hradom spolupracuje so všetkými jeho obyvateľmi. Už niekoľko storočí neslávia narodeniny, ale zavraždeniny. Veselá rodina hradných strašiakov pravidelne spestruje exkurzie. Neúctivé komentáre a správanie sa poslednej skupiny návštevníkov ich vyprovokuje  k hádke s neblahými dôsledkami. Do hradu sa nasťahuje doktor, magister, inžinier Jozef  Krúpa, ministerský splnomocnenec Úradu na potláčanie nadprirodzených javov. Úsmevný príbeh s vtipnými ilustráciami rozpráva Jiří Holub.

vzbura-strasidiel1

Otočme nielen stránku, ale celú knihu. Na opačnej strane publikácie nachádzame 21 povestí o slovenských hradoch a zámkoch v autorstve Renáty Matúškovej. Ocenia ich aj vzdelávaniachtiví rodičia. Za textom každej povesti nasleduje prehľad regionálnych zaujímavostí, historických pamiatok,  ilustrovaná pikoška a otázky na čítanie s porozumením. Dĺžka textov i formulácia otázok je prispôsobená mladšej vekovej kategórii, a tak môžu rodičia zábavnou formou rozvíjať čitateľskú gramotnosť detí. Texty dopĺňajú kvalitné fotografie.

Výsledkom čítania obojstranne použiteľnej knihy môže byť radosť z čítania  zrozumiteľných textov, snaha navštíviť hrad ale aj neskonalá túžba skamarátiť sa so strašidlami.

Alena Štrompová

 


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Strašidelná obojstranná kniha

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems