Med nad zlato

| Stĺpček | 24. 10. 2016

Našu pozornosť tentoraz upriamime na titul z oblasti odbornej literatúry. Nejde o žiadne náročné čítanie, ale o súbor prekvapujúcich a praktických informácií či receptov, prehľadne usporiadaných a doplnených kvalitnými ilustračnými fotografiami. Čítanie Babičkinej knihy o mede môže byť priam rozprávkovým dobrodružstvom. A istotne sa stane rodinným pokladom, pretože už len listovanie v nej je estetickým zážitkom.

babickina-kniha-o-mede-244

Dehonestácia medu na sladidlo. Rezultát, ktorý po prečítaní knihy o mede stručne vyjadruje našu nevedomosť. Zmienky o ňom siahajú až do starovekého Egypta a o jeho účinkoch sa dočítame  v Aristotelových spisoch, Hippokrates ním úspešne liečil ochorenia kože. Z medu pochádza medovina, a tá bola kedysi hlavným záujmom mladomanželov, zabezpečujúcich si plodnosť počas medových týždňov. Mimochodom, etymológia tohto slovného spojenia pozýva na plavbu do ďalekého Nórska. Kedysi sa med požíval aj na výrobu cementu, leštidiel a samozrejmosťou bolo lekárske využitie. To všetko prezrádza Babičkina kniha o mede, ktorá ponúka návrat k múdrosti predkov.

Po úvodnom exkurze do histórie včelárstva a medu, kapitolách o zložení, skladovaní a druhoch medu, sa dostávame k častiam rozdeleným podľa jeho využitia. Prvá sa venuje apiterapii, tzn. liečbe včelími produktmi. Jednoduché recepty pokrývajú celý rad chorôb a neduhov – od bolestí hlavy, hrdla, žalúdka, pohybového aparátu,… až po zdravotné ťažkosti intímneho charakteru. Apiterapia prospieva aj diabetikom.

Kniha myslí i na všetky slečny a dámy, pretože druhá časť publikácie sa venuje kozmetickým účinkom medu. Prináša efektívne návody ako odstrániť telesné nedokonalosti alebo naopak, ako pridať na kráse. Nezabúdajúc na gurmánov možno konštatovať, že posledná časť titulu ponúka toľko „medových“ receptov, koľko ešte žiadna kuchárska kniha – od  hlavných jedál skrz múčniky až po marinády, zálievky či nápoje. Zdravotnícke, kozmetické i kulinárske recepty využívajú ľahko dostupné a lacné suroviny,  a tak si môžete doslova natrvalo osladiť život!

Alena Štrompová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Med nad zlato

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems