Košice tvoria Rozmanitosť, rozmanitosť tvorí Košice

6. október • festival Rozmanitosť • Živá knižnica

| K13 a VÝMENNÍKY | 24. 10. 2016

Belgicko, Bulharsko, Francúzsko, Irán, Mongolsko a Ukrajina. Šesť krajín, šesť osudov a šesť jedinečných ľudských bytostí. Tie sa na okamih stali živými knihami a podelili sa o svoj príbeh. Listujúcimi čitateľmi boli študenti sociálnej práce UPJŠ v Košiciach.

kniznica-1

Munkhbat Tudevdorj nalieva študentom na ochutnávku mongolský čaj.

Spoločná beseda na štýl Živej knižnice niesla podnázov Aj ja som Košičan a prebiehala trochu netradičným spôsobom. Odohrávala sa v malých rezidenčných bytoch v areáli Kulturparku. Každá „živá kniha“ si pre hostí pripravila aj gurmánsku či inú ukážku svojej kultúrnej identity. Študenti ochutnali ukrajinské pirohy, tradičný bulharský koláč, iránsku nátierku zo šošovice a červenej fazule, osviežili sa francúzskym Pastisom a mongolským slaným čajom. Vypočuli si pôsobivú hru na akordeóne, spoznali iránsky hudobný nástroj santúr podobný cimbalu a dozvedeli sa viac o stále populárnejšej hre petang.

Chute a vône národných jedál boli také rozmanité, ako aj dôvody, prečo sú osudy šiestich ľudí späté s Košicami. Túžba po dobrodružstve, štúdium na lekárskej fakulte, brat, ktorý tu žil, partnerka zo Slovenska, manžel Košičan či vojnový konflikt. To všetko rozdalo karty osudu geodeta Antoina, podnikateľa Davida, hudobníčky Maryny, obchodníka Mugyho, tlmočníka a mediátora Mojtabu a učiteľky Nadi. Za každým z nich stojí osobitý životný príbeh obohacujúci Košice jedinečným spôsobom. Aj preto je hlavné mesto východu také rozmanité.

Lucia Hrubá
Foto: Júlia Ujháziová

kniznica-2

Čitateľmi Živej knižnice boli študenti sociálnej práce UPJŠ v Košiciach.


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košice tvoria Rozmanitosť, rozmanitosť tvorí Košice

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems