„Košice sú pekné mesto, pekná mŕtvola.“

8. október ● Košice ● Literárna potulka

| Reportáž | 24. 10. 2016

Básnik Michal Spišiak napísal: „Benátky raz vidieť a zomrieť, Košice raz vidieť a zostať.“ Aj takéto spomienky na naše mesto z pier slávnych spisovateľov sme si vypočuli v Potulke Milana Kolcuna.

foto-1V sobotu dopoludnia vyšli Zajtrajšie noviny do ulíc, aby spoznali Košice cez stránky novej čítanky. Literárnu potulku sme absolvovali s knihou v rukách a načúvali sme zážitkom domácich aj zahraničných spisovateľov či známych osobností v podaní Milana Kolcuna. Dozvedeli sme sa, čo v našom meste zažili, videli, aj ako sa u nás cítili.

A veru, na úvod nám bolo trochu nostalgicky: „Vlak zastavil v Košicích, nedaleko československých hranic. Dveře vagónu se posunuly. Ukázal se německý důstojník v doprovodu maďarského poručíka, který překládal. Od této chvíle nad vámi přebírá odpovědnost německá armáda,“ spomínal vo svojich pamätiach Elie Wiesel. Vtedy cez Košice do Auschwitzu prechádzalo 137 transportov. Pri nasledujúcom úryvku sme sa ale potešili, keď Sára Salkaházi zachránila 1000 židovských životov. Stalo sa to v hoteli, na mieste ktorého dnes stojí DoubleTree by Hilton. Prechádzali sme zväčša Hlavnou ulicou, no nazreli aj na Zvonársku a zoznámili sa s košickým komiksom zobrazujúcim bitku pri Rozhanovciach. Za zmienku tiež stojí miesto, kde kedysi stál Hotel Čierny Orol a navštívil ho 22-ročný revolucionár Sándor Petőfi: „Samotné Košice sú pekné mesto, pekná mŕtvola. Nie je tu žiaden život. Ubytovanie som dostal v hanebnej izbe hanebného hostinca. Hanbil som sa ostať doma, tak som sa prechádzal po meste. Lákalo ma tam aj to, že som počul, že v Košiciach je veľa pekných dievčat. Ja neľutujem žiadnu námahu ich vidieť, ale veru ja som neuvidel ani jednu, okrem tých, čo boli zmaľované ako pútače pred obchodmi.“ A hoci tých zastávok bolo omnoho viac, ukončili sme ich vo Verejnej knižnici Jána Bocatia, v spolupráci ktorej celá čítanka vznikla. Z Potulky sme si odniesli zážitky v podobe nových pohľadov na Košice.

foto-3

Košická čítanka II.
Mnoho spomienok spisovateľov nájdete v Košickej čítanke II. Obsahuje 87 textov rôznych autorov. Nachádzajú sa v nej preklady o nemeckých a rakúskych cestovateľoch, ktorí navštívili Košice. Texty zo stredoveku aj science-fiction o meste. Prelistujete sa žánrami ako dráma, reportáž, básne či epigramy. Svoj priestor dostala aj Kristina Forbat, niekdajšia blogerka ZN. Nechýba Július Satinský či Juraj Jakubisko.

Publikáciu si kúpite v Mestskom informačnom centre alebo vo vybraných kníhkupectvách. „Máloktoré mesto má svoju antológiu beletristických diel, ktoré sú o ňom. Človek by musel mať 200 kníh v knižnici, aby si úryvky našiel. Tu ich má spolu v dvoch dieloch čítanky,“ dopĺňa Milan Kolcun.

Lucia Korečková
Foto: autorka

foto-4


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: „Košice sú pekné mesto, pekná mŕtvola.“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems