Hlúpe strachy?

| Editoriál | 10. 10. 2016

Z času na čas nám na zvonček zazvoní záujemca o papier. Prízvukom, ktorý naznačuje rómske etnikum, sa pýta, či nejaký máme. „Nemáme!“ a zavesím slúchadlo. V tom počujem, že hoci ani sused nemá, záujemcu pustí do vchodu. Veď nech si berie letáky zo škatule na prízemí. A pokojne aj naše bicykle zamknuté v kočikárni?! S uchom prilepeným na dverách som načúvala zvuky šuštiaceho papiera a čakala, či zachytím niečo, čo naznačuje násilné otváranie zámky. Na tretie však nedobre počuť. A tak som pod zámienkou, že idem do pivnice, zletela dolu. Pri škatuli sa krčil pomladší Róm. Aj sa pekne pozdravil. Keď videl, že z pivnice nič nenesiem, povedal: „Pani, keby ste si mysleli, že chcem kradnúť, tak som aj dopredu zazvonil. Aby ste o mne vedeli.“ Rázom som vyletela späť na tretie a zahanbene privrela dvere. Snažila sa nájsť milión ospravedlnení za stereotypné predstavy o Rómovi na mojom bicykli. No strach niekedy opantá aj zdravý rozum.

_MG_9388

O to viac obdivujem Vladimíra Ledeckého. Spišský Hrhov je vďaka jeho práci s menšinou príkladom pre celú Európu. Tunajší Rómovia zarábajú peniaze, nezakladajú čierne stavby a všetky deti chodia do školy. Vraj je za tým zavedenie teplej vody a vznik obecnej firmy, ale v skutočnosti na to treba asi viac. Ako povedal sám starosta: „V prvom rade našich Rómov berieme ako normálnych ľudí. Keď niečo robíme pre ostatných, robíme to aj pre nich.“

Prajem vám, milí čitatelia, čo najmenej hlúpych strachov, čo najviac inšpirujúcich stretnutí a krásnych zážitkov. Mnoho z toho pozitívneho a inšpirujúceho nájdete aj na stranách aktuálneho vydania Zajtrajších novín.

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Rozhovor s Vladimírom Ledeckým si môžete prečítať TU.


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Hlúpe strachy?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems