Beh je férový šport

2. október • Košice • Medzinárodný maratón mieru

| Mesto Košice, Šport | 10. 10. 2016

Všetkých sedem disciplín 93. košického maratónu bolo vypredaných už v polovici septembra a na jeho štart sa postavilo vyše 10 000 ľudí. Trasu dlhú 42,195 km však zvládlo ani nie 20 percent z nich. S časom 2:08 zvíťazil jeden z favoritov, Keňan David Kiyeng.

maraton-1

„Beh považujem za veľmi férový šport. Výsledok vždy zodpovedá príprave. Napríklad v hokeji môže slabšiemu tímu k víťazstvu dopomôcť náhoda. V behu to neplatí. Tu náhody a šťastie neexistujú. Je to len o bežcovi,“ vysvetľuje Marek (38). V Košiciach bežal už siedmykrát, zvládol to za 3 hodiny a 16 minút a každý svoj maratón si detailne pamätá: „Výsledok v maratóne sa snažím zhodnotiť na základe prípravy, počasia počas preteku, pocitov počas behu, vyladenia stravy, občerstvenia, psychického stavu. Je to taká šachová partia. Napríklad maratón v 2013 bol jeden z pomalších, ale pocity pri behu boli fantastické a cením si ho viac ako ten, keď som zabehol osobný rekord. Určite nezabudnem na svoj prvý maratón. Chcel som si niečo dokázať a prekonal som veľa prekážok, aby som to dosiahol. Opäť sa potvrdilo, že človek zvládne oveľa viac, ako si myslí.“

Maratón motivuje
Košický bežecký sviatok nie je len o športovcoch. Aj tento rok vylákal do ulíc vyše 60 000 fanúšikov a keď finišujúci Keňania predbiehali polmaratóncov, Hlavná ulica burácala tak, akoby to boli naši starí známi. „Na maratón chodím povzbudzovať už desiatky rokov. Obdivujem všetkých, čo sa na to podujali, hlavne maličké detičky v kočíkoch s mamkami, dôchodcov a vozičkárov na ručných bicykloch. Vždy ma dokážu motivovať, aby som viac chodieval pešo a staral sa o seba,“ vyznáva sa šesťdesiatročný Michal. Na trati povzbudzoval aj najstaršieho maratónca, Nemca Andreasa (78) či poľského polmaratónca Sima (85). Víťazom košického maratónu sa napokon stal jeden z favoritov, Keňan David Kiyeng s časom 2:08, najlepšou ženou bola Etiópčanka Chaltu Tafa (2:32). Nielen víťazi, ale aj účastníci podporujúci rôzne myšlienky, sa stali inšpiráciou do ďalšieho ročníka MMM.

Uvidíme sa na štarte?

maraton-5

Veronika Samková
Foto: Ľubka Ištoňová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Beh je férový šport

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems