Animátori Kuriško a Kriška na spoločnej výstave

10. október ● vernisáž výstavy K a K ● Výmenník Štítová

| K13 a VÝMENNÍKY | 24. 10. 2016

Sú mladí, talentovaní a zdá sa, že aj dobrí kamaráti. Dávid Kuriško a Marek Kriška, študenti odboru animovanej tvorby zo Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach, vystavovali svoje práce vo Výmenníku Štítová.

vystava-3

Marek kreslí fantasy
Časť výstavy patrila Marekovi. S fixkou na papieri dokázal za viac ako rok vyčarovať vlastný fantasy príbeh: „Na prvej ilustrácii sa odohráva vznik tretieho sveta, popri dvoch už existujúcich. Keď sa tieto dva svety stretnú, nastane chaos a vytvorí sa tretí. Drží ho pokope strážca vládnuci oceľovou chrbticou. Je zobrazený ako postava bez hlavy a namiesto chrbtice má železný meč. Ďalej sa odohráva akoby cesta našej vlastnej postavy, aby udržala tento svet pokope. Zvyšné kresby na stenách popisujú rôzne zážitky. Posledný obrázok zobrazuje človeka sediaceho na tróne prepichnutého mečom. Stáva sa tak vládcom a strážcom tretieho sveta,“ vysvetľuje Marek.

Dávid tvorí na zákazku
Kresba, perokresba aj digitálna maľba. Vo všetkom sa nájde Dávid Kuriško. Svoje obrazy – portréty filmových postáv, prípadne hercov, ktorí ich stvárňujú, maľuje na zákazku. Dávid má v portfóliu aj portrét slávneho hudobného skladateľa Hansa Zimmera, nedávno koncertujúceho v Bratislave. „Na jeho vystúpenie som chcel ísť a keďže som v tej dobe nemal žiadne zákazky, namaľoval som Zimmerov portrét. Nahodil som ho na Facebook a ozvali sa mi organizátori koncertu. Oznámili mi, že chcú obraz vymeniť za dva VIP lístky a ponúkli mi možnosť stretnúť sa so skladateľom na afterparty. Mal som z toho obrovský zážitok,“ prezrádza Dávid. Kreslil aj Bena Afflecka či Johnyho Deppa.

vystava-2

Animácia je v súčasnosti vyhľadávaná forma umenia a tvorby. Využíva sa v scénografii, vo filmovom a hudobnom priemysle, pri tvorbe počítačových hier, ale aj v dizajne či architektúre.

Lucia Korečková
Foto: Martin Rusina


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Animátori Kuriško a Kriška na spoločnej výstave

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems