Slovenské tance v džezovej úprave

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 12. 9. 2016

Svetoznámy dirigent, skladateľ, klavirista a rodák zo Slovenska Peter Breiner navštívi Košice so svojím projektom Triango. Spoločne odohrajú džezové tangá a ľudové piesne v džezovej úprave. Slovenské tance v rytme amerického džezu so štipkou improvizácie odznejú 25. septembra o 19:00 v Kunsthalle.

peter-breiner

Peter Breiner – svetoznámy dirigent, skladateľ a klavirista.

Peter Breiner inovátor hudby z Humenného
Jeden z najhrávanejších umelcov sveta, známy dirigent, skladateľ, autor hudby k filmom a klavirista pôvodom zo Slovenska. To všetko sa spája s menom Humenčana Petra Breinera. Momentálne tvorí a žije v New Yorku, ale hudobne nezanevrel ani na domáceho poslucháča. Pred rokmi vytvoril ojedinelý projekt Triango. Členmi zoskupenia sú huslista Stano Palúch a akordeonista Boris Lenko. Vytvárajú pôsobivú zmes tanga a džezových improvizácií, umocňujú ju vášňou, nostalgiou a melanchóliou, ktoré sú samotnou podstatou tanga. Hudobníci majú na konte dva albumy a úspešné koncerty na Slovensku, v Európe aj Amerike. Najnovším hudobným esom sú Slovenské tance. V pôvodnej verzii je to 90 minútová suita pre veľký symfonický orchester, ktorú skomponoval Peter Breiner. Jej zinscenovaná verzia je od februára súčasťou baletného repertoáru Slovenského národného divadla v Bratislave. Triango uvádza skrátenú komornú podobu tancov.

Fujara, drumbľa, píšťalky aj džez
Projekt Slovenské tance je plný farebnosti a kontrastov. Ozvláštnený je aj o typické nástroje neodmysliteľne patriace k ľudovkám. Umelecký vedúci ľudovej hudby folklórneho súboru Železiar a zároveň hosť projektu Milan Rendoš má pod taktovkou autentickú hru na drumbľu, fujaru, gajdicu, ústnu harmoniku či kontrabas. Podujatie je určené pre všetky vekové kategórie a hudobných ,,fajnšmekrov“, ktorí chcú zažiť unikátne spojenie kultúrneho dedičstva, tradícií našich predkov a moderných prvkov dovezených spoza oceánu. Košice sú súčasťou jesenného turné spolu s Helsinkami, Tallinom a Oslom. V decembri Triango vystúpi v prestížnej Carnegie Hall v New Yorku a vo Washingtone.

triango-1-2

Triango tvoria Peter Breiner, Stano Palúch a Boris Lenko.

Lístky zoženiete v predpredaji za 12 eur na stránke www.k13.sk, na mieste zaplatíte15 eur. Viac informácií nájdete na www.k13.sk.

Lucia Nižníková

 


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Slovenské tance v džezovej úprave

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems