Július Satinský – Expedície (1973-1982)

| Stĺpček | 26. 9. 2016

Jeseň je ako stvorená na prechádzky, výlety a ktovie, možno aj expedície. Nemusia byť zahraničné. S nadsázkou nazval expedíciami svoje potulky po slovenských horách nebohý herec, spisovateľ, milovník prírody a smiechu Július Satinský. Každú trasu si starostlivo zaznamenal, až vznikol „poctivý zápisník poctivého cestovateľa so všetkým, čo k tomu patrí – škrtancami, fliačikmi, kresbami, záložkami, mapami, lístočkami a fotografiami“.

expedicie-2

Po rokoch, s minimálnymi štylistickými zásahmi, vyšli Expedície knižne. Prostredníctvom nich spoznávame Satinského ako turistu – v kožených vibramách, prepotenej flanelovej košeli, turistických nohaviciach a s ťažkým batohom na chrbte. Nechýba zápisník, atramentové pero a originálny pohľad na svet. Pôvab cestovateľských memoárov spočíva v zachovaní ich autentickosti. Prebal knihy je identický s originálnym zápisníkom. Próza ponúka vtipné autorove ilustrácie (napríklad podobizeň vtedajšieho chatára z Chaty Erika na Kojšovskej holi), náčrty čiastkových trás, ale i celých expedícií a  ručne písané útržky niektorých poznámok. Pridanou hodnotou sú fotografie z ciest, česko-slovenská turistická mapa a kópie príprav na expedície. Každý deň sa začína popisom trasy, vyčíslením hodín i prejdených kilometrov, čo môže byť príjemnou inšpiráciou  na jednodňové výlety. Zaujímavou pre východniarov je akiste 12-dňová expedícia POMERANKE. Dvojica cestovateľov Satinský –  Bednár prešla vyše 200 kilometrov z Banskej Bystrice na Kojšovku. Prežili radosti i strasti turistov, ktorým sa napríklad pripália a zrazia vibramy položené na peci, alebo spia v útulniach a opustených domcoch, kde „povalu obýva nebojácny myšací svet. Myši sa na nás dívali, kŕmili sme ich chlebom ako holuby a ony sa vôbec nebáli…“

Satinského humor a expresívny jazyk popisujúci jednotlivé dobrodružstvá, tiež originálne ilustrácie ľudí i miest majú šancu osloviť i toho najväčšieho domaseda a vyhnať ho do prírody.

Alena Štrompová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Július Satinský – Expedície (1973-1982)

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems