Ide sa do lesa!

| Deti | 26. 9. 2016

Najväčšiu túžbu po dobrodružstve, romantike a zážitkoch majú deti vo veku 7 až 13 rokov. Ak ich chceme odlákať od počítačových hier a „lovu pokémonov“, tak im musíme práve v tomto veku ponúknuť niečo rovnako lákavé, ale s pozitívnym nábojom. Niečo, čo u nich vytvorí kladný vzťah k prírode. SOSNA pripravila aktivity s názvom Ide sa do lesa!

foto-1

Stále viac rodičov si uvedomuje, že ich deti vyrastajú prakticky bez kontaktu s prírodou, bez hier na lúkach, v lesoch a pri potokoch. Pritom väčšina z nich si ešte pamätá, ako na svahoch „váľali sudy“, pri rieke „hádzali žabky“, ako stavali na potoku hrádzku alebo mlyn, v lese budovali bunker a z trávy si robili píšťalku. Deti pohybujúce sa v prírodnom prostredí majú oveľa lepšie vyvinutú motoriku, schopnosť logického úsudku a rýchleho rozhodovania a sú pokojnejšie. V škole sa lepšie sústredia, zlepšujú si pamäti a sú menej agresívne. Preto je najvyšší čas, aby školy aktívnym a hravým spôsobom prilákali žiakov do prírody.

foto-2

50 aktivít v prírode
Občianske združenie SOSNA (v Ekocentre SOSNA v obci Družstevná pri Hornáde) sa už 24 rokov zameriava na environmentálnu výchovu a vzdelávanie. Na základe inšpirácií od britskej organizácie National Trust sme sa rozhodli, že prostredníctvom jednoduchých zážitkovo-ekologických programov vrátime deti späť do prírody. Vytvorili sme Súbor 50 aktivít, ktorými žiaci hravou a pohybovou formou spoznávajú prírodu a jej jednotlivé zložky. V spolupráci s vybranými učiteľmi z košických a spišskonovoveských škôl, ale aj v rámci seminára pre pedagógov a rodičov, sme sa vrátili do detstva a spoločne oživili tradičné hry, viazané na prírodné prostredie. Netreba k nim žiadne komplikované pomôcky alebo vybavenie a nevyžadujú ani dlhšiu prípravu. Jediné, bez čoho sa tieto aktivity nezaobídu je príroda a krajina. Deti čaká päť okruhov aktivít – Dobrodruh, Objaviteľ, Lesný muž a lesná žienka, Prieskumník a Strážca. Zoznam hier je uvedený na stránke sosna.sk/content/boli-sme-v-lese-o-vy a onedlho k nemu pribudne príručka s  popismi, aby ich deti, či už s pomocou dospelákov, alebo bez nej, mohli vyskúšať.

Pripravte sa! Ide sa do lesa!

Štefan Szabó
Foto: archív Sosny


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ide sa do lesa!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems