Európsky týždeň športu nám vrátil Spartakiádu

| Mesto Košice, Šport | 26. 9. 2016

Jeden septembrový týždeň patrí v celej Európe športu. Tento rok pripadol na 10. až 17. septembra a v rámci neho sa uskutočnilo vyše 15 000 športových podujatí. Nezaostali ani Košice. Pod nálepkou EWS (European week of sport) a s výzvou #BeActive sa behalo v lesoparku či pred zombíkmi, pretekalo na bicykloch vrámci MTB single maratónu, skákalo na lyžiach a snowboardoch do vzduchového vankúša, alebo sa cvičila retro Spartakiáda.

Štatistiky ukazujú, že až 59 % Európanov nešportuje nikdy, alebo len veľmi zriedka. Európsky týždeň športu sa rozhodol toto nelichotivé číslo zmeniť, a preto už druhýkrát vyzval k aktívnejšiemu životnému štýlu. Kým otvárací ceremoniál prvého ročníka sa konal v Bruseli, tentokrát ho spomedzi 35 zapojených miest hostili práve Košičania.

otvaraci-3

Stredová línia patrila na začiatku škôlkarom. Spolu s mamičkami tancovali na remix Zlatej brány.

Budete šťastní
Ceremoniál otvorili tanečníci štúdia UNOSTAR chytľavou choreografiou, ktorá sa v rovnakej chvíli tancovala a naživo vysielala zo všetkých krajín zapojených do športového týždňa. Ambasádorom projektu sa stala futbalová legenda Christian Karembeu a za Slovensko sa k Európanom prihováral Peter Sagan. Jeho videoodkaz bol krátky, no výstižný: „Nájdite svoj šport, robte ho s láskou pravidelne a budete šťastní.“ V rovnakom duchu vyzýval k pohybu aj Tibor Navracsics, Európsky komisár pre vzdelanie, kultúru, mládež a šport: „Ak sa fyzická aktivita stane súčasťou vašich životov, zmenia sa k lepšiemu.“ A potom už pred pódium nastúpili škôlkari s mamičkami, žiaci základných a stredných škôl aj dôchodcovia, aby Košičanom pripomenuli niečo, na čo mnohí už takmer zabudli.

otvaraci-2

Na Spartakiádu sa tešili najmä deti. Trénovali ju celé štyri mesiace.

Tréningy trvali 4 mesiace
Spartakiáda sa cvičila na remix pesničky zo známej Zlatej brány. Choreografiu vytvoril Milan Plačko a za necelé štyri mesiace sa ju naučilo približne 500 účastníkov od troch až do sedemdesiatich rokov. „O Spartakiáde nám povedali v materskej škole. Zapojiť sa mohol každý, kto chcel. Od mája sme nacvičovali samé doma s inštruktážnym videom, potom spolu v škôlke a deň pred ceremoniálom sme mali aj generálku, kde sme celú zostavu zopakovali aspoň štyrikrát. Deti to veľmi bavilo a nás rodičov tiež,“ hovorí mamka škôlkarky Emky. Spartakiáda spojila tri generácie a aj keď pred pódiom pri Immaculate nebolo pre všetkých dostatok miesta, vizuálny zážitok z jednotne vzpažovaných rúk bol skvelý. Rodičia však dopĺňajú: „Aktívnym treba byť počas celého roka a viesť k tomu deti pri každej príležitosti. Vyzývať jeden týždeň nestačí. Kto športovať nechce, športovať nebude.“ A tak apelujeme aj teraz, keď je už EWS za nami. Športujte! Budete šťastnejší!

Veronika Samková
Foto: autorka

otvaraci-4

Svoju mladosť si na Spartakiáde pripomenulo spolu 82 seniorov z košických denných centier.


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Európsky týždeň športu nám vrátil Spartakiádu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems