Divadelné premiéry v sezóne 2016/2017

Aké tituly pre nás skúšajú košické divadlá?

| Kultúra | 12. 9. 2016

Štátne divadlo Košice
Celkovo 10 nových titulov uvidíme v nasledujúcej sezóne na doskách najväčšieho košického divadla. Pozývame vás na operné predstavenie Bohéma (30. septembra) od Giacoma Pucciniho plné parížskej atmosféry, veľkej lásky a krutého osudu. Za návštevu bude stáť aj baletná premiéra Charlie Chaplin (21. októbra). Úžasného komika si pripomenieme v úlohe otca, manžela či syna. Prvou premiérou činohry bude Pratchettova Maškaráda (11. novembra). Užijú si ju najmä milovníci komiksov, fantasy a detektívok. Poslednou novinkou činohry divadla v roku 2016 je Elaine Murphy a jeho Moje baby (25. novembra). Na pódiu sa stretnú vnučka, matka, babička a vo vzájomných monológoch budú hovoriť o všetkom, čo rok priniesol. statne-divadlo-kosiceV novom roku sa na činoherné dosky divadla dostane Zoltán Egressy a jeho Nehoda (17. februára). Operná Noc v Benátkach (24. februára) nás vezme na karneval čarokrásnych masiek. V baletnom stvárnení uvidíme Denník Anny Frankovej (17. marca). Zasmejeme sa pri premiére činohry Ronja, dcéra zbojníka (7. apríla). Máj prinesie do opery Víly (26. mája) Richarda Wagnera. Posledným novým titulom bude dielo činohry Ako Bonnie a Clyde (9. júna).

Divadlo Thália
divadlo-thalia_logoDivadlo Thália uvedie v októbri hudobnú ľudovú hru Vyvrheľ dediny. Do popredia sa namiesto skutočných sedliakov dostávajú pseudosedliaci. Pôjde o skutočnú divadelnú špecialitu. V novembri vás pozývame na tragikomédiu Ako slepci v bani. Príbeh je postavený na dedine stojacej pred komunálnymi voľbami. Starosta obce robí všetko preto, aby si udržal svoju pozíciu. Pôjde o psychologický labyrint, kde hra na mačku a myš tvorí v deji napätie aj základ humoru. V januári 2017 uvidíme veselohru Páratlan páros – 1 + 1 = 3. V marci smutnohru Mohutné (česko) slovenské-maďarské ticho a novinky v Thálii ukončí v apríli komédia Sen noci svätojánskej.

Divadlo Na peróne
Už 21. septembra o 19:00 môžete s Peroňákmi otvoriť ich novú sezónu premiérou autorskej hry Na stáž! Bude to o hľadaní rozdielov medzi ľuďmi, o tolerancii a neznášanlivosti. O tom, kto je naozaj zodpovedný za naše problémy a o tom, ako ich (ne)vieme spoločne riešiť.

divadlo-na-perone

Bábkové divadlo v Košiciach babkove-divadlo_logo
Bábkoherci si pre deti predškolského a školského veku pripravili dokopy 3 premiéry. Už 30. septembra sa ponoria do Podmorskej rozprávky, v hlavnej úlohe so žralokom Zelenáčom, ktorý sa pred spolužiakmi preriekne, že nejedáva ryby, ale riasy. Vydáva sa tak na dlhú cestu za zlatou rybkou, aby mu splnila jedno želanie – stať sa skutočným rybožravým žralokom. Začiatok februára bude patriť hre s pracovným názvom Lišiak a Lišiačik. Hudbu pre ňu komponuje známy skladateľ Bogdan Szczepański. V apríli, alebo máji sa divadlo pustí do prípravy hry Slonik. Na motívy Kiplingovej rozprávky ju napísal ukrajinský autor, režisér Michail Urickij.

Divadlo Hopi Hope
November bude v divadle Hopi Hope patriť voľnému pokračovaniu príbehu Emylinej ruže, Piráti z Magaštátry. Vo februári v hre U.S.A zlý Galaktus ohrozí Zem a zachrániť ju môže iba U.S.A. Lietajúci blázninec nás vezme do vzducholodí fungujúcich ako psychiatrické liečebne, kde zatvárajú géniov a bláznov. Premiéra bude v apríli 2017.

hopi-hope_paula-kentosova

Foto: Paula Kentošová

Divadlo Hudby
divadlo-hudby_logoV Jumbo centre divadlo uvedie prvý slovenský rockový muzikál Cyrano z predmestia (21. 11). Pripomenie si tak 40. výročie jeho prvej premiéry na Novej scéne v Bratislave. Kabaret Na Slovensku je to tak (5. 12.) je novým formátom súboru. Zahrajú v ňom hudobní hostia. Kamaráti košického skladateľa, producenta a inštrumentalistu Miňa Mojžiša vystúpia  v rámci pravidelných koncertov Mino Mojzis a priatelia (12. 12.). V novom roku sa divákom ukáže Kocúr v Čižmách (19. 2.). Pôjde o klasickú rozprávku bratov Grimmovcov v hudobnom podaní, v kombinácii s hercami a bábikami. Premiéra hry Medveď podľa klasiky Antona Pavloviča Čechova sa uskutoční 8. 3. 2017.

Divadlo Momolanddivadlo-momoland_logo
Divadlo Momoland odohrá 19. novembra premiéru známej rozprávky pre deti Kocúr v čižmách. Hru doplnia veselé pesničky. V roku 2017 divadlo opráši obľúbenú bábkovú inscenáciu Tri prasiatka.

Lucia Korečková

 

 


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Divadelné premiéry v sezóne 2016/2017

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems