Blíži sa týždeň superhrdinov

| Dobrovoľníctvo | 12. 9. 2016

Po piatich rokoch zavíta do Košického kraja Týždeň dobrovoľníctva. Od 16. do 22. septembra môžete čistiť areál Alpinka, stanicu Detskej železnice, sídlisko KVP či sobranecké kúpele, ísť na prechádzku s vozičkármi, venčiť psíkov na Malej farme a zájsť tiež do košického útulku UVP. Pozor, tento rok je každý dobrovoľník superhrdinom! 

untitled-1

Týždeň dobrovoľníctva je projektom viacerých dobrovoľníckych centier v jednotlivých krajoch na Slovensku. Realizujú a koordinujú ho samostatne, no v rovnakom termíne. Do príprav sa zapájajú samosprávy, neziskové organizácie, školské zariadenia, domovy sociálnych služieb a firmy. V roku 2011 na ňom participovalo osemnásť organizácií, 280 dobrovoľníkov a spolu odpracovali 1293,5 hodiny. Tento rok sa zatiaľ prihlásilo štyridsať organizácií, niektoré pripravujú nielen jednu, ale i viaceré dobrovoľnícke príležitosti. Očakáva sa až 500 dobrovoľníkov a dokopy by sa malo odpracovať aspoň 2100 hodín.

Ako a kde pomôcť
Do Týždňa dobrovoľníctva sa môžete zapojiť aj vy. Aktivity sú rôzne, od environmentálnych, cez vzdelávacie, až po sociálne a prácu so zvieratami. Ako si vybrať, radí Mirka Peťovská z dobrovoľníckeho centra: „Záleží na tom, akú oblasť preferujete a odkiaľ pochádzate. Aktivity sme sa snažili vyskladať tak, aby si našli niečo dobrovoľníci zo Spišskej Novej Vsi, ale aj Sobraniec či z Rožňavy. V piatok (16. 9.) sa bude skrášľovať areál Alpinka, Čermeľ aj obe stanice Detskej železnice. Na sobotu (17. 9.) je naplánovaných najviac aktivít. Dobrovoľníci môžu rozoberať palety v útulku UVP v Haniske pri Košiciach, zbierať odpadky na sídlisku KVP, alebo sa pridať k tímu, ktorý bude pomáhať čistiť jazero Úhorná. V nedeľu (18. 9.) sa bude zveľadovať chalupa v Smolníku a fara v Rožňave. Začiatok pracovného týždňa (19. 9.) sa vo Vojčiciach pri Trebišove ponesie v znamení upratovania záhrady spojenej s opekačkou pre dobrovoľníkov. Alebo môžete čistiť kúpele v Sobranciach a vyvenčiť psíkov na Malej farme v Košiciach. V utorok (20. 9.) bude potrebovať pomoc Lumen v Trebišove. Dobrovoľníckej aktivite sa potešia aj vozičkári v Dome pokojnej staroby v Košiciach. V stredu (21. 9.) chystáme aktivity pri športových hrách v Šemši. Pre dobrovoľníkov zo Slovenského nového mesta má viacero činností nachystaných Hospic Harmónia. Počas záverečného dňa (22. 9.) sa stretneme v Červenom kríži v Košiciach. Celý zoznam je zverejnený na stránke www.dckk.sk/tyzden-dobrovolnictva/aktualne-ponuky.“

Ak vás žiadna z týchto aktivít neoslovila, môžete navštíviť jeden z množstva pripravovaných workshopov alebo dní otvorených dverí v organizáciách. Tie nájdete na  stránke www.dckk.sk/tyzden-dobrovolnictva/aktualne-ponuky/dod. Informácie získate aj u Mirky Langerovej na čísle 0905 601 861.

td2016banner

Tento rok je Týždeň dobrovoľníctva v znamení superhrdinov. Lebo každý, kto nezištne pomáha, má právo sa tak cítiť. Neparticipuje totiž len na jednej aktivite, ale na osvete celého dobrovoľníctva.

V Košickom kraji aj tento rok Týždeň dobrovoľníctva pripravuje a koordinuje Dobrovoľnícke centrum Košického kraja. Záštitu nad podujatím prebral aj Úrad Košického samosprávneho kraja a finančne ho podporil program DAMKO Magistrátu mesta Košice.

Mirka Langerová


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Blíži sa týždeň superhrdinov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems