Zrealizujte vlastný nápad so SOSNOU

| Predstavujeme | 29. 8. 2016

SOSNA vás naučí, ako uskutočniť workshop, festival či nápad v oblasti eko-sociálneho podnikania. Program Nos na dobré nápady funguje na dobrovoľníckom princípe. Účastníci do 30 rokov na ňom získajú praktické aj teoretické skúsenosti z plánovania a organizovania akcií, SOSNA nájde nových pomocníkov.

Predstavte si, že chcete svojpomocne postaviť slamený dom. Informácie z internetu nestačia, chýbajú vám praktické skúsenosti. Tak sa prihlásite na autentický workshop. Prídete na reálnu stavbu, zadarmo na nej pomáhate a získate za to cenné zručnosti, ako si vybudovať vlastný slamený dom. Podobne funguje program Nos na dobré nápady. V priebehu ôsmich mesiacov sa môžete zúčastniť niekoľkých workshopoch, odborných blokov a festivalov ekologického vzdelávacieho centra SOSNA. Získate tak konkrétne rady a návrhy, ako uskutočniť vlastný nápad. Bonusom je supervízia a práca v tíme.

sosna 1

Prírodné detské ihrisko vyrobili v SOSNE dobrovoľníci.

„Dlhé roky pracujeme s dobrovoľníkmi, ktorí nám pomáhajú pri festivaloch a workshopoch ako asistenti lektorov. Keďže vždy prichádzajú aj noví záujemcovia, každoročne opakujeme tie isté informácie a všetko ich nanovo učíme. Každý z nich má na starosti vždy len časť (občerstvenie, vítanie ľudí) a nevie, ako sa akcia realizuje komplexne. A práve tento ucelený pohľad by im mal pomôcť nakopnúť a spustiť vlastný nápad,“ vysvetľuje zámer programu Nos na dobré nápady Silvia Szabóová zo SOSNY. „Prvé projekty, ktoré sa robia bez predchádzajúcich skúseností, sú náročné. Človek nevie, čo ma očakávať, ako sa pripraviť, na čo nezabudnúť, učí sa na vlastných chybách. Takto sa to naučí na našich akciách,“ dodáva.

Eko-sociálne podnikanie v praxi
Program má tri časti. Prvá je praktická. Účastníci si na konkrétnych akciách vyskúšajú celý priebeh, od prípravy po realizáciu. Od myšlienky až po upratovanie priestoru po akcii. Druhá – teoretická časť obsahuje odborné bloky vedené lektormi. Témy sú zamerané na eko-sociálne podnikanie, marketing, propagáciu, prácu s dobrovoľníckym tímom. Účastníci sa dozvedia, čo znamená eko-sociálny podnik, čím sa líši od normálneho biznisu, prečo je užitočný. Naučia sa tvoriť propagačný materiál, databázy – koho na projekt osloviť, aká je ich vízia… Tretia časť je zameraná na ich vlastný nápad. SOSNA ho pomôže zrealizovať a pripraviť. „Veríme, že prídu s novými myšlienkami, ktoré obohatia aj nás a spoločnosti prinesú úžitok. Existujú rôzne eko-sociálne podniky – opravárenská kaviareň zameraná na opravu rozmanitých pokazených prístrojov Repair caffe, Restaurant day alebo práce v chránených dielňach. Výhodou programu je, že pracovať sa bude aj v skupinách. Účastníci budú spoločne premýšľať, pomáhať si, my ich budeme odborne viesť a radiť im. Naučia sa tak pracovať v tíme,“ vysvetľuje Silvia.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Pečenie a ochutnávanie kváskoveho chleba, vianočky a rožkov.

Projekt musí mať dušu
Nos na dobrá nápady je určený dobrovoľníkom od 16 do 30 rokov. Druhá cieľová skupina sú ľudia s postihom. „Spolupracujeme s osobami z prešovskej Barličky, čiže s hendikepovanými máme skúsenosti. U nás nájdu morálnu aj psychickú podporu. Veľmi radi privítame aj záujemcov nad 30 rokov, ale musia mať zručnosť, ktorú posunú ďalej. Napríklad niekto by chcel vydať ručne robenú knihu pre malé deti, ale nevie, ako na to. Do programu by sa prihlásil dobrovoľník nad 30 s touto zručnosťou a naučil by aj ostatných, ako si vyrobiť hand-made knihu,“ opisuje svoju predstavu Silvia Szabóová. Podľa nej je dôležitá najmä vízia projektu, aby bol kompaktný. Práve to chcú naučiť dobrovoľníkov. Nápad musí mať dušu, mal by byť konzistentný, aby ľudia presne vedeli, čo majú od projektu alebo organizácie očakávať.
Prvý workshop Tajomstvo čiernej keramiky prebehol 19. a 20. augusta. Pod vedením lektora Igora Macáka z Uličky remesiel v Košiciach sa vyrábala hlinená pec na špeciálnu čiernu keramiku. Odborný blok o eko-sociálnych podnikoch s Michalom Smetánkom, Daniel Szabó povedie blok o propagácii a dizajne. Praktické zručnosti ponúka festival Babie leto a workshopy pre deti a dospelých. Počet účastníkov v projekte je limitovaný, no hlásiť sa môžete aj dodatočne. Komplexné info a prihlášku nájdete na www.sosna.sk/content/nos-na-dobr-n-pady.

sosna 2

Na kurze Umenie v hline s Laurou účastníci skrášlili vnútro Hobitieho domčeka.

Projekt Nos na dobré nápady je určený mladým dobrovoľníkom v oblasti tzv. eko-sociálnych podnikov. Tie pozitívne vplývajú na životné prostredie a podporujú najmä isté sociálne skupiny – deti, hendikepovaných, ľudí bez práce či obyvateľov z vidieckych spoločenstiev.

Ak plánujete projekt pre deti, nemusíte osloviť len školy a materské centrá. Zamerajte sa na veľkú firmu, veď aj zamestnanci majú deti.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Daniel Szabó

13988276_1090244777690126_9142797552426070431_o

Workshop na výrobu hlinenej pece pod vedením Igora Macáka. Foto: archív SOSNA.


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zrealizujte vlastný nápad so SOSNOU

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems