Pamiatok ako maku

| Editoriál | 29. 8. 2016

Pri jednej večeri sa moji známi zhodli, že situácia vo svete nás donúti necestovať a leto budeme tráviť na Slovensku. A že je dobré, keď sa konečne Dedinky zaplnia turistami, Šírava možno namontuje prvý bankomat, hrady získajú zo vstupného viac peňazí na opravu, majiteľom penziónov a reštaurácií sa bude lepšie žiť, skrátka, že to pomôže krajine aj ekonomike. Škoda len, že krásy Slovenska hrajú druhé husle a dobré sú len vtedy, keď je svet akože zlý.

_MG_9388Pri cestovaní za prácou často náhodne natrafím na pamiatky a prírodné výtvory. Až sa čudujem, že som o nich nevedela. Nemusím ísť na Plitvické jazerá, stačí zájsť do lomu na Skrabskom. Aj Tyrkysové jazierko Beňatina 16 km od Sobraniec očarí vzhľadom a priláka plavcov, hoci sa kúpu na vlastnú zodpovednosť. Pamiatková rezervácia Stará Hora Sebechleby vábi turistov najmä začiatkom októbra na festivalovú oberačku, ale 100 ročné vínne pivnice a chyžky postavené nad nimi krášlia okolie počas celého roka. Čerešňový sad pri obci Bojná teší najmä fotografov, a keď tam zájdete na jar, nenájdete široko ďaleko romantickejšie miesto. Prosiecka a Kvačianska dolina ponúkajú dobrodružstvo a krásy Oravy a Liptova. Túru môžete skončiť v obci Kvačany v rodinnom pivovare, ktorého pivo na litre koštujú tunajší aj cudzinci. Desať kilometrov od Bytče sa týčia Súľovské skaly, a tie akoby z oka vypadli záberom z Pána Prsteňov. Príkra je jedna z najmenších obcí na Slovensku a stojí v nej národná pamiatka – drevený kostolík Chrám sv. Michala Archanjela. Pamiatok máme ako maku. Husitské kostolíky v Lúčke a v Haluziciach, zrúcanina hradu Likava neďaleko Ružomberka a kláštor Katarínka v úchvatnej prírode na úbočí Malých Karpát. Katarínku každé leto obnovujú mladí dobrovoľníci a vdychujú jej tak život. Ten sa vrátil aj zrekonštruovanému bielemu kaštieľu Strážky v Spišskej Belej. Postavený bol na základoch hradu z 13. storočia a dnes je spomienkou na renesančnú kultúru. K najzaujímavejším prírodným výtvorom patrí 9 m vysoký kamenný vodopád pri obci Šiatorská Bukovinka pod hradom Šomoška. Vznikol stuhnutím lávy niekdajšej sopky pred asi 4 miliónmi rokov a je celoeurópskym unikátom. Nedá mi nespomenúť ešte Strom roka 2012. Platan javorolistý v parku obce Komjatice je najhrubší strom na Slovensku. Obvod kmeňa je 930 cm, výška 28 metrov, má 138 rokov a je to zrejme najväčší živý organizmus v krajine.

Dvadsať editoriálov by nestačilo na slovenské skvosty. Preto sadnite do auta, september je ideálny čas na ich objavovanie. No začať môžete už v téme čísla http://zajtrajsienoviny.sk/2016/08/jediny-park-miniatur-vytvoril-kosican/, lebo v Liptovskom Jáne sa dejú mini veľké veci.

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

ZYAA_0825_001-page-001

Foto na titulke: Miniatúry Urbanovej veže a Kaplnky sv. Michala. Foto: archív o. z. MINI SLOVENSKO – ASKP, úprava: Martin Krestián


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pamiatok ako maku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems