Jediný park miniatúr vytvoril Košičan

Bojnický zámok staval 3520 hodín

| Téma čísla | 29. 8. 2016

Predstavte si, že sa prechádzate ihličnato-listnatým parkom. Popri cestičke vidíte Urbanovu vežu. Po niekoľkých krokoch narazíte na Bojnický zámok. Obďaleč sa týči Hrad Strečno a zrak vám padne aj na neďaleký drevený most z Kluknavy. Vitajte v Parku MINI SLOVENSKO!

Park MINI SLOVENSKO je u nás jediný, podobné majú ešte v Ostrave, Mariánskych Lázních, Rakúsku, Maďarsku, na Ukrajine, v Belgicku či Austrálii. Slovenská zastávka je v Liptovskom Jáne. Stojí v ňom 13 modelov, navlas podobným originálom. V mierke 1:25 ich postavil Košičan Kamil Fischer (56) vo svojej dielni na Pereši.

Vyrábať miniatúry je práca, ktorá zaberie roky času. Ako vám to napadlo?
Nápad pochádza z roku 1973. Odoberal som časopis ABC a našiel som v ňom článok o švajčiarskom parku miniatúr. Zaujal ma a povedal som si, že niečo také raz postavím. Prešlo 43 rokov, až sa to napokon uskutočnilo. Pri výrobe modelov mi pomáha manželka, dcéra, zať aj kamaráti.

mini 3

Originál Hradu Strečno je podľa autora miniatúry Kamila Fischera najkrajšie zrekonštruovaným hradom na Slovensku.

Čo predchádza samotnej tvorbe?
V prvom rade navštívim vlastníka nehnuteľnosti. Zvyčajne je ním štát, cirkev, obec alebo iná inštitúcia. Požiadam ich o súhlas vytvoriť miniatúry, pretože pokladám za prirodzené a ľudské vypýtať si schválenie. Zatiaľ som ho dostal od všetkých majiteľov. Niektorí mi pomohli s projektovou dokumentáciou, iní poskytli plnú moc. Mohol som tak navštíviť archívy aj pamiatkárov.

Ktorá časť miniatúry vám zaberie najviac času?
To je veľmi pekná otázka, ktorú mi ešte nikto nepoložil, takže za ňu ďakujem. Najdlhšie trvá zhotoviť krytiny striech. V parkoch z okolitých krajín si to zjednodušujú tým, že krytinu vytlačia vcelku a nalepia. Ja nie, keď je na streche 22 tisíc škridiel, tak každú jednu vyrobím a lepím kúsok po kúsku. Pri každom modeli je to rozdielne.

Zatiaľ ste vytvorili 13 modelov, ktorý bol prvý?
Bola to krásna historická pamiatka Urbanova veža. Ako Košičan som vedel získať rôzne informácie, vyfotografovať si ju a zdala sa mi jednoduchšia, ako napríklad Dóm sv. Alžbety. (Jeho miniatúru by som rád postavil tak o 9 rokov.) Najprv som vežu vyrobil v mierke 1:100, no zistil som, že tam neviem vytvoriť pekné detaily. Postavil som druhú, v mierke 1:50, ale ani to nevyšlo. Tak som urobil miniatúru v mierke 1:25. Začal som na nej pracovať v roku 1994, ale keďže bolo potrebné starať o rodinu, práca stála až do roku 2004 a o rok neskôr som ju dokončil. Keď sa mi jej model podaril, tak som si hneď povedal, že urobím aj Kaplnku sv. Michala.

mini 6

Urbanova veža je podobne ako ostatné modely vyrobená z autentických materiálov.

Z čoho je vyrobená miniatúra kaplnky sv. Michala?
Základ kaplnky tvorí ošetrený tvrdený polystyrén, je na nej klasická vonkajšia omietka, pod ňou lepidlo. Obložená je jemným talianskym pieskovcom. Sklá v oknách tvoria autentické maľované vitráže. Originálne náhrobné kamene som si nafotil, zhotovil formu a ich repliky nájdete tiež na kaplnke. Strechu tvorí 22 tisíc škridiel. Tak ako všetky modely aj kaplnka je v mierke 1:25. Ku každému mám spísaný stavebný denník. Výroba kaplnky mi zabrala 911 hodín. Najdlhšie zo všetkých som však vyrábal Bojnický zámok – 3520 hodín.

Keď je na streche 22 tisíc škridiel, tak každú jednu vyrobím a lepím kúsok po kúsku.“

Aké ďalšie modely nájdeme v parku?
Hneď pri vstupe narazíte na záhradnú železnicu, na ktorej neustále pracujeme. Jej súčasťou budú tri stanice – Červená skala, Dobšinská ľadová jaskyňa, Margecany. Vlak vojde do tunela, urobí okruh a vyjde na krásne technické pamiatky Chrámovský viadukt a Telgártsky viadukt. Zabudované však budú vedľa trate. Sú skoro meter vysoké a keďže sa nachádzame v 2. ochrannom pásme biotopu, nemôžeme tam naviesť také veľké množstvo zeminy. Niečo tu už stojí, má to veľký úspech, najmä u detí. Ďalej je to jedna z najväčších spišských renesančných zvoníc v Poprade, nachádzajúca sa v mestskej časti Spišská Sobota. Postavili sme aj Hrad Strečno. Je na ňom nalepených 270 tisíc kamienkov. Obišiel som asi 8 kameňolomov, aby som našiel ten pravý kameň pripomínajúci autentický kameň na hrade. Potom uvidíte najstaršiu renesančnú zvonicu v Kežmarku či Bojnický zámok. Model nášho zámku majú aj v parku v austrálskej Canberre. Nechýba najstarší drevený kostol na Slovensku v Hervetove. Je zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Máme aj Kostol sv. Juraja. Ten bude u nás pravdepodobne vyhlásený za najstaršiu sakrálnu pamiatku. Výskumy v Amerike a Holandsku ukazujú, že pochádza z roku 820, teda, že bol postavený ešte pred príchodom Cyrila a Metoda. V parku je aj starobylá radnica v Levoči a tiež domček ľudovej architektúry. Môj najobľúbenejší model je jediný zachovaný drevený krytý most v Kluknave. Originál postavili zhruba pred 200 rokmi. Dokonca aj dnes po ňom bez problémov prejdú osobné motorové vozidlá. No a napokon máme vyrobenú miniatúru Mauzólea rodu Migazzy. Pán Migazzy pochádzal z taliansko-švajčiarskeho pohraničia a takéto mauzóleá sa nachádzajú len v Alpách. Je zaujímavé tým, že my máme jedno na Slovensku a skoro nikto o ňom nevie. Dokopy 13 modelov som staval 11 rokov. Chystám sa aj na miniatúry dvoch kostolov v Liptovskom Jáne. Na Vianoce by sme ich chceli slávnostne pokrstiť.

mini 2

Verná kópia zámku v Bojniciach.

Prečo ste si pre svoj park vybrali Liptovský Ján a nie Košice?
Všetko sa vyvíja. Hľadal som miesto aj u nás doma. Pôvodne som chcel park otvoriť pri Leteckom múzeu, alebo v kaštieli v Budimíre. Oslovil som aj Mesto Košice, no nikto sa neozval. Jediný Martin Jerguš, vtedajší zastupujúci architekt mesta pochopil silu tohto projektu a mal akú takú snahu pomôcť. Bolo mi z toho smutno. Ozvalo sa však Východoslovenské múzeum, no ich priestor – Rodošto som mal v zálohe ako poslednú možnosť. Keďže je rozlohou malé, nechcel som, aby tam boli miniatúry tesne vedľa seba.
Keďže som vedel, že park bude mať silu pre ľudí, rozhodol som sa ho umiestniť do stredu Slovenska. Aby si ho vedeli prísť pozrieť turisti z východu aj západu. Rozprával som sa so zástupcami miest Vysoké Tatry, Tatranská Lomnica, medzitým som si obzeral aj Čutkotskú dolinu. Napokon sme zakotvili v Liptovskom Jáne, kde bol pre náš park vhodný pozemok a ústretový starosta.

Park je ideálnym miestom na výlet a objavovanie. Má aj iný význam?
Chceme Slovákom aj zahraničným turistom pripomenúť, že na Slovensku nemáme len Bratislavský hrad a Bojnický zámok, ale je tu mnoho krásnych pamiatok, o ktorých ľudia ani nevedia. Radi by sme pozdvihli vlastenectvo a pripomenuli, že nie len v zahraničí, ale aj u nás doma sa nachádzajú pekné veci.

Ďakujem za rozhovor.

mini9

Záhradnú železnicu nájdete hneď pri vstupe do parku.

O Park MINI SLOVENSKO sa stará občianske združenie MINI SLOVENSKO – ASKP na čele s Kamilom Fischerom. Je otvorený pravidelne od pondelka do nedele, v čase od 9:00 – 17:00 v Liptovskom Jáne. Do 18. septembra si však miniatúry viete pozrieť každú sobotu a nedeľu až do 19:00. Na výber máte z viacerých možností cien vstupného. Dospelí zaplatia 5 eur, zľavnené vstupné vás vyjde na 3 eurá a deti do 6 rokov majú vstup zadarmo. Viac informácií nájdete na www.minislovensko.sk.

Lucia Korečková
Foto: archív o.z. MINI SLOVENSKO – ASKP

 


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Jediný park miniatúr vytvoril Košičan

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems