Urobte si výlet na miesto, kde stál Košický hrad

| Leto | 22. 7. 2016

Vedeli ste, že Košice mali niekedy svoj hrad? Síce nebol nikdy dostavaný, ale archeologické výskumy ukázali, že pôdorysom bol pravdepodobne väčší ako Spišský hrad. Jeho zrúcaniny sú ukryté v hustom lese na kopci Hradová a pravidelne sa pri nich konajú historické podujatia.

Skupina ľudí zapálená pre históriu stredovekých Košíc sa stará o to, aby život na mieste, kde kedysi stáli múry hradu, nezapadol prachom. Občianske združenie Castellum Cassovia odkrýva jeho dejiny a pripravuje kultúrne podujatia v tamojšom amfiteátri aj v jeho okolí. Pri ich návšteve môžete vybehnúť na vyše 21 metrov vysokú Vyhliadkovú vežu Hradová a tešiť sa z pohľadu na celú Košickú kotlinu či ďaleké okolie.

hrad 1-2

Miesto s unikátmi
Tajomný hrad nad Košicami, ako ho členovia združenia radi nazývajú, sa pýši viacerými zaujímavosťami. Prezrádza nám ich Ľuboš Porada: „Svojou rozlohou 6,5 ha bol zrejme jedným z najväčších na Slovensku, dokonca väčší ako Spišský, ktorý má 4,8 ha. Našla sa tiež listina z roku 1262, podľa ktorej bola na hradnom vrchu vinica. Archeologický výskum ukázal, že šlo skôr o panovnícke sídlo, nie šľachtické. Najvýznamnejšou je trojuholníková veža. Na Slovensku sú len tri, v Európe asi šesť. Keďže písomných záznamov sa veľa nezachovalo, o hrade vieme veľmi málo.“ Práve pozostatky spomínanej veže sú dnes pod korunami stromov najviditeľnejšie.

Život na hrade
Castellum Cassovia prinavracia zrúcaninám život od roku 2013. Podarilo sa mu založiť tradíciu rôznych kultúrnych podujatí. V máji otvára sezónu oslavou pri príležitosti udelenia prvej erbovej listiny Košiciam Ľudovítom I. Aj vďaka nej bolo naše mesto druhým najvýznamnejším v Uhorsku hneď po Budíne, dnešnej Budapešti. V júni patrí medzi tradičné podujatia Teatrum in Castrum, prehliadka divadiel s dobovou tématikou. V júli sa zas lesom ozýva muzika počas festivalu dobovej hudby Musica historica.

hrad 3 upravene

Obľúbeným podujatím je Turnaj pána d´Peren. V oficiálnej pozvánke sa píše: „Urodzený pán d´Peren vás zve k návšteve svojho hradu nad slobodným mestom Košice. Trinásty a štrnásty deň mesiaca augusta potešia naše panie muži v kolbisku.“ Podľa Ľuboša pôjde skôr o ceremoniálnu stránku turnaja, ako o samotný boj. Opierajú sa o zápisy šľachtica Reného z Anjou. Snažia sa pomocou nich čo najbližšie priblížiť skutočným stredovekým turnajom.  Dobové kostýmy doplnia tradičnú atmosféru minulosti. V spolupráci s hradmi na Slovensku a v Maďarsku sa tiež pravidelne, raz mesačne organizuje Lov s pánom d´Peren. Ide o súťažné  ukážky lukostreľby, ktorých sa zúčastnia strelci z Košíc, Michaloviec aj Miškolca. Pri rozlúčke s letom pod vyhliadkou 1. októbra bude veža otvorená aj po zotmení. Uskutoční sa na ňu tradičný beh a návštevníci uvidia akrobatov či fúkačov ohňa.

hrad 2- upravene

Združenie organizuje aj letné prímestské tábory pre deti vo veku 6 až 15 rokov. Najbližší bude 22. augusta. „Zabavia ich sokoliari aj stredoveký šašo. Niečomu sa priučia od archeológov a kováča. Zasúťažia si v lukostreľbe či hode sekerami. Môžu tiež niečo ochutnať z dobovej kuchyne alebo si užiť stredovekú opekačku,“ hovorí vedúca tábora Michaela Kačeriaková. Viac informácií nájdete na www.kosickyhrad.sk alebo na Facebooku: Život na Hradovej.

Lucia Korečková
Foto: archív Castellum Cassovia


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Urobte si výlet na miesto, kde stál Košický hrad

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems