Spartan Race prvýkrát v centre

| Mesto Košice, Šport | 22. 7. 2016

Ich snom je kalokagatia, spojenie telesnej i duševnej dokonalosti, skvelý rozum a ešte lepšie telo. Pre medailu sú ochotní urobiť takmer čokoľvek – podliezať ostnatý drôt, vykúpať sa v kontajneri s ľadovou vodou, šplhať na steny, prerúčkovať tyče, laná i kruhy. Po každom páde sa postaviť a bežať ďalej ešte rýchlejšie. Všade, kam vkročia, znie pokrik „Aroo!“ a vlajú červeno-čierne zástavy. Hovoria si Sparťania a 9. júla dobyli Košice.

Sparta 1 upravene

Na štart Spartan Sprint Košice sa spolu postavilo približne 4000 Sparťanov z 18 krajín. Prekonali spolu dvadsať prekážok rozmiestnených na približne sedemkilometrovej trati po celom centre Košíc.

Sparťanom sa automaticky stáva každý, kto zvládne terénny prekážkový beh Spartan Race. Ten začal svoju históriu v roku 2010 vo Vermonte a už o dva roky neskôr štartoval vo východoslovenskej dedine Vechec. Odtiaľ sa rozšíril do celej strednej Európy. Samotný beh má tri úrovne – sprint, super a beast – s trasami dlhými 5 až 20 km a 20 až 40 prekážkami. Spartan Race preteky sa obyčajne konajú v lesoch, na lúkach alebo v parkoch. Ten košický bol ale iný, prvýkrát v Európe sa bežalo v centre mesta. Sparťania kľučkovali Hlavnou ulicou, Mestkým a Komenského parkom a zašli aj do podzemia Dolnej brány. „Páčila sa nám myšlienka dostať sa bližšie k divákom. Ak máme preteky niekde v lese, prídu na ne len ľudia, ktorí chcú dôjsť cielene. Takto sme predstavili Spartan Race aj tým, čo by sa o ňom možno inak nedozvedeli,“ vysvetľuje riaditeľ sparťanských behov na Slovensku Ján Čandík.

Sparta 2 upravene

Sparťania nie sú súpermi. Niektoré prekážky si vyžadujú tímovú spoluprácu, bez ktorej sa tento beh nezaobíde.

Ľad namiesto blata
Vďaka podliezaniu rôznych prekážok sú Sparťania v cieli celí od blata a trávy. V Košiciach síce dobehli čistí, no mokrí, pretože jednou z posledných prekážok bolo brodenie sa kontajnerom s ľadovou vodou. „Bolo to osviežujúce,“ popisuje 23 ročná Katka Medvecová z Košíc. „Oveľa náročnejšia bola posledná prekážka, rúčkovanie po tyči, odtiaľ na kruhy, potom na laná a na konci zazvoniť na zvonček. Kto spadol, musel robiť tridsať angličákov. Je to náročné na ruky, treba sa vytrénovať v posilke a popritom behávať, stačí aj 5 km,“ dopĺňa. Ďalšie prekážky zahŕňali  hod oštepom, prenášanie vriec a sudov, rôzne lezecké steny alebo balans na kladine. V podzemí si museli súťažiaci zapamätať číselný kód. „Bolo to obohacujúce, motivujúce, núti to ľudí viac športovať. Ja som bežal druhýkrát a chystám sa aj na ďalšie preteky. Ak zvládnem všetky tri úrovne do konca roka, dostanem veľkú medailu. Aj keď sa štartovné pohybuje od 40 do 90 eur, podľa mňa to stojí za to,“ popisuje Pražák Lukáš Sůva, ktorý zvládol trať za 44 minút. Prvé miesta dobyli jeho krajania, zo žien čerstvá tridsiatnička Petra Veselá z Brna s časom 34 minút a 50 sekúnd a za mužov Vladimír Kozlovský z mesta Rožnov pod Radhoštěm, profesionálny bežec na lyžiach, ktorý Spartan Race absolvoval prvýkrát a zvládol ho s časom 28 minút a 30 sekúnd.

Sparta 3 upravene

Najmladší Sparťania mali len štyri roky. Ich trať bola kratšia a prispôsobená veku.

Pre deti a dobrú vec
Súčasťou podujatia bol aj špeciálny beh Košice Charity Sprint. Štartovné putovalo deťom s telesným a viacnásobným postihnutím zo Spojenej školy v Košiciach. Postavia im zaň multifunkčné ihrisko. „Chceli sme podporiť športovú aktivitu a dať peniaze hendikepovaným deťom, ktoré športujú menej. Aj ony samy sa postavili na štartovaciu čiaru, aby si spolu so zdravými rovesníkmi vyskúšali pocit z behu,“ hovorí Ján Čandík. Najmladší Sparťania mali sotva štyri roky a prekážky prispôsobené ich veku im pomáhali zvládnuť rodičia. „Športujem a chcem, aby športovali aj moje deti. Obyčajne behávame maratóny, Spartan Race skúšame prvýkrát. Verím, že malá to zvládne, trénovala na detskom ihrisku, liezla aj rúčkovala,“ hovorí ocko šesťročnej Nikolky. Vrcholová športovkyňa z nej však nebude, prezradila, že keď bude veľká, chce byť právnička. Ochrancom na trati jej bol aj deväťročný brat Dávidko, ktorý sa ničoho nebojí, pretože je hokejista.

sparta 5 upravene

Namiesto fotosteny slúžil gong, pri ktorom sa ukazovali medaily a svaly.

Najbližší Spartan Race na Slovensku sa bude konať 6. augusta vo Valčianskej doline.

Veronika Samková
Foto: autorka


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Spartan Race prvýkrát v centre

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems