Deťom v nemocnici pomáha biela bábika

| Téma čísla | 22. 7. 2016

„Svetoví lekári a psychológovia prišli na to, že malé deti oveľa lepšie popíšu, čo ich trápi, ak im dáte do ruky bábiku a opýtate sa, čo trápi ju. Ukázalo sa, že to deti presnejšie pomenujú, keď sa odosobnia. Na bábike manifestovali to, čo v skutočnosti bolelo ich,“ vysvetľuje vznik projektu Kiwanis bábik Leo Vojčík, prezident Kiwanis Clubu Košice. Práve tento klub pravidelne daruje bábiky Detskej fakultnej nemocnici aj s fixkami a farbičkami.

kiwanis 1

Kiwanis bábika je čisto biela, vyrobená z kvalitnej bavlny a vyplnená vnútrom zo 100-percentného polyesteru. Foto: Martin Krestián

Kiwanis bábika je biela jednoduchá hračka. Deti si ju vymaľujú a dotvárajú podľa vlastných predstáv. Často jej šijú šaty, vyšívajú oči alebo na nej ukazujú, čo ich bolí. Niekedy ju lekári používajú, aby malým pacientom vysvetlili, čo im budú operovať. Nie je to síce schválená terapeutická pomôcka, no často má práve takéto účinky. Kiwanis bábiky dostávajú aj deti v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach. Pre 5-ročné dievčatko s formou autizmu sa stala jediným komunikačným prostriedkom.

Bábiky v praxi
V Detskej fakultnej nemocnici bábiky používa základná a materská škola, ktorá počas hospitalizácie zastupuje primárnu školu. „Bábiky dávajú pacientom naše učiteľky a vychovávateľky. Väčšinou na nich začnú pracovať spoločne. Deti ich maľujú, vyšívajú, vyrábajú im oblečenie a vytvárajú si tak niečo vlastné a originálne. Je to istá forma terapie, rozvíja motoriku, fantáziu, ale najmä pomáha im vyrovnať sa so svojou diagnózou a adaptovať sa na nemocničné prostredie, kde nemajú rodičov,“ opisuje význam projektu riaditeľka Základnej školy s materskou školou pri zdravotníckom zariadení Nelli Csillaghová. Spomína si aj na dva silné momenty s Kiwanis bábikami: „Na detskej psychiatrii bola 15 ročná slečna, ktorá sa rozplakala, keď bábiku dostala. Vraj bola jej prvá a správala sa k nej ako k svojmu dieťatku. Je zo špeciálnej školy a detského domova, učí sa za krajčírku, čiže mala obrovskú radosť, že jej bude šiť šaty. Na oddelení neurológie ležalo 5 ročné dievčatko s formou autizmu. Rodičia ani lekári nevedeli nájsť spôsob, ako s ním komunikovať, a nakoniec sa to podarilo prostredníctvom bábiky. Čiže môže byť aj úžasným komunikačným prostriedkom pre niektoré deti.“ Vo svete sa bábiky využívajú nielen v nemocniciach, ale aj v ústavoch, rôznych centrách a v rozvojových krajinách.

Vydražená bábika od Roba Rotha
Kiwanis Club Košice rozbehol projekt v roku 2006. Po istej prestávke ho znovu obnovil tento rok pri príležitosti svojho 25. výročia. „Detská fakultná nemocnica je náš hlavný partner, pretože drvivá väčšina pacientov z Košíc a okolia leží práve v nej. Naším cieľom je zabezpečiť, aby čo najviac z nich mohlo mať Kiwanis bábiku. V nemocnici chceme vždy dvakrát ročne organizovať detskú akciu. Prvá bola na Medzinárodný deň detí. Spoločne sme im darovali Kiwanis bábiky a balíčky so sladkosťami, pozvali sme folklórny súbor a hercov z organizácie Clowndoctors. Druhé podujatie plánujeme na sv. Mikuláša,“ hovorí Leo Vojčík.

Bábiky pre klub vyrába chránená dielňa a dokonca ich tvorí pre celé Slovensko a kluby v Rakúsku a Švajčiarsku. Každá bábika je čisto biela, vyrobená z kvalitnej bavlny a vyplnená vnútrom zo 100-percentného polyesteru. V médiách ste mohli zaregistrovať aj dražby Kiwanis bábik. „Realizuje ich dcérsky Kiwanis Club v Bratislave. Známi umelci a osobnosti vymaľujú a upravia bábiky, ktoré sa dražia. Z výťažku sa potom vyrábajú nové. Z poslednej dražby vzišlo vyše 7000 eur, čiže je to úspešná akcia. Ja mám najväčšiu radosť z bábiky, ktorú vytvoril Róbert Roth a vystihol sa ako postava z divadelnej hry Hamlet,“ pochvaľuje si prezident klubu svoj úlovok.

Dražíme bábiku pomaľovaný Helmutom Bistikom. Pre viac informácií klikajte TU

kiwanis 2B

Kiwanis kluby boli ako sociálna sieť pred 100 rokmi
Prvý Kiwanis klub vznikol v Amerike v roku 1915. Podľa Lea Vojčíka bol skôr záujmovým združením, niečo ako sociálna sieť pred 100 rokmi. Prostredníctvom neho sa spájali ľudia z rôznych profesií (lekár, stavbár, advokát, inžinier). Prvotný úspech klubov nebol založený na charite, ale na vzájomnej pomoci medzi členmi. Až po 2. sv. vojne charitatívny efekt prevládol ten biznisový. Košický klub je najstarší v rámci Slovenska a Česka. Vznikol v roku 1991, jeho členmi sú spoločensky aj ekonomicky silné osobnosti, ktoré pomáhajú deťom na Slovensku a vo svete.

„Svetoví lekári a psychológovia prišli na to, že malé deti oveľa lepšie popíšu, čo ich trápi, ak im dáte do ruky bábiku a opýtate sa, čo trápi ju.“

Okrem bábik realizuje aj projekt Kiwanis One Day. „Akcia sa koná v jeden deň na celom svete a zapája členov klubov do komunitných aktivít. Čiže nejde o finančnú, ale fyzickú podporu. My sme tento rok natierali plot v škôlke na Oštepovej, pred rokom sme spoločne s ďalšími 200 dobrovoľníkmi pracovali naraz na siedmich miestach. Spolupracujeme aj na veľkom projekte Dorka. Spustil ho náš člen Jozef Ondáš a sú to centrá po Slovensku, ktoré pomáhajú ľuďom bez sociálneho zázemia – mladým rodinám, slobodným matkám s deťmi, deťom z detského domova,“ prezrádza Leo Vojčík. Za tento projekt dostal klub ako jediný v Európe ocenenie od európskeho prezidenta Kiwanis. Členovia podporujú finančne rôzne svetové organizácie. Na otázku, či im dôverujú, Leo Vojčík odpovedá: „Je pravda, že existuje skepsa z toho, koľko peňazí sa po ceste „stratí“. Ale na druhej strane výsledky sú, a keď budeme skeptickí, nikdy nikomu nepomôžeme. Nedôvera je spôsobená často iba tým, že ľudia si to v mnohých prípadoch nemôžu skontrolovať, najmä ak ich peniaze putujú do sveta. V danom momente tomu ale jednoducho musíme veriť.“ 

Kiwanis 3

Prezident Kiwanis Clubu Košice Leo Vojčík dáva malým pacientom z Detskej fakultnej nemocnice Kiwanis bábiky. Foto: archív Kiwanis Clubu Košice

Kiwanis Club Košice má svoj vlastný program, pomoc deťom je len jeho časť. Aktuálne je v klube 34 členov, nedá sa doň len tak vstúpiť, potenciálneho člena musia pozvať a trvá aj rok, kým sa rozhodnú, či ho príjmu.

Gabriela Krestián Kuchárová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Deťom v nemocnici pomáha biela bábika

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems