Chorvátsko pri vodopádoch, v stane a na bicykli

| Leto | 22. 7. 2016

Ak sa toto leto chystáte na Jadranské pobrežie a chcete skúsiť niečo iné, než len vylihovanie na pláži, inšpirujte sa tipmi na aktívny oddych. Prežite chorvátsku dovolenku na nohách.

Skryté krásy národných parkov
V Chorvátsku je 8 národných parkov, ktoré zaberajú 8 percent rozlohy krajiny. Plitvické jazerá severne od Zadaru poznáme z Winnetoua. Tento najväčší a najznámejší park tvorí 16 jazier s vodopádmi (medzi nimi najdlhší vodopád Chorvátska má až 78 metrov), kaskádami a jaskyňami. Ich absolvovanie pešo trvá vyše šesť hodín a jednodňový lístok stojí 110 kún (14,5 eura). Rovnako čarovné sú aj zvyšné parky. Na rieke Krka vás čakajú vodopády prepojené drevenými mostíkmi. Vydať sa môžete aj na plavbu po priezračnom mori do Kornati alebo Brijuni s desiatkami ostrovov. Paklenica a Severný Velebit v najväčšom pohorí Velebite sú ako stvorené pre nadšencov turistiky. V Risnjaku nájdete horské vrcholy s prameňmi riek. Najjužnejší park Mljet tvoria morské jazerá vhodné na kúpanie.

foto 1

Foto: Tejvan Pettinger, flickr.com

Do stanu ako za starých čias
Aktívne dobrodružstvo môže priniesť aj stanovanie. Kempingové strediská v Chorvátsku sa líšia veľkosťou a vybavením. Zväčša majú sprchy, kuchynku, prístup k elektrike a dokonca aj internet. Navyše si so sebou môžete vziať domácich miláčikov, mačky a psy sú v kempoch dovolené. Celý deň tak strávite vonku na čerstvom vzduchu a v príjemnom chládku pod mohutnými borovicami. Cena za osobu na jeden deň sa pohybuje od 10 eur. Najznámejšie kempingové strediská sú Adriatic, Baško Polje, Pakoštane, Paklenica či Trogir.

foto 2

Dubrovník, Foto: Trish Hartmann, flickr.com

Hore-dole na dvoch kolesách
Prejsť si Chorvátsko na bicykli je jednou z najlepších možností, ako túto rozmanitú krajinu spoznať. Cykloturistika je tu veľmi populárna a v každej prímorskej oblasti nájdete požičovne. Cena za požičanie bicykla na jeden deň sa pohybuje od 10 eur. Nezabudnite si však naštudovať pravidlá, ktoré platia na cyklotrasách. Predné svetlo musí byť žltej alebo bielej farby, a to zadné musí byť červené. V noci je povinná reflexná vesta a deti do 16 rokov musia mať prilbu. Chorvátske cyklotrasy umožňujú prejsť celú krajinu, alebo len vybrané úseky. Prekrásne prírodné scenérie nájdete po celom pobreží Dalmácie. Istria, najväčší polostrov v Jadranskom mori, ponúka vyše 60 cyklotrás, ktoré sú kvalitne vybudované, dobre značené a navzájom poprepájané. Trasy sú rozdelené podľa náročnosti, najdlhšia má 60 km, začiatočníci si tu však nájdu aj tie jednoduchšie – 20 kilometrové. Obľúbené ostrovné cyklotrasy sú na Kvarnerských ostrovoch, Krku alebo Pagu. Do Chorvátska nie je problém cestovať autom, ale lietadlom z Letiska Košice to máte len za 40 minút. Cena spiatočnej letenky vyjde okolo 200 eur.

Viktória Fričová
dovolenka.sme.sk


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Chorvátsko pri vodopádoch, v stane a na bicykli

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems