Občan sveta – violončelista Mischa Maisky

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 24. 6. 2016

Výnimočný hudobný sluch často predurčuje kariéru muzikanta. Keď sa do tejto rovnice pridá jedinečné nadanie a niekoľko svetoznámych učiteľov, výsledok môže byť len jeden – dokonalé hudobné súznenie. Perfektný violončelista Mischa Maisky zahrá Košiciam 10. júla o 20:00 v Kunsthalle.

Mischa Maisky sa narodil v Lotyšskej Rige ako syn ukrajinských Židov a jeho prvé kroky viedli do Pertohradu, na Leningradské konzervatórium. Jeho učitelia si už pravdepodobne tu všimli výnimočné nadanie, a tak netrvalo dlho, Mischa putoval ďalej. Tentokrát smeroval na najprestížnejšie Moskovské konzervatórium vo vtedajšom Sovietskom zväze. Pod taktovku si ho zobral Mstislav Rostropovich – violončelista uznávaný po celom svete. V tej dobe už bolo jasné, že Mischa nie je hocaký radový študent a že jeho kariéra čoskoro odštartuje.

2 MISCHA_MAISKY

Odchod ako začiatok čohosi väčšieho

Slovo dalo slovo a Mischa Maisky zakrátko koncertoval po celom Sovietskom zväze. Kamkoľvek prišiel, ohuroval publikum perfektnou interpretáciou velikánov klasickej hudby, akými sú Bach, Haydn či Beethoven. Avšak, Maisky bol začiatkom 70. rokov udelený trest v podobe nútených prác pri mestečku Gorky. Oficiálnym dôvodom bola krádež magnetofónovej pásky, ale v skutočnosti šlo o prevenciu. Muzikantova sestra emigrovala do Izraela a vláda sa obávala, že vynikajúci hudobník čoskoro ujde tiež. Po 18 mesiacoch ťažkej práce emigroval do Izraela, kde získal občianstvo. Počas krátkeho pobytu v Los Angeles bol žiakom Gregora Piatogorskeho – violončelového virtuóza a skladateľa. Mischa Maisky si v priebehu 80. a 90. rokov zahral s viedenskou, berlínskou a izraelskou filharmóniou, aj s Londýnskym symfonickým orchestrom.

Všade doma

Dnes žije Maisky v Belgicku a má 6 detí. Dcéra Lily je koncertnou klaviristkou a syn Sasha kráča v šľapajach otca. Virtuóz o sebe tvrdí, že je občanom sveta: „Hrám na talianske čelo, s francúzskymi a nemeckými sláčikmi, rakúskymi strunami, mojich šesť detí sa narodilo v štyroch rôznych krajinách, pôvod mojej druhej ženy je taliansko-srílanský, jazdím na japonskom aute, nosím švajčiarske hodinky, indický náhrdelník a cítim sa doma všade tam, kde si ľudia vážia a užívajú klasickú hudbu.“

na web_A1_MichalMaisky-page-001

A aký je Maisky violončelista? Talentovaný. Veľmi. Do hry vkladá celého seba a je zjavné, že hudbe rozumie, dalo by sa povedať – stáva sa ňou. V Kunsthalle vystúpi 10. júla o 20:00 v doprovode dcéry Lily a zahrá skladby z pera Schumanna, Beethovena, Debussyho, Poulenca a ďalších. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Klára Hrenykóová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Občan sveta – violončelista Mischa Maisky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems