Leteli sme do Turecka a bola to paráda

| Cestovanie | 13. 6. 2016

Cesta do Turecka je aktuálne ovplyvnená strachom z teroristických útokov. Hoci sme sa nevedeli dočkať mora, miestnych špecialít a atmosféry, ktorú poznáme z príbehov Tisíc a jednej noci, obavy sa čiastočne dotkli aj nás. No o dva dni sme ležali na bezpečnej pláži 35 km od Antalye, ochutnávali tradičný güvec a na tureckom trhu nasávali vôňu orientálnych korenín. Práve cestovanie a spoznávanie nových zákutí je najúčinnejším prostriedkom, ako si o cudzej krajine vytvoriť vlastný názor.

Vďaka nenapodobiteľnému spojeniu európskej kultúry s Orientom sa stalo Turecko lákadlom pre dovolenkárov. Ponúka nezabudnuteľnú atmosféru uličiek, rôznorodú prírodu s vybudovanou infraštruktúrou a dlhé piesočnaté pláže so sieťou luxusných hotelov. Lenže situácia v krajine, najmä bombové útoky vo veľkých mestách alebo konflikt medzi tureckými jednotkami a Kurdmi na východe štátu, spôsobili výrazný odlev turistov. V apríli oproti marcu tohto roka navštívilo krajinu o 28 percent menej návštevníkov, čo je najhorší výsledok za posledných sedemnásť rokov. Miestni si tento pokles uvedomujú. Vysoký a prívetivý predajca kobercov v centre Antalye dodnes s úsmevom na tvári spomína na sezóny s vysokým počtom Slovákov dovolenkujúcich na Tureckej riviére. Akonáhle zistil, že sa do Turecka obávame cestovať, zosmutnel a vzápätí dodal: „Ale Ukrajincov je z roka na rok viac a tí nemajú strach.“ Mal pravdu. Nielen oni, ale aj my sme sa po niekoľkých hodinách v Turecku cítili ako doma a maximálne bezpečne.

Turecko 1

Viaceré obchody v Turecku ponúkajú široký sortiment korenín od šafránu, cez čili, až po fenikel.

CESTOVANIE

Na istanbulské letisko sme prileteli s Turkish Airlines z Budapešti. Od 16. júna je pre cestujúcich k dispozícii nová priama linka z Košíc do Istanbulu. S prestupom z tohto mesta sa následne dostanete nielen na Tureckú riviéru, ale dokonca aj do Los Angeles, Singapuru, Bangkoku či Johannesburgu.

Výhodou pri prestupe z Istanbulu do Antalye bolo, že sme si nemuseli vyzdvihnúť kufre ihneď po pristátí, ale pokračovali s nami až do cieľovej destinácie. Priestranné a štýlovo vybavené lietadlo ponúkalo počas letu na Tureckú riviéru okrem wifi pripojenia a chutného palubného menu aj obrazovky s ovládačmi na hranie hier, sledovanie televízie alebo pozorovanie letu priamo z pohľadu pilota.

Pri každom vstupe na letisko sme absolvovali hneď niekoľko sprísnených kontrol. Viackrát sme dokonca museli z bezpečnostných dôvodov zapínať notebooky či fotoaparáty. Na letisku pristálo za pár minút množstvo lietadiel, a to úplne zahnalo naše obavy z lietania. Veď pre mnohých cestujúcich, najmä na vnútroštátnych linkách, sa presuny lietadlom stali bežnou súčasťou života. Do Antalye vzdialenej 550 km od Istanbulu sa pasažieri presúvali za prácou, na blížiaci sa zápas ich obľúbených futbalových tímov a v menšom množstve i na dovolenku.

V Istanbule a ostatných veľkých mestách sa najrýchlejšie cestuje metrom. Autobusy a taxíky sú tiež jednou z možností, no ak narazíte na dopravnú zápchu, môže sa vaša cesta aj trojnásobne predĺžiť. Navyše, Turci sú veľmi svojskí šoféri. Nerešpektujú dopravné značenie a riadia sa všeobecnými zvyklosťami. Na stopke s označením DUR nezastavujú, na červenú pokračujú v jazde, v noci nesvietia svetlami a vo veľkej miere používajú klaksón. No, ako oni sami hovoria, stále šoférujú tak, aby iných neohrozili.

Turecko 15

Turkish Airlines vlastnia lietadlá rôznych značiek a veľkostí. Z Istanbulu do Antalye sme leteli ich najväčším Boeingom 777-300ER.

UBYTOVANIE

Štedrosť a pohostinnosť Turecka sa odráža v hoteliérstve a ponúkaných službách. Bývali sme v päťhviezdičkovom hoteli Sentido Zeynep Golf & Spa v Beleku. Na izbe nás čakala misa čerstvého ovocia a minibar, ktorý sa každý deň dopĺňal bez príplatku. V rezorte sa okrem tenisových kurtov a golfového ihriska nachádzali bazény. Len niekoľko metrov od nich sa rozprestierala piesočnatá pláž s ležadlami, priestranným mólom a hotelovým barom. Pre väčší pocit bezpečia hliadkoval na pláži každého rezortu 24 hodín denne jeden policajt. Pri rannom behu popri mori ste ich mohli pokojne stretnúť aj desať.

Susedný Hotel Regnum Carya zaujal svojím vybavením a službami aj na medzinárodnej pôde. Minulý rok sa stal dejiskom stretnutia G20. Najluxusnejším z týchto troch hotelov je nepochybne Maxx Royal. Svojím vzhľadom pripomína spojenie interiéru veľkého nákupného centra a dizajnu obrovskej lode. Každá izba má na začiatku pobytu prideleného vlastného asistenta a ten je hosťovi k dispozícii nepretržite cez aplikáciu WhatsApp. Všetky hotely sú rajom najmä pre golfistov, keďže ponúkajú priestranné golfové ihriská a odpaliská.

Turecko 7

Hotel Kremlin nápadne pripomína moskovský Kremeľ.

STRAVOVANIE

Vo väčšine štvor či päť hviezdičkových hotelov čaká hostí bohatá a neobmedzená ponuka jedla a pitia. Spôsobom dochutenia jedál sa Turci približujú typickej európskej kuchyni. No sladia omnoho výraznejšie, čo sme pocítili na ich obľúbených cukrovinkách, čerešňovom džúse a najmä na čaji. Turci ho zbožňujú a uctievajú rovnako ako futbal. Ich národný nápoj musí byť tmavo zafarbený, podávaný v sklenených nádobách a riedený správnym množstvom vody. K populárnym alkoholickým nápojom patrí anízová aromatická Raki, pripomínajúca pelendrek.

Obľúbenými pokrmami v tureckej národnej kuchyni sú tzv. güvec – baranie mäso s ryžou alebo po celom svete preslávený döner kebap, teda baranie mäso narezané na plátky a upečené na rošte. Dezerty sú veľmi sladké a chutné, čoho dôkazom je turecká zmrzlina z kozieho mlieka, pudingy alebo mliečna ryža.

NAKUPOVANIE

Turecko je rajom na nákupy. Miestni sú skvelí obchodníci a sú pripravení sa s vami dohodnúť. Predajcovia vás pri vyjednávaní možno pozvú na čaj a vtedy cenu „zbijete“ aj o polovicu. Najideálnejším miestom na nákupy sú tradičné bazáre alebo trhy. Na nich nájdete všetko od tkaných kobercov, cez zlato, kožené bundy, suveníry, až po nezameniteľnú vôňu ponúkaných tureckých korenín. V obchodoch a na trhu platí turecká líra predstavujúca tridsať eurocentov. No bez problémov tu zaplatíte aj eurom a dolárom.

Turecko 2

Na trhoch zoženiete tkané koberce, suveníry a užijete si nezameniteľnú atmosféru aj vône.

TIPY NA VÝLET:

ANTALYA

V meste na Tureckej riviére neprestáva slnko svietiť až 300 dní v roku, čo vytvára ideálne podmienky na takmer celoročné objavovanie piesočnatých pláží, až po vychutnávanie atmosféry staromestských úzkych uličiek. Vybudovali ich tak, aby tu bol celodenný tieň. Z každého kúta ulice alebo budovy sa hrdo týčia národné vlajky, mnohokrát „dozdobené“ podobizňou zakladateľa tureckého štátu Mustafu Kemala Ataturka. V meste odporúčame navštíviť Hadriánovu bránu. Z ďalších historických pamiatok vyzdvihujeme Yvli minare neďaleko mešity, pamiatku Kesik minare, vodopády Dudense (oblasť Lara) a starý rímsky prístav pri Kaleici.

EXPO 2016 ANTALYA

Do konca októbra je pre návštevníkov otvorená výstava Expo 2016 Antalya. Najväčšie podujatie v krajine približuje rôzne štáty, ich kultúru i prírodu. Všadeprítomné postavy i zvieratá vytvorené zo zelene a kvetov odkazujú na ústredný motív tohto ročníka – Zelený život pre budúce generácie. Za pomoci golfových autíčok sme sa presúvali k jednotlivým záhradám štátov ako aj na vysokú vežu. Z nej sme si pozreli celú panorámu výstaviska vrátane reštaurácií, obchodov, fontán a amfiteátrov.

Turecko 8

Vstup na výstavu EXPO 2016 v Antalyi.

ISTANBUL

Byzantion, Carihrad, Konštantínopol a v súčasnosti Istanbul. Príbehy Tisíc a jednej noci na nás dýchali zo štíhlych veží, mešít alebo trhov s predajcami kobercov, ktoré sú „tvárou“ Turecka. Do istanbulskej dominanty Modrej mešity je potrebné vstupovať naboso a ženy musia mať zahalené nohy, ramená a hlavu. Na dodržiavanie islamských pravidiel v pamiatke dohliadajú špeciálni kontrolóri. Neďaleko sa nachádza legendárny chrám Hagia Sofia, nazývaný aj ako chrám Svätej múdrosti. Za návštevu rozhodne stojí aj Grand Bazaar či plavbe po Bospore, čo sme však za jeden deň nestihli pozrieť. Nielen tieto, ale i ďalšie pamiatky sú skvelou motiváciou na návrat do Mesta mešít či krajiny zahnutých šablí.

Linda Adamčíková
Foto: Dominik Babušík


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Leteli sme do Turecka a bola to paráda

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems