Kontroverzná Farma v jeskyni vystúpi exkluzívne v Košiciach

| Pozvánky | 1. 6. 2016

Medzinárodné divadelné štúdio Farma v jeskyni pripravilo pod vedením režiséra a choreografa Viliama Dočolomanského inscenáciu Informátori. S týmto jedinečným predstavením malo divadelné štúdio vystúpiť v Košiciach už minulý rok. Jeho nečakané zrušenie spôsobilo rozruch nielen v divadelných kruhoch. Vďaka spolupráci denníka Košice:dnes a kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik zažijú diváci toto “zakázané” predstavenie prestížneho českého divadelného súboru už 13. júna v Tabačke.

003_Informatori_foto_Viktor Kronbauer (1)

Čo je podstatou systému, ktorý je ovládaný korporátnym lobbingom? Aká veľká je reálna moc nadnárodných koncernov, zameraných na neustále zvyšovanie produkcie? Kto zhromažďuje o našich životoch privátne informácie, a kde tieto informácie končia? Takéto otázky si kladú Informátori.

Téma vychádza zo skutočnej kauzy, ktorá mala v roku 2013 vo Švajčiarsku súdnu dohru. Najväčšia potravinová korporácia nasadzovala do skupiny mladých aktivistov mladé ženy, ktoré pod falošným menom predstierali záujem o zisťovanie informácií o tienistých stránkach koncernu. Súvislosti viedli až k neobjasneným vraždám demonštrujúcich odborových predákov korporácie v krajinách tretieho sveta.

Inscenácia je sondou, ktorá na pôdoryse skutočných udalostí skúma, čo je za systémom, v ktorom žijeme. Sleduje premenu vzťahov vo vnútri skupiny aktivistov, ktorí zistili, že ich jeden z nich sledoval,“ vysvetľuje režisér Viliam Dočolomanský.

004_Informatori_foto_Viktor Kronbauer

Inscenácia vzniká ako súčasť projektu LOBBY, v rámci ktorého tvorcovia skúmali vplyvy korporátneho lobbingu na život bežného človeka v európskom i svetovom kontexte. „Tvorcovia inscenácie navštívili Brusel, kde sa stretli s vplyvnými lobbistami pracujúcími pre korporácie a hovorili so žurnalistami, aktivistami a účastníkmi skutočnej kauzy. Fragmenty z týchto rozhovorov sú v inscenácii citované,“ približuje Dočolomanský.

Predstavenie vzniklo metódou „devised theatre“, v ktorom sú všetky komponenty – text, hudba, fyzická akcia – vytvárané v priebehu dlhšieho obdobia skúšania. Súbor tak plní svoju úlohu laboratória pre hľadanie inovatívnych postupov nie len pri tvorbe inscenácie.

Je to viacvrstvová scénická kompozícia založená na montáži akcie, hovoreného slova, videoprojekcie a hudby. Pod vedením Viliama Dočolomanského v inscenácii uvidíme 5 performerov, ktorými sú Emil Leeger (Slovensko), Minh Hieu Nguyen (Vietnam – Francúzsko), Hana Varadzinová (Česká republika), Jun Wan Kim (Korea), Anna Gromanová (Slovensko) a hudobníka Marcela Bártu. Svetelný design vytvára Felice Ross (USA).

005_Informatori_foto_Stanica

Farma v jeskyni sa okrem inscenácií zameriava aj na site-specific projekty, koncerty, kultúrne výskumy a divadelné podujatia v Prahe i v zahraničí. Viliam Dočolomanský je jediný český držiteľ Európskej ceny za nové divadelné reality.

Foto: Viktor Kronbauer

Cena: 12 € (predpredaj) / 15 € (v deň konania)

Kapacita sály je obmedzená, lístky si môžete rezervovať prostredníctvom mailu: info@tabacka.sk alebo zakúpiť osobne v Tabačke Kulturfabrik, Gorkého 2, Košice či v priestoroch Košice:dnes, Hviezdoslavova 6, Košice.

Premiéra: 1. 4. 2014 PONEC – divadlo pro tanec
Réžia, koncept, choreografia: Viliam Dočolomanský
Asistenti réžie: Eduard Prokhasko, Eliška Vavříková, Daniel Raček
Interpretácia: Emil Leeger, Minh Hieu Nguyen, Hana Varadzinová, Anna Gromanová, Jun Wan Kim, Olda Smysl (alebo Jim High)
Hudba: Viliam Dočolomanský, Marcel Bárta
Scéna: Lucia Škandíková
Kostýmy: Markéta Oslzlá
Svetelný design: Felice Ross
Video: Erik Bartoš
Dramaturgia: Petr Michálek
Produkcia: Jan Valter
Koprodukcia: Truc Sphérique, Žilina, Slovensko
Podpora: Hl. město Praha, European Cultural Foundation, Visegrad Fund
Dĺžka: 60 min.


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kontroverzná Farma v jeskyni vystúpi exkluzívne v Košiciach

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems