Folklór dáva korene aj krídla

| K13 a VÝMENNÍKY, Kultúra | 24. 6. 2016

Folklór je v dnešnej dobe veľmi populárnou témou. Spájame ho s našimi tradíciami, vidíme v umení a nosíme na sukniach. Folklór treba uchovávať. Prečo? Aby sme nezabudli, kým boli naši predkovia, akí sme my a možno, aká bude ďalšia generácia.

„Hovorí sa, že deťom musíme dať dve veci. Korene a krídla. Korene, aby vedeli odkiaľ sú a krídla, aby s tým, čo získali, mohli robiť čokoľvek chcú. Ja osobne som folklór nenávidel do 17 rokov. Potom som sa dostal k starým záznamom a odvtedy mám rád pravdivý folklór, ako ho prezentovali naši predkovia, a preto vznikol tento archív,“ prezradil nám jeden zo zakladateľov Archívu ľudovej kultúry Vladimír Michalko. Dlho vnímal, že mladí ľudia majú s tradičnou kultúrou problém, možno to malo súvis s predošlým režimom. Kdekoľvek vonku však stretol takých, čo sú z folklóru nadšení. Aj z toho nášho! Pri jeho mesačnom pôsobení v Tokiu sa stretol s tromi folklórnymi súbormi – Karička, Polka a Krásna Hôrka. Slovenský folklór v nich tancujú len Japonci. „Momentálne je naozaj folklór trendom a IN. Stále viac ľudí si uvedomuje, že ide o našu minulosť, treba ju uchovávať a posúvať ďalej. Myslím si, že je dôležité poznať svoje korene a potom mať krídla.“

010.SPIŠ - Žakarovce - dievča s dieťaťom, 1953

Spiš, Žakarovce – dievča s dieťaťom, 1953.

Tradície v počítači

K13 – Košické kultúrne centrá v spolupráci s Domom autentickej kultúry (DAK), známejším ako Archív ľudovej kultúry, vytvorili priestor, ktorý sa postupne stáva zázemím na realizáciu aktivít na zachovanie a rozvoj ľudovej tradície. Tiež umeleckej tvorby a aktivít smerujúcich k podpore a tvorbe kreatívneho prostredia v kultúrnej oblasti v Košiciach.

Archív začal v Kasárňach/Kulturparku fungovať na skúšku, a to približne pred troma mesiacmi. Stojí za ním Klub milovníkov folklóru Košice. Jeho hlavným poslaním je zachraňovať dobové materiály a sprístupňovať ich širokej laickej a odbornej verejnosti. „Snažíme sa dostať k rôznym amatérskym materiálom a zdigitalizovať ich. Archív je otvorený pre všetkých, ktorí majú záujem dozvedieť sa viac o svojich rodných koreňoch, ako sa v ich dedine napríklad tancovalo či spievalo. Môže poslúžiť aj ako inšpirácia pri tvorbe rôznych tanečných choreografií, filmu a výučbe spevu. Obsahuje široké spektrum zvukových záznamov, filmov aj fotografií,“ prezrádza Vladimír.

Dobový materiál pribúda

Od 27. júna je Archív ľudovej kultúry otvorený pravidelne. „Náš zamestnanec je verejnosti k dispozícii vždy jeden deň v týždni, v budove Bravo na 3. poschodí. Záujemcom sprístupní požadované dokumenty či hudobné nahrávky uložené v počítači. Získali sme obrovské množstvo materiálu od študovaného pedagóga Jána Olejníka. Nedávno oslávil 95 rokov. Do archívu prispel vyše stovkou zvukových kotúčov a asi osemdesiatkou 7 mm filmov z okolia Tatier, Spiša aj Zemplína. Všetko už máme zdigitalizované,“ hovorí Michalko. Archív dopĺňa aj verejnosť. Pribudli v ňom napríklad nahrávky muzikanta z 50. – 60. rokov z Kežmarku. Práve hudobné záznamy tvoria veľkú časť archívu.

005.ABOV - Valaliky - svadobná

Abov, Valaliky – svadobná.

Do archívu môžete prispievať neustále. Ak máte doma dobové fotografie, zvukové nahrávky, rôzne dokumenty, napíšte na dak@k13.sk. Po stretnutí v archíve a následnej digitalizácii si ich vezmete domov a navyše získate aj zdigitalizovanú verziu.

Lucia Korečková
Foto: archív DAK


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Folklór dáva korene aj krídla

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems