Dva mesiace v Kunsthalle pre Mathého

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 24. 6. 2016

Píšeme tento článok a pozeráme do kalendára. Je 14. jún 2016. Významný košický sochár by v tento deň oslávil úctyhodných 94 rokov. Umelec tvoriaci už len „tam hore“ si zaslúži výnimočné miesto v priestoroch Kunsthalle. Dostane ho v rámci výstavy Ján Mathé pre 21. storočie

34

Dva mesiace budú v Hale umenia patriť jednej z najvýraznejších postáv sochárskeho umenia na Slovensku. Diela Jána Mathého stále nájdeme na viacerých sídliskách v Košiciach – na Severe, Terase či Mieri. Známa je aj emotívna plastika Sám v košickom krematóriu. Vernisáž výstavy prebehne 14. júla o 18:00. Mathého sochy ostanú v Kunsthalle do 11. septembra.

Celý život na jednom mieste

Medzi základné témy Mathého tvorby patril ľudský život, uvažovanie o jeho zrode, hodnote a ochrane. Vždy rázne odmietal podriadiť sa prísne nadiktovanej doktríne socialistického realizmu. Nestotožnil sa s materialistickým svetonázorom. Bol pacifistom. Nikdy nebojoval proti niekomu, ale snažil sa bojovať za niečo. Patril k sochárom, ktorí začali študovať bezprostredne po skončení druhej svetovej vojny. Skúsenosti a pocity z vojnových hrôz ho poznačili, zároveň však podnietili jeho tvorivé schopnosti. Ako jeden z prvých nastolil v československom sochárstve motív bolesti, úzkosti, uzatvárania sa do seba.

V rámci pripravovanej výstavy uvidíme prierez autorovej celoživotnej tvorby. Práve v Košiciach po sebe zanechal výraznú stopu. Známa je jeho Česúca sa v parčíku pred Poliklinikou Sever. Určite ste aspoň raz prešli popri fontáne Odpočívajúcej rodiny na Mieri alebo počuli o jeho abstraktnom diele Plod života. „Osobitné miesto na výstave budú mať  realizácie vo verejnom priestore mesta Košice. Mapujeme pôvodný i aktuálny stav osadených sôch, aby sme ukázali, aké zmeny vnímania umeleckého diela v exteriéroch počas uplynulého polstoročia nastali. Chýbať nebude veľké množstvo sprievodných kresieb,“ približuje kurátor Richard Gregor.

Výstava Ján Mathé pre 21. storočie bude od 14. júla otvorená od 11:00 do 18:00, vstupné je 1 euro.

Lucia Korečková
Foto: archív autora Ján Mathé, Plod života


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Dva mesiace v Kunsthalle pre Mathého

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems