Boli sme na Čepan talks

| Reportáž | 24. 6. 2016

Pre umelcov a nadšencov vizuálneho umenia sa konalo ďalšie so série podujatí s názvom Čepan talks. Jeho cieľom bolo priniesť informácie o prebiehajúcej výzve v súvislosti s blížiacim sa 21. ročníkom Ceny Oskara Čepana. Finalisti a laureáti minulých ročníkov súťaže sa podelili o svoje skúsenosti z rezidencie v zahraničí.

V priestoroch Východoslovenskej galérie sa 2. júna predstavili mladí vizuálni umelci a laureáti Ceny Oskara Čepana, Ján Zelinka (víťaz COČ 2015) a Radovan Čerevka (víťaz COČ 2013). Koordinátorka projektu Zuzana Pacáková upresnila dôležité informácie a podmienky, ktoré musia budúci uchádzači spĺňať: ,,Súťaž je určená aktívnym umelcom do 40 rokov pôsobiacim na území Slovenskej republiky. Venovať sa môžu ľubovoľnej oblasti súčasného výtvarného umenia.”

COČ-fb-cover-09

Inšpirujúci  New York

Jedným z lákadiel pre budúceho víťaza COČ je bezpochyby rezidenčný pobyt v New Yorku. Ten absolvovali aj hostia Čepan talks, minuloročný víťaz Ján Zelinka a víťaz ročníka 2013 Radovan Čerevka. Dvojmesačnú stáž v mekke súčasného umenia považujú obaja za najväčší prínos víťazstva. Možnosť komunikovať s odborníkmi v oblasti súčasného umenia, prezentovať im svoju tvorbu, stretnúť množstvo mladých umelcov z celého sveta, pozrieť si prestížne umelecké galérie, bolo pre nich skutočným zážitkom. ,,Bol som tam aj so svojou priateľkou, tak som to mal s kým zdieľať,” uviedol Radovan Čerevka. K dispozícii mal aj ateliér v centre New Yorku. So svojím macedónskym kolegom si však ľudsky veľmi nesadli. Čas radšej venoval  návšteve galérií ako napríklad New museum či Columbus circle museum. Celý pobyt pôsobil naňho veľmi inšpirujúcim dojmom. Ako sám uviedol v závere svojej prezentácie: ,,New York je niekde inde!”

Podobné pocity mal aj Ján Zelinka: ,,Najväčšia skúsenosť pre mňa bola, že som mal možnosť overiť si naživo to, čo máme naštudované z kníh.” Zelinka v rámci pobytu absolvoval i niekoľko workshopov. Zapôsobila naňho návšteva grafických škôl. Mohol sa tak oboznámiť s technikou práce či navštíviť školské galérie. Tam prezentujú študenti svoju prácu a snažia sa chytiť mecenáša. ,,Človek sa musí prezentovať, dávať do pozornosti,” uzavrel Zelinka.

Cena Oskára Čepana je od roku 2002 súčasťou medzinárodnej siete prestížnych súťaží YVAA – Young Visual Artists Awards. Okrem pobytu v New Yorku získa víťaz finančnú odmenu vo výške 2 600 eur. Štyroch finalistov vyberie medzinárodná porota. Spolu pripravia skupinovú výstavu v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici.

Karolína Majerníková

New-Museum


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Boli sme na Čepan talks

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems