Živio, KLUB!

| Téma čísla | 2. 5. 2016

Svoju ročnú existenciu oslávil košický KLUB 16. apríla 2016 v Collosseu. „Galavečer“ odštartovali prednášky aktivistov a združení zo Slovenska aj Čiech, ktorí majú rovnaký cieľ ako KLUB, a to z nevyužitých a chátrajúcich priestorov vybudovať plnohodnotné komunitné centrá. Prepájajú tak ľudí s kultúrou, vzdelávaním a dobrovoľníckymi aktivitami. Inak ako nadšencov ich popísať nedokážem, pretože na úkor svojho času a navzdory byrokracii fungujú z darov, výťažkov z pracovných aktivít a dobrovoľníckych príspevkov, čo vo výsledku podujatí nie je poznať.

3 kr

Ján Gálik oslavuje prvé narodeniny KLUBu.

Kultúrne centrá nie sú squaty

Košickému publiku sa predstavili viaceré centrá. Klinika z Prahy bola ocenená Nadáciou Charta 77 a cenou Františka Kriegla 2016 za pomoc utečencom, bezdomovcom a ľuďom na okraji spoločnosti. Cieľom komunity Kultúrou proti chátrání z Brna je zmysluplne využívať a zveľadovať opustené budovy. Chaloši zo Spišskej rozbehli komunitnú záhradu v skateparku a organizujú výstavy v opustených PNS stánkoch. Cesta (Tábor) sídli v priestoroch starého mlyna a po 20 ročnej existencii komunity pokračuje nová generácia v jej aktivitách pre verejnosť. Ľudkovia v bardejovskom Different založili Different record, venujú sa chovu zvierat a činnostiam na zachovanie centra. Ukázali sa aj centrá S.U.M.A. (Spišká Nová Ves), Salé (Praha) a samozrejme KLUB (Košice). Zámerne ich označujem ako centrá a nie ako squaty, ktoré v ľudoch evokujú ilegálne obsadenie opusteného priestoru. Obavy verejnosti vznikajú zväčša z dôvodu nedostatku informácií, tak ak budete mať cestu okolo, zahoďte predsudky a ráčte vstúpiť.

Vegánska i hudobná porcia

Po ukončení prezentácií bolo k dispozícii vegánske bezlepkové jedlo, ako inak za dobrovoľný príspevok. Voňalo aj chutilo fajnovo a bolo z čoho vyberať. Najedená zo šošovicového šalátu s cviklou a spokojná s nealkoholickým pivom (ach) som vykročila k hlavnému pódiu, ktoré mimochodom geniálne zvučili Radovan a Tomáš. Koncerty odštartovali miestni FARA. Dvojka v zložení basa a gitara+spev si bez bicích vystačia skvele a na záver darovali pieseň od Prodigy – No good v ženskom podaní. Pokračovalo zoskúpenie Ničiteľ – Primitive bass’n’drum core, Tummo – heavy-hardcore, Sistem Erorr – punk a večer zakončili akustikou Cascabel (Banská Bystrica). Po oficiálnom programe som už konečne s vínkom v ruke sledovala kekešiaci sa dav, ktorým gramce púšťal DJ Doktta Octopus a DJ Brady. Organizácia celého večera bola profi, zamrzela len nižšia účasť. Takže, vážení, o rok máte možnosť na reparát a tebe KLUB, želám VŠETKO!

Ján Gálik pre Zajtrajšie noviny zhodnotil uplynulý rok KLUBu. Rozhovor s ním nájdete TU.

Mo Tamássyová
Foto: autorka

IMG_0417


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Živio, KLUB!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems