What the hell the Folk architecture monument is? -Michal Havran (moderátor) + Dorota Kenderová, Mária Topolčanská, Otto Brixi, p. Zvoláneková| Diskusia

Čo do pekla Pamatník ľudovej architektúry je?

| Pozvánky | 19. 5. 2016

23.5. 2016 – 19:00 –Tabačka Kulturfabrik – Gorkého 2, Košice

Tabačka v spolupráci s alt30collective uvádzajú úspešný formát What the hell***is?, ktorý sa po košickej Tabačke Kulturfabrik presunul aj do Bratislavy, Prahy a Topoľčian. Každý mesiac prinášame čerstvé témy z oblasti súčasnej vizuálnej kultúry, hudby, ale taktiež sa zaoberáme ʺnezodpovedanými otázkamiʺ z oblasti verejného života, ktoré s kultúrou súvisia.

Začiatkom mája 2016 prebehla de-inštalácia pamätníka ľudovej architektúry. Na prvej veľkej diskusii v rámci platformyWhat the hell***is? sa v Tabačke Kulturfabrik pokúsime sformulovať odpovede nielen na otázku prečo a očo sme prišli.

Koncept diela výtvarníka Tomáša Džadoňa „Pamätník ľudovej architektúry“ (ľudovo známy ako „drevenice“) vznikol v roku 2006.  V roku 2013 sa ho podarilo realizovať na košickom sídlisku Dargovských hrdinov na Lidickom námestí 1.  Na slovenské pomery nezvyčajný jav, keď sa autorovi odvážneho diela viacmenej svojpomocne podarí „zázrak“ a tento projekt úspešne realizuje. Napriek tomu, že sa názory domácich rozchádzajú, faktom ostáva, že za dva roky sa dielo stalo novým symbolom, „atrakciou“ mesta. Minulý rok potrebné percento obyvateľov hlasovalo  za nezotrvanie dreveníc na ich paneláku. Na diskusii v Tabačke sa spoločne s hosťami chceme venovať paralýze verejného priestoru na Slovensku, ne/ochrane súčasne vznikajúceho kultúrneho dedičstva, osobnému vlastníctvu verzus verejnému záujmu atď.

what_the_hell_the_folk_architecture_monument_is_promo_Tabačka_Kulturfabrik

Moderuje:

Michal Havran (1973) sa narodil a žije v Bratislave. Vyštudoval protestantskú teológiu v Štrasburgu, má  doktorát na Ecole pratique de hautes etudes z politickej teológie v Paríži. Je zakladateľom a šéfredaktorom portálu Jetotak.sk. V Slovenskej televízií vedie diskusnú reláciu Večera s Havranom a v bratislavskom klube Nu-Spirit Havranovo.

http://www.rtvs.sk/televizia/program/7865

Hostia:

Dorota Kenderová(1981) vizuálna umelkyňa, spoluzakladateľka a riaditeľka (spolu s Jaroslavom Vargom) Galérie Hit v Bratislave. V roku 2007 ukončila magisterské štúdium na Katedre maľby a v roku 2012 získala doktorský titul na Katedre Intermédií a multimédií VŠVU Bratislava. Vo svojich dielach pracuje na hranici medzi umením a vonkajším svetom, skúma veci a procesy a ich vzťah k určitému miestu. Zúčastnila sa mnohých domácich a zahraničných výstav, v roku 2005 sa stala laureátkou Ceny Essl Award. Do minulého roku pôsobila aj ako odborná asistentka v Ateliéri Iony Németh na Vysokej škole výtvarných umení. Od roku 2016 je riaditeľkou Východoslovenskej galérie v Košiciach.

http://www.vsg.sk

Mária Topolčanská(1973) je slovenská architektka, absolventka FA STU v Bratislave a ETSAB UPC v Barcelone. Venuje sa výskumu a kritike súčasnej architektúry a urbánnej kultúry. Je spoluautorkou knihy ´Bratislava: Atlas sídlisk´. Založila vzdelávaciu platformu a časopis o súčasnej európskej urbanite ´Fake Cities / True Stories´. Žije v Prahe, kde pôsobí na škole architektúry Archip. Ako nezávislá expertka nominovala projekt PĽA Tomáša Džadoňa na európsku cenu za verejný priestor ´Public Space Prize 2016´ udeľovanú v Barcelone.

https://issuu.com/fakezine/docs/fakezine

Otto Brixi(1985) Vyštudoval právnickú fakultu na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika a ekonómiu na Technickej univerzite v Košiciach.Od roku 2012 až do roku 2016 pôsobil ako najaktívnejší poslanec v Národnej rade SR. Momentálne pôsobí ako poslanec mesta Košice a poslanec starého mesta – Košice.

http://www.kosice.sk/clanok.php?file=gov_2010-2014_poslanci_brixi_otto.htm

Štvoricu hostí doplní aj pani Zvoláneková, obyvateľka paneláku na Lidickom námestí 1.

Event na Facebooku

https://www.facebook.com/events/1572188656444530/


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: What the hell the Folk architecture monument is? -Michal Havran (moderátor) + Dorota Kenderová, Mária Topolčanská, Otto Brixi, p. Zvoláneková| Diskusia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems