Vedie nás to tam, kam má

(Ak sa nebránime)

| Editoriál | 30. 5. 2016

Mladej žene ujde pred nosom autobus. Aj sa zamračí, lebo sa jej to vonkoncom nestáva. Zahundre si, že bude musieť jednak čakať, jednak bude meškať. Deň sa začína nedobre.

Na zastávke sa postaví ďaleko od cesty. Čo rozhodne neznáša, je benzínový a ktovieaký smog z premávky. Počas toho, ako dume nad svojou výhovorkou pre kolegov, že prečo mešká, sa tesne vedľa nej postaví muž v teplákovej súprave. Celej čiernej, lesklej, s veľkým zlatým logom Versace na chrbte. Niežeby to bolo dôležité. Dôležité je, že pánko si s lačnou chuťou zapáli. Na drzovku, hneď vedľa dámy, čo „ušla“ pred smogom si začne zvesela fajčiť a dymiť jej do tváre. „Čert aby ho vzal!“ vyvaľuje žena neveriacky oči. „Nemá tu dosť priestoru?“ dudre v duchu.

lusi

Nič iné jej neostáva, ako sa presunúť na opačný koniec ulice, ku od ránka zaplnenej krčme s nálepkou štvrtá cenová. Znechutene fľochne pohľadom na štamgastov a spurne si založí ruky na hrudi na štýl „celý svet je proti mne“. Snaží sa nemyslieť.

V tom okamihu začuje akordeón. Pozrie na stranu krčmovej terasy a zbadá cigánskeho virtuóza v obleku, ako štartuje svoje umenie. Najprv zahrá niečo francúzske. Akoby počula Sous le ciel de Paris. Akoby sa spomalil svet. Jej zmysly zbystria pozornosť, niečo sa ľahučko dotkne jej srdca.

Ďalej hrá akordeonista svojskú verziu nápevu Oči čornyje. Úder pod pás! Clivá a mohutná melódia sa zavŕtava pod kožu. Tu, na frekventovanej zastávke plnej ľudí, áut a smradu. Žena od dojatia lapá po dychu, klipká očami, zatiaľ ovláda emócie.

No muzikant vyťahuje svoj tromf – židovskú „mantru“ Hava nagila. On nevie, že ona tú pieseň miluje. Pre asi sto dôvodov. Ale ani to nie je dôležité. Živelná Hava nagila sa jej zahryzne do hrude a trhá, trhá, kým sa žena celkom neodovzdá náporu nečakaných silných emócií. Na toto dnes nebola pripravená…

Takto som sa za bieleho dňa na frekventovanej ulici rozplakala od šťastia, krásy, katarzie, nazvite to, ako chcete. Ale najmä od vďačnosti za čarokrásny neplánovaný zážitok.

PS: Autobus prišiel, ale ja som ho nechala ísť. Musela som dopočúvať.

muzikanti

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Foto muzikantov: Ján Radzo


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vedie nás to tam, kam má

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems