V Kunsthalle sa chystá módna šou

Svoje modely ukážu iba 5-ročné návrhárky

| K13 a VÝMENNÍKY | 16. 5. 2016

Fashion KidLab módna šou je vyvrcholenie unikátneho projektu zameraného na detskú tvorivosť. O inom takom na Slovensku nevieme, a teda len v Košiciach sa echt návrhárka Jana Polak venuje deťom, aby spolu vytvorili originálne, hravé a farebné modely. Afro sukne, klobúky z plastu, kabelky uštrikované z igelitiek, japonské klobúky a veľa iných oridžo kúskov uvidíte v Kunsthalle 1. júna o 18:00. Len aby sa nezabudlo, za všetkými modelmi stoja iba štvor až dvanásťročné deti.

kid 5

Fashion KidLaby navštevujú deti od 4 do 12 rokov.

„Od septembra robíme také úžasné veci, že musia mať vyvrcholenie. Nech celý svet vidí, aké šikovné sú deti,“ hovorí návrhárka Jana Polak. Záverečná šou je podľa nej skvelá motivácia pre ľudí, aby pochopili zámer workshopov Fashion KidLab. A ten je v podpore detskej tvorivosti v oblasti módy a dizajnu. Deti sa od septembra stretávali v Kasárňach/Kulturparku, aby tvorili modely na témy orient, afro, perforácia, plastic fantasy či dezény. V závere ich upravila Jana Polak a výsledok ukážu na spomínanej prehliadke. My sme mali možnosť nakuknúť do kasárenského ateliéru a pochváliť svojský pohľad detí na módu. Veď len ony vedia pri téme dezén nakresliť na kockovanú látku mamuta, svoje meno napísať naopak, obkresliť si malinké ruky na látku a vystrihnúť ich do sukne. Chceme však upozorniť, že nejde len o rozkošný pohľad. Farebné a šialené sukne, plastové kabelky, zošívané topy či náhrdelníky z vlny by zo ženy na ulici urobili chodiaci originál.

„Šou Fashion KidLab bude oslava našej kreativity a nášho pohľadu. Žiadne módne trendy, ale hravosť, pestrosť a farebnosť.“

kid 3

Práca s pomôckami je prispôsobená deťom a ich veku. Vymýšľajú, strihajú, kreslia, lepia a v závere to zošíva Jana Polak.

Podujatie plné svetiel a farebnosti

Prehliadka Fashion KidLab mala premiéru v roku 2015. Priestor Kunsthalle sa osvedčil, a tak ho organizátori zvolili opäť. No tentokrát v bazéne voda nebude. „Rozhodli sme sa pre čistý biely priestor, aby vynikli farebné modely. No pohráme sa s nádherným osvietením, ktoré podčiarkne celý dojem z prehliadky. Chceme, aby ľudia sedeli a s otvorenými ústami híkali, aká je to krásna šou,“ opisuje zámer dramaturgička projektu Tatiana Kozejová a dodáva: „výsledok minuloročnej akcie bol krásny, ale trochu chaotický, pretože sme pracovali s viacerými návrhárkami a každá mala svoj koncept. Teraz to má na starosti len Jana Polak, čiže nás čaká ucelený výsledok s príbehom.“ Prehliadka bude popretkávaná detskými tanečnými vystúpeniami, obohatia ju videoprojekcie, špeciálna hudba Róberta Tkáča a výstava obrazov z workshopov Visual KidLab a detského výtvarného ateliéru. A na záver prekvapenie. Malí návrhári budú od 8:00 spoločne s Janou Polak tvoriť pompézny model, ktorý zavŕši program na móle.

kid 1

Jana Polak zasvätila deti do témy dezény, a tak sa strihalo, lepilo a výsledkom sú úžasne farebné topy, sukne a šaty.

Fashion KidLab aj v septembri

Projekt Fashion KidLab možno vychováva a formuje budúcu generáciu košických návrhárov. Deti sa učia kreatívne tvoriť, nasávajú atmosféru prostredia z módnej prehliadky, dávajú médiám rozhovory, obliekajú modelky, sledujú fotografov a kameramanov a najmä nasledujú skúsenú návrhárku Janu Polak. Už v útlom veku získavajú praktické skúsenosti a my máme nádej, že o 20 rokov budú košické ulice plné domácej módy. Ak chcete aj svoje deti zapojiť do projektu Fashion KidLab, sledujte stránku www.k13.sk a FB Fashion KidLab. Ďalší ročník sa začne v septembri.

Cieľom workshopov Fashion KidLab nie je odložiť deti ako v detskom kútiku. Je to tvorivá práca limitovaná témou a záverečnou kolekciou, a preto má prepojenie s reálnou módou. Niektoré kúsky by mali dokonca slúžiť ako oblečenie pre tanečníkov.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Jana Polak a Tatiana Kozejová

 


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V Kunsthalle sa chystá módna šou

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems