Spisovateľ Radovan Dunaj pracuje s väzňami

| Rozhovory | 30. 5. 2016

Má manželku, dvoch synov, miluje varenie a písanie. Radovan Dunaj má však ešte niečo navyše – prácu, ktorá nie je pre každého. Je väzenským pedagógom v Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody na Floriánskej ulici v Košiciach. Radovan Dunaj nám prezradil, aké je vo väzení jeho poslanie.

Pracujete ako väzenský pedagóg, čo to znamená v praxi?
Mojou prvoradou úlohou je prevychovať a zmeniť odsúdených tak, aby boli po prepustení z výkonu trestu schopní vrátiť sa do bežného civilného života a viesť plnohodnotný život. Tak to definuje zákon o výkone trestu. Moju prácu by som rozdelil na dve časti. Prvou je administratíva, ktorá zaberá viac ako polovicu času. Zahŕňa poštu, písanie rôznych hodnotení pre súdy, políciu, úrady štátnej správy. Každý väzeň má tiež vlastný takzvaný resocializačný plán. Značný čas strávime aj pri počítači. V elektronickej forme hodnotíme správanie väzňov a aktualizujeme informácie o každom z nich. Práve kvôli takýmto papierovačkám nám ostáva veľmi málo času na priamu prácu s odsúdenými, čo je druhá časť nášho zamestnania.

S akými problémami u väzňov sa najčastejšie stretávate?
Je to veľmi individuálne. Za 16 rokov som postretával rôznych ľudí. Niektorí sú úplne normálni. Človek niekedy fakt nemá pocit, že hovorí s odsúdeným. Predstavte si dva typy ľudí. Je tam väzeň, ktorý má na svedomí vraždu, ale keď sa s ním rozprávate, vidíte pred sebou pokojného, obyčajného človeka, o ktorom by ste nikdy nepovedali, že niečo takéto spáchal. Na druhej strane sú medzi odsúdenými napríklad „len“ zlodeji, a tí sú často omnoho nepríjemnejší, násilnejší, ako väzni, ktorí spáchali oveľa horší zločin.

Ako konkrétne sa väzňom snažíte pomôcť?
Myslím si, že keď odhliadneme od toho, čo chce zákon o výkone trestu od väzenského personálu, aby pracovali na hodnotách a postojoch odsúdených, tak je to veľmi diskutabilné. Mám dve malé deti a ja sám mám niekedy pochybnosti, či ich dokážem dobre vychovať, nie to ešte aby som prevychoval odsúdených. Skôr to vnímam tak, že pedagóg by mal byť skôr pomocníkom odsúdeného, aby väzenie prežil bez ujmy na zdraví. Dostanú sa do neho všelijaké typy ľudí. Potrebujú sa niekomu vyrozprávať, možno poradiť a v tom vidím reálny zmysel. Usmerniť ich a najmä vypočuť. Alebo uvediem iný príklad. Odsúdený, ktorý je prvýkrát vo väzení a nevie, ako to tam chodí. Sú tam pozatvárané rôzne násilné typy, dominantní väzni. Pedagóg má páky na to, ako toho slabšieho ochrániť pred silnejšími jedincami.

Aké sú to páky?
Mám svojich informátorov. Bez nich by to nešlo. Hlásia mi všetko, čo sa medzi odsúdenými deje. Keď už viem, že je niekto objektom šikanovania, tak si dotyčných zavolám a pohrozím im, že po nich pôjdem, že budú mať problém alebo zlé hodnotenie a z väzenia sa predčasne nedostanú. Väčšinou to funguje, pretože nikto z nich nechce mať na takomto mieste problémy. Potom je tu druhá možnosť – samospráva odsúdených. Funguje ako predĺžená ruka pedagóga a je s ním v každodennom kontakte. Usmerňuje väzňov, aby si vedeli veci vyriešiť sami, ak sa dá.

„Cieľom väzenského personálu by malo byť to, aby odsúdený, ktorý opúšťa väznicu, nebol horším človekom, ako pred nástupom výkonu trestu.“

Vie pedagóg reálne väzňom pomôcť alebo je to práca na papieri? Počuli sme, že niektorí pedagógovia to robia „na oko“, že väzňom sa v skutočnosti až tak nevenujú. Je to pravda?
Ja stále hovorím, že človek by mal spĺňať tri podmienky, aby sa veci podarili. Musí vedieť,  môcť a chcieť. Pedagóg, ktorý už nejaký rok vo väznici odslúžil, vie, ako sa odsúdenému dá pomôcť. Potom je tu otázka, ako môže pomôcť. Podľa mňa, musia byť vo väznici vytvorené podmienky, aby sa tam robilo dobre a neboli prijímané interné predpisy, ktoré prácu len komplikujú. Najzásadnejšie je pre mňa chcieť. Aj keď viem pracovať a mám na to vytvorené podmienky, ostáva otázka, či som motivovaný? A tu vidím častý problém. Nedostatočnú motiváciu zo strany nadriadených. Keď som nastúpil do Zboru väzenskej a justičnej stráže, na základnom vzdelávacom kurze povedal vtedy jeden z učiteľov takúto vetu: Cieľom väzenského personálu by malo byť to, aby odsúdený, ktorý opúšťa väznicu, nebol horším človekom ako pred nástupom výkonu trestu. Plne sa s touto myšlienkou stotožňujem.

Je to psychicky náročná práca?
Musím priznať, že spočiatku, keď som nastúpil do väznice v Želiezovciach, schudol som asi 15 kíl za 2 mesiace a vtedy ma to sprevádzalo na každom kroku. Do práce som chodil so stiahnutým žalúdkom. Od určitého času som sa však naučil isté veci ignorovať, aj čo sa týka osobnosti odsúdených, aj celého fungovania systému. Ak si niektoré veci človek pripúšťa na telo, dostáva sa do začarovaného kruhu a je permanentne v strese. Povedal som si, že to mi za to nestojí.

Vydali ste dve knihy z väzenského prostredia. Inšpirujú vás skutočné príbehy väzňov pri ich písaní?
S myšlienkou napísať knihu som sa pohrával veľmi dlho. Keď som nastúpil do väzenia, začal som tvoriť. Vychádzal som z toho, že väzenské prostredie môže byť pre nezainteresovaných ľudí zaujímavé. Dve knihy, ktoré zatiaľ vyšli, sú inšpirované skutočnými udalosťami v našich väzniciach. Pruhované beštie popisujú povraždenie kolegov v Leopoldove v roku 1991 a Amnestia, ktorá rozpútala peklo popisuje opäť spomínanú väznicu, no niekoľko rokov pred revolúciou, revolučné roky a následné vypálenie Leopoldova.

knihy

Pracujete teraz na novej knihe?
Už je napísaná. Volá sa Zúčtovanie v dúhovej väznici. Príbeh je situovaný do ženského väzenia. Dúhová preto, lebo odsúdené sú rozdelené do rôznych kategórií a na krku nosia farebné šatky pripomínajúce dúhu. Tak to vymyslel psychopatický pán riaditeľ, ktorý väzenkyne núti k prostitúcií a využíva pre vlastný kariérny postup. Písal som ju s myšlienkou ponechania alternatívneho záveru, kde si čitateľ bude môcť odhlasovať koniec knihy. Ponúkol som to viacerým vydavateľstvám, no zatiaľ sa toho nikto nechytil.

Ďakujem za rozhovor.

Lucia Korečková
Foto: autorka, dixit.sk


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Spisovateľ Radovan Dunaj pracuje s väzňami

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems