Porozprávajte sa s vinármi o vinárstve a víne pod korunami rozkvitnutých agátov

| Pozvánky | 11. 5. 2016

Miesto konania: Malý Horeš, areál vínnych pivníc
Dátum konania: 14. mája 2016

V Malom Horeši sa nachádza rozsiahly súbor tufových vínnych pivníc v agátovom hájiku. Podľa miestnej legendy pochádzajú z čias tatárskych nájazdov a slúžili miestnemu obyvateľstvu ako skrýša pred votrelcami. Neskôr boli prebudované na vínne pivnice. V jednom vonkajšom vchode sa skrýva niekoľko pivníc, ktoré majú stabilnú klímu po celý rok, čo je vhodné na uschovávanie vína. V okolí pivníc v agátovom háji je vybudovaných viacero prístreškov a ohnísk.

94f62a89-3a94-44e5-914c-9d0ca29c1570

Otvárame na pravé poludnie. Otvorených bude 23 pivníc a vinári ponúknu návštevníkom to najlepšie, čo ich pivnica skrýva. Návštevník môže ochutnať 46 vzoriek vína na trase okolo 500 metrov a priamo s vinárom diskutovať o vinárstve a víne alebo si pozrieť kultúrny program,“povedal organizátor Gábor Paholics zo Spolku vinárov a vinohradníkov Polyhos.

Kým niektorí budú ochutnávať mieste unikátne vína, ďalší sa môžu zabávať v miestnom amfiteátri, kde bude o trinástej popoludní slávnostné otvorenie festivalu. V programe sa predstavia súbory z Malého Horeša, Veľkých Kapušian, z maďarského mesta Cigánd, a ďalšie skupiny.

Návšteva historických tufových pivníc a ich okolia ponúka neobyčajné dobrodružstvo nielen pre degustátorov vín, ale aj pre ich sprievod. Podujatie je známe nielen na Slovensku, návštevníci prichádzajú aj z iných krajín, hlavne z Maďarska, Rumunska, Ukrajiny a Českej republiky.Návštevníci z Košíc iste uvítajú, že vo Veľkom Horeši ich bude pri príchode vlakov s odchodom z Košíc o 10:06 hod. a 12:06 hod. čakať autobus, ktorý ich odvezie až pivniciam v Malom Horeši. A všetci, ktorí plánujú odchod do Košíc vlakom z Veľkého Horeša o 18:20 hod., sa k tomuto spoju odvezú autobusom priamo od areálu pivníc v Malom Horeši, informoval starosta obce Malý Horeš Csaba Furik.

Podujatie nie je vhodné iba pre milovníkov vína, gastronómie, prírody a kultúry, ale je to aj dobrý tip na rodinný výlet spojený s objavovaním a spoznávaním Medzibodrožia. Možno napríklad navštíviť Soľný dom vo Veľkých Trakanoch, či Sennyeiho kaštieľ v Bieli. Odo dňa konania festivalu až do konca mája majú zľavnené vstupné,“ pripomenula rozšírenú turistickú ponuku výkonná riaditeľka Košice Region Turizmus JUDr. Lenka Vargová Jurková.

Podujatie má charakter kultúrno-gastronomického festivalu s dôrazom na ochutnávku vín miestnych vinárov v príjemnom prostredí kvitnúcich a rozvoniavajúcich agátov. Klasický sortiment vín je obohatený miestnymi odrodami, ako Polyhos, Medovec, Kadarka a iné. Polyhos je nielen meno bájneho hrdinu, ale aj názov viniča, ktorý sa tu pestuje už od avarských čias. A zároveň je to aj pomenovanie spolku vinárov a vinohradníkov, ktorí každoročne pripravujú slávnosti vín a otvorených pivníc pod názvom Vôňa agátu.

Každý návštevník, ktorý si kúpi vstupenku, dostane vrecúško s degustačným pohárom a bude mať možnosť ochutnať desiatky vzoriek vína z vlastnej produkcie miestnych vinárov. Prestávky medzi jednotlivými ochutnávkami sa dajú vyplniť sledovaním programu na javisku amfiteátra. Chýbať nebudú ani stánky s občerstvením s typickými jedlami a nápojmi, ani jarmok ponúkajúci domáce produkty, biopotraviny, či ručné výrobky.


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Porozprávajte sa s vinármi o vinárstve a víne pod korunami rozkvitnutých agátov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems