Komunita – kultúra – solidarita

| Rozhovory, Téma čísla | 2. 5. 2016

Kultúry je v Košiciach dostatok a stále sa vynárajú noví nadšenci, ktorí nachádzajú a invenčne vypĺňajú „prázdne“ miesta. Doslova v prázdnom a neobývanom priestore na Štúrovej 11 vniklo centrum kultúry, vzdelávania a stretávania sa s jednoduchým názvom KLUB. Sami sa však radšej označujú za experimentálne miesto otvorené umelcom, aktivistom a všetkým záujemcom s nápadom. A úplne najpresnejšia je definícia, že KLUB nie je miesto, je to myšlienka. Už rok ponúka alternatívu k mestským a grantovým inštitúciám a dokazuje, že kde je záujem a spolupráca, tam je cesta. Bilancovali sme s „vedúcim“ projektu Jánom Gálikom.

Skús zhodnotiť ročnú existenciu KLUBu piatimi prívlastkami.

Komunita, kultúra, solidarita, vzdelanie, umenie.

2 klub

Ktoré podujatie malo najväčší ohlas?

Najväčší ohlas mali samozrejme tie najväčšie eventy. Patrí medzi ne napríklad FOVEMBER – takmer mesiac fotografie. V spolupráci s mnohými ďalšími organizáciami ako Východné pobrežie, Photoart centrum alebo Kotolňa sa podarilo usporiadať päťdňový fotografický festival v piatich rôznych galériách vrátane KLUBu. Dotiahli sme zahraničných autorov zo Slovinska, Maďarska, Talianska a dokonca aj legendu českej fotografie – Jindricha Štreita. Festival mal skvelé reakcie a cestu k nám si našli aj ľudia, čo o KLUBe predtým nepočuli. Takisto boli veľké ohlasy na Bielu Noc, alebo na kontroverznú výstavu Rafanov.

„Je síce fajn organizovať akcie, no naším hlavným cieľom je motivovať ľudí, aby niečo robili, boli aktívni a snažili sa zmeniť svet k lepšiemu, a to sa postupne začína diať.“

Aký formát sa zatiaľ najlepšie uchytil?

Zatiaľ máme v každom smere čo zlepšovať, ale z môjho pohľadu sú najúspešnejšie práve kurzy a workshopy. Pravidelne organizujeme kurzy fotografie a počítačovej grafiky, no mali sme aj workshop viazania kníh či opravy bicyklov. Nedávno sme začali organizovať aj kurzy nemčiny a angličtiny a plánujeme ďalej rozširovať program neformálneho vzdelávania. Zatiaľ sme mali vždy perfektnú účasť a mnoho ľudí si pochvaľuje, že sa niečo nové naučili a nemuseli sa prihlásiť na drahú jazykovú školu. Okrem workshopov sú veľmi populárne výstavy, čo pravidelne striedame a našli si svoje stále publikum. Momentálne sú v KLUBe dve – Slavomír Zombek: Red Circle a prehliadka transparentov a fotiek z učiteľského štrajku s názvom Ticho je hrozné. Obe sprístupnené do 13. mája, takmer každý deň od 16:00.

1 klub

Kam sa podarilo posunúť priestor KLUBu?

KLUB nie je ani tak o samotnom priestore, ale o ľuďoch a spôsobe rozmýšľania. Zorganizovali sme za rok takmer 100 podujatí a na každom jednom sme sa niečo naučili a spoznali nové tváre. Počas tohto obdobia tu vznikol zaujímavý mix jednotlivcov, ktorí by sa možno vôbec nestretli, a to považujem za najväčší posun – vznikla komunita. Je síce fajn organizovať akcie, no naším hlavným cieľom je motivovať ľudí, aby niečo robili, boli aktívni a snažili sa zmeniť svet k lepšiemu, a to sa postupne začína diať. Záujemcovia začínajú sami organizovať akcie, prednášky, výstavy a tak ďalej. To je určite najväčší posun, že program sa už sčasti tvorí samostatne. Nedávno u nás vznikla galéria VUNU. Má ju na starosti Nikolas Bernáth a organizuje tam skvelé výstavy. Alebo cyklodielňa či bazár fungujú úplne sebestačne.

3 klub A

Aká je pridaná hodnota KLUBu?

Všetko v KLUBe je za dobrovoľný príspevok. Či je to občerstvenie, alebo kurz, premietanie, vždy je na návštevníkovi, či sa rozhodne KLUB podporiť alebo nie. Verím, že každý by mal mať rovnakú šancu vzdelávať sa a realizovať bez rozdielu, či má veľa peňazí, alebo nie. Zároveň je tento model, keď je všetko financované iba z dobrovoľných príspevkov, akýmsi zrkadlom našej komunity a scény, myslím si, že to je naša pridaná hodnota.

Čiže si mi práve odpovedal na otázku, ako zvládate financovať aktivity.

Všetko u nás funguje na dobrovoľných príspevkoch a klamal by som, keby som povedal, že sa vyzbiera dosť. Samozrejme, prispievame na chod KLUBu aj z vlastných, no máme šťastie, že nám mnohí pomáhajú. Väčšinu vecí, čo v KLUBe máme, sme si nemuseli kúpiť, jednoducho sme to dostali od ľudí, čo nám fandia a páči sa im naša robota.

Snažili ste sa aj o granty?

Nesnažili.

Pomáha vám stále dostatok dobrovoľníkov?

Všetci sme tu dobrovoľníci a máme úplne iné pozadie. Sú medzi nami študenti, umelci, hipsteri, pankáči, ale aj učitelia, vedci či reportéri – je to veľmi pestrý kolektív. Samozrejme vždy hľadáme nové posily.

Ako ešte sa dá KLUBu pomôcť?

Príďte nás pozrieť, buďte aktívni. Vždy hľadáme nových ľudí, práce je vyše hlavy, tak ak máte chuť zapojiť sa, neváhajte a príďte!

Stále cítiš podporu zdola? Chuť nezmizla?

Podporu určite cítim, čím ďalej tým viac. Čím viac ľudí spoznávame a čím viac sa prepájajú podobné kolektívy na Slovensku aj v zahraničí, o to väčšiu motiváciu máme. Samozrejme, že niekedy to nie je ľahké, no keď človek vie, že v tom vôbec nie je sám, tak všetko ide ľahšie.

So susedmi vychádzate v pohode?

Susedíme s dvoma obytnými domami, kde niektorí žijú aj 50 rokov. Od začiatku sme si boli vedomí, že sme tam hostia. Preto sme sa ešte predtým, než sme zorganizovali prvú verejnú akciu, rozprávali so všetkými susedmi, predstavili sme sa, vysvetlili, čo ideme robiť a zisťovali sme aj, aké príbehy ukrýva dom. Zorganizovali sme veľkú susedskú opekačku, kde sme susedom pripravili super vegánske jedlá a spoznali sa trošku bližšie. Máme jednu obľúbenú susedku, pani Kelbelovú, pravidelne chodí aj so psíkom na akcie, dokonca napečie koláče. Mnoho nábytku v KLUBe máme práve od susedov. Samozrejme, snažíme sa byť ohľaduplní a nerobíme žiadne koncerty ani hlučné podujatia, KLUB zatvárame o ôsmej večer, aby sme nikoho zo susedov nerušili.

5 klub

 

Čo veľké chystáte v máji?

Veľmi nás teší, že v máji sa nám podarila spolupráca s košickým Artforom a Českým centrom. Už 11. mája sa v KLUBe uskutoční Noc literatúry, kde budete mať možnosť zažiť autorské čítanie. Sledujte naše FB stránky a tiež kníhkupectvo Artforum pre viac informácií.

Vízie do budúcnosti?

V budove na Štúrovej 11 sme dočasne. Máme veľké šťastie, že sme natrafili na majiteľa, ktorý nám dovolil priestor užívať, kým sa nezačne rekonštruovať. Vieme, že príde deň, keď sa budeme musieť presťahovať a do budúcnosti vždy hľadáme zaujímavé priestory, kde by sme zostali a kde by sme naše aktivity rozšírili o koncerty, vegánsku reštauráciu, hostel či skúšobne. Takže vízie sú veľké, držte nám palce!

Ďakujem za rozhovor.

O tom, aké boli oslavy KLUBu v Colloseu sa dočítate TU. Klikajte!

Otváracie hodiny KLUBu: Každý deň od 16:00 do 20:00. Môže sa však stať, že bude zatvorené, takže ak chcete prísť na návštevu, alebo by ste chceli čosi zorganizovať, neváhajte a napíšte KLUBu na www.facebook.com/klubkosice.

Lucia Radzová
Foto: Mo Tamássyová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Komunita – kultúra – solidarita

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems