Turnaj Jána Šterbáka – nová súťaž pre mladých hokejistov

15. – 17. apríl ● Steel aréna ● Turnaj Jána Šterbáka

| Mesto Košice, Šport | 18. 4. 2016

Vždy, keď chcete dosiahnuť určitý cieľ, napríklad usporiadať atraktívny turnaj pre mladých hokejistov, musíte mať víziu a v neposlednom rade snahu, úzko prepojenú s vytrvalosťou. Všetky tieto prvky stáli pri zrode myšlienky zorganizovať Turnaj Jána Šterbáka. Obľúbený hokejový hráč a tréner zomrel vlani v auguste. Organizátori sa rozhodli na jeho pamiatku usporiadať súťaž, s realizáciou ktorej sa pohrával aj samotný Ján Šterbák.

V Košiciach vzniká nová tradícia. Organizátor ZŠ Považská 12 v spolupráci s HC Košice, Východoslovenským zväzom ľadového hokeja, Steel arénou, Firmou 3b, rodičmi mladých hokejistov a Mestom Košice zakladá Turnaj Jána Šterbáka pre mladých hokejistov. Nie je náhodou, že tradícia vzniká práve v roku, keď sú Košice Európskym mestom športu. O súťaži, ale aj o košickom mládežníckom hokeji sme sa porozprávali s riaditeľom základnej školy Považská 12 Ľubošom Hvozdovičom.

Prečo ste sa rozhodli založiť tradíciu a organizovať Turnaj Jána Šterbáka?

Stále sme sa pohrávali s myšlienkou realizovať turnaje určené žiakom v Košiciach. Je dobrým zvykom, že na záver sezóny by mala prebehnúť súťaž alebo vyvrcholenie činnosti žiakov počas celého roka. Starší žiaci hrajú o majstra Slovenska, rovnako aj dorastenci. To isté platí pre juniorov a mužov. Dokonca aj malí štvrtáci majú majstrovstvá Slovenska organizované ich sponzorom. Tým, že 7. ročníkom ZŠ končí kategória mladších žiakov, voľba padla na nich. Títo chlapci nemajú žiadne vyvrcholenie sezóny organizované Slovenským zväzom ľadového hokeja, preto sme sa rozhodli založiť turnaj práve pre siedmakov.

Súťaž ste pomenovali po Jánovi Šterbákovi.

Chceli sme to spojiť s osobnosťou slovenského športu, ktorá sa celý život venovala hokeju a v poslednom čase hlavne mládežníckemu. A navyše, s víziou pripraviť tento turnaj sme sa pohrávali spoločne aj s Jankom Šterbákom. Je spomienkou na neho, na jeho prácu metodika v klube HC Košice, aj na pôsobenie v hokeji všeobecne.

foto

Hráč a tréner Ján Šterbák, dlhoročná tvár hokejového klubu HC Košice, zomrel 8. augusta 2015. Jeho myšlienka, pripraviť turnaj pre mladých hokejistov, sa stáva realitou.

Ján Šterbák zomrel vlani v auguste. Pre slovenský šport, a najmä pre hokej to bola nečakaná správa. Ako ho vnímali mladí koučovia, hokejisti aj ich rodičia?

S rodičmi stále komunikoval ohľadom chlapcov, ich vývinu, problémov, vznikajúcich či už na tréningoch, alebo na ľade. Metodika, spôsoby trénovania, úpravy, a najmä konverzácia s rodičmi, to bol jeho priestor. Snažil sa pracovať tak, aby košický hokej posunul dopredu, nakoľko mal na starosti aj mládežníckych trénerov. Čo sa týka hráčov a lavičky, myslím si, že ako reprezentačný tréner a človek, ktorý z 8. miesta dotiahol družstvo Žiliny až k titulu, musel v sebe niečo mať, či už hovoríme o komunikácii, alebo vzájomných vzťahoch. Klub bol na pokraji zostupu, a následne získal titul. Tieto prejavy dávajú obraz o pánovi Šterbákovi.

Keby ste mohli opísať tri najvýstižnejšie charakterové vlastnosti Jána Šterbáka, ktoré by to boli?

Určite by som vyzdvihol jeho vzťah k rodine. Snaha udržiavať ju pokope, starostlivosť o synov či vnučku. Ďalšia Jankova charakterová vlastnosť bola jeho priam buldočia povaha. Ak sa rozhodol dosiahnuť svoje ciele, tak to robil veľmi zodpovedným prístupom. A komunikatívnosť. Nič neriešil direktívne, aj keď ako tréner mal také prvky. Po metodickej stránke sa snažil vždy všetko vysvetliť, vyriešiť a hľadať to najlepšie riešenie k spokojnosti všetkých strán.

Ján Šterbák patril rozhodne medzi výnimočných ľudí, a to nielen na lavičke. Ako je to s ostatnými trénermi v Košiciach? Máme kvalitných hokejových koučov?

Každý tréner chce pomôcť a byť úspešný. Ak trénuje a robí nejaký šport, vždy chce dosiahnuť najlepší výsledok. Je tu však aj druhá stránka, a to príprava žiakov. Nie všetko je len tréningový proces. Veľa robí aj práca po psychologickej príprave, vedenie k plneniu povinností a komunikácia smerom ku kolektívu chlapcov aj k rodičom.

„Niektorí rodičia svojim deťom vyberajú šport podľa vlastných, možno nenaplnených ambícií a nie podľa schopností dieťaťa.“

Tréneri motivujú chlapcov ku kvalitným výkonom. Čo ešte môže vplývať na záujem o šport zo strany detí?

Viete, z môjho pohľadu je mládežnícky šport postavený tak trochu na dobrovoľníckej činnosti, čo sa týka trénerov, prístupu aj chlapcov samotných. Absentuje väčšia pozornosť zo strany štátu, hlavne pre mládežnícke kategórie. Športová činnosť smerom ku školám, radosť z pohybu, otvorenie ihrísk počas víkendov. Želám si, aby šport nebol vnímaný len smerom k financiám, ale aby deti mali priestor a čas na športovanie. Školy dostávajú príspevky na lyžiarske výcviky, školy v prírode, ale je to len jednorazová aktivita, pokrývajúca možno 7 až 10 dní.  Veľkým problémom sú aj výbery žiakov na konkrétny šport. V posledných rokoch sa realizujú skôr nábory ako výbery. Niektorí rodičia svojim deťom vyberajú šport podľa vlastných, možno nenaplnených ambícií a nie podľa predpokladov dieťaťa. Niekedy by mohol byť napríklad priemerný futbalista vynikajúci hokejista. V každom prípade, nám na školách chýbajú kvalitnejšie športoviská, ale aj cielená všeobecná príprava zameraná hlavne v skoršom veku na gymnastiku.

Ako by sa teda dalo rozvoju športu a aj hokeju u nás pomôcť?

Jednoznačne cielenou a adresnou pomocou zo strany štátu. To znamená, nech je mládež priamo podporovaná ministerstvom školstva. Financovanie športových tried hlavne v základných školách je pri súčasnom spôsobe financovania skoro nulové. Ak chceme rozvíjať šport, jednoznačne sa musia zlepšiť podmienky pre mladých športovcov. Bolo by lepšie, keby investície vynakladané rodičmi boli nižšie. Možno tak, ako máme v Košiciach päť plavární pri ZŠ, stálo by za zváženie ministerstva školstva postaviť jeden zimák pri základnej škole, aby bol súčasťou vzdelávacieho procesu. Žiaci by tak mali prístup k ľadu a mohli na ňom hrať aj trénovať. Nepoznám šport s dokonalými podmienkami, vždy sa dá čo zlepšovať.

Hokej, zvlášť v Košiciach má veľmi silnú fanúšikovskú základňu, najmä kvôli majstrom HC Košice. Sú títo profesionálni športovci príkladom pre svojich možno budúcich nástupcov?

Hráči HC Košice sú určite pozitívnymi vzormi. Chalani každý rok na konci školského roka prídu na odovzdávanie vysvedčení, robia besedy so žiakmi. Niektorí z nich sú rodičia a ich deti už školu navštevujú. Napríklad Peter Bartoš. Jeho prístup k plneniu si povinností je taký, že dlhé roky patrí k oporám klubu. Takže áno, sú príkladom mladšej generácii.

Ďakujem za rozhovor.

Lucia Korečková
Foto: HC Košice


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Turnaj Jána Šterbáka – nová súťaž pre mladých hokejistov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems