Rušňoparáda 2016 ponúkne bohatý program pre celú rodinu, premiéry parných rušňov aj luxusný prezidentský apartmán na koľajniciach

| Pozvánky | 10. 4. 2016

Premiéra dvoch parných rušňov, jedinečný pápežský vlak aj unikátny prezidentský salónny vozeň zo slávnych čias éry Trans Europe Expressov – to všetko bude možné o pár dní vidieť na vlastné oči v Košiciach. Nezabudnuteľná Rušňoparáda opäť otvorí verejnosti brány rušňového depa Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Železničná nostalgia i moderna tak budú doslova na dosah už počas víkendu 16. a 17. apríla.

Na dvojdňovom podujatí sa predstavia štyri parné rušne, tucet historických vozidiel a dve desiatky súčasných železničných vozidiel. Obľúbené rodinné podujatie organizuje ZSSK v spolupráci s občianskym združením Detská železnica Košice.

Lákadlom 16. ročníka je predpremiéra zreštaurovaného parného rušňa Krutwig. „Nový úzkorozchodný rušeň ukážeme verejnosti prvýkrát. Z viac ako tisíc vyrobených kusov sa zachovali iba štyri a tak sme radi, že práve ten náš bude jediný, ktorý sa po takmer polstoročí  pohne plnou parou vpred v Čechách aj na Slovensku. Rušeň typu ČKD BS 200 je posledným, sériovo vyrábaným parným rušňom v Československu. V Košiciach získal označenie U 29. 101  a na detskej železnici sa tak stretnú vôbec najstaršia a najmodernejšia parná lokomotíva v strednej Európe,“ vysvetlil Ľubomír Lehotský, predseda OZ Detská železnica Košice.

Info Krutwig vyrez

Návštevníci sa môžu tešiť aj na predstavenie obľúbených parných lokomotív – Papagáj z Popradu či parnej „Béesky“ z ČR. Atraktívnym lákadlom sú aj dva luxusné vozne – maďarský prezidentský salónny vozeň a reštauračný vozeň z poslednej zlatej éry železnice, ktoré jazdili v slávnych Trans Europe Express naprieč Európou.

Priestory rušňového depa nie sú prístupné návštevníkom, je to jedinečná príležitosť nazrieť do „kuchyne“ železnice. To všetko možno spojiť so zážitkami na vlastnej koži v úlohe rušňovodiča, kuriča. Prvýkrát budú dostupné aj opravárenské dielne, kde možno vidieť najsilnejšie súčasné lokomotívy rozobraté na tisíce šróbikov, “ vysvetľuje Jana Morháčová, riaditeľka Odboru komunikácie ZSSK.

Info  Katka IMG_1163

Bohatý sprievodný program je už tradične venovaný rodinám, súčasťou bude zábavný program pre deti všetkých vekových kategórií prostredníctvom tvorivých dielní a atrakcií. Chýbať nebudú tradičné nostalgické jazdy z rôznych kútov východného Slovenska do Košíc a späť. Privezú návštevníkov podujatia až z Medzeva, Sečoviec, Spiša, Prešova či Humenného.

Rušňoparáda s dlhou tradíciou sa v tomto roku poprvýkrát stala aj jedným z desiatky TOP podujatí  programu Terra Incognita Košického samosprávneho kraja.

Info Rparada 1

„Topky sú výkladnou skriňou tých najlepších podujatí regiónu. Novinkou je obohatenie ponuky turistických atrakcií o rôzne zľavy v takej podobe, aby čo najviac oslovili návštevníkov a spríjemnili im chvíle strávené v Košiciach a okolí,“ povedala Lenka Jurková, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košického kraja.

Pre návštevníkov je pripravená vlaková aj autobusová kyvadlová doprava v hodinových intervaloch. Vlaky pôjdu z hlavnej stanice do depa a späť, autobusy košického dopravného podniku zasa z Nám. Maratónu Mieru.

Info subezna jazda

Dychový orchester mladých mesta Košice na slávnostnom otvorení  pred prehliadkou na točni predstaví v novom naštudovaní Pochod pionierskej železnice. Zaznie po 60. rokoch od premiéry, počas otvorenia pionierskej železnice roku 1955. ZSSK ukáže zasa súčasnú modernú techniku vrátane nových eurovlakov.

Podujatie v tomto roku významne podporili: Košický samosprávny kraj – v rámci programu na podporu cestovného ruchu Terra Incognita, mesto Košice, rezort Oravský háj, ŽSR a spoločnosť Cargo Slovakia. Rušňoparáda 2016 sa uskutoční 16. – 17. apríla v areáli Rušňového depa ZSSK na ul. Pri bitúnku 2 v Košiciach. Viac o programe na www.rusnoparada.sk.

Program_Rusnoparada2016


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rušňoparáda 2016 ponúkne bohatý program pre celú rodinu, premiéry parných rušňov aj luxusný prezidentský apartmán na koľajniciach

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems