Profi manažér na problémy nečaká, predchádza im

| Rozhovory | 18. 4. 2016

Deň, keď posielame noviny do tlače, je ohromne náročný na pozornosť a veľmi stresujúci. Na záver tohto dňa sme si s Gabikou dobrovoľne zašli na štvorhodinový (!) kurz Riadenie kreatívnych projektov z dielne organizácie Creative Industry Košice. Nech sme múdrejšie. Popravde, čakala som, že ma už veľa nového nenaučia a že na školení zaspím. Stalo sa však nečakané, hoci sa vyučko končilo o ôsmej večer, ani raz som nezívla. Lektor Rudolf Christopher Takáč to s ľuďmi vie.

Každé stretnutie bolo rozdelené do blokov. Chvíľu sa preberala teória, hneď na to sa rozbehla praktická aktivita pretkaná otázkami a debatami, končilo sa prezentáciou a prestávkou s občerstvením. Kolobeh udržal človeka bdelého a motivujúce úlohy priniesli do zabehaných koľají projektu svieži vzduch. Naučili sme sa definovať možné riziká a nájsť na ne prípadné opatrenia, vieme si dopredu vyrátať počet hodín na akúkoľvek prácu, proaktívne rozmýšľanie nám otvorilo cestu k operatívnym riešeniam aj nečakaných problémov. Tvorivo a hravo sme získali nadhľad nad projektom a to je, ľudia milí, na nezaplatenie. Získať nadhľad, nové skúsenosti a praktiky môžete aj vy na ďalšom workshope Riadenie kreatívnych projektov pre pokročilých.

Témy workshopu:
1. Definovanie stratégie, nastavenie krátkodobých a dlhodobých cieľov projektu.
2. Zmeny prostredia projektu a ich vplyv na uskutočnenie projektu.
3. Nástroje a techniky na riadenie zmien v projekte.
4. Riadenie konfigurácie a výstupov projektu.
5. Integrované riadenie projektu.

Projektový manažment ako nadstava nad biznisom

Workshop Riadenie kreatívnych projektov pre pokročilých je určený pre manažérov, členov tímu a pre všetkých, čo majú na starosti projekty. Prihlásiť sa môže aj záujemca, ktorý ešte nemá konkrétny biznisplán. Stačí, že už má myšlienku, o čom by mal byť jeho projekt. Resp. túži vykročiť novou cestou. Informácie vychádzajú z metodík projektového riadenia a sú podložené praktickou skúsenosťou lektora. Workshop povedie Rudolf Christopher Takáč, špecialista s 15 ročnou praxou v projektovom riadení. Pracoval v sférach IT, vzdelávanie, životné prostredie, stavebníctvo, energetika, čo je len dôkaz, že projektový manažment je nadstava nad hocijakou činnosťou. Rád prekvapuje členov tímu novými postupmi a baví ho prinášať do projektu hodnotu.

Každý projekt by mal mať stratégiu. Je jej nastavenie definitívne?

Každá organizácia musí byť schopná reagovať na podnety zákazníkov a okolia. Stratégia firmy môže byť tvorená na základe vlastných podnetov, alebo môže byť vyvolaná konkurenciou. Rýchlo meniaci sa svet nás núti, aby sme boli dynamickí, aby sme reagovali na zmeny trhu aj na technologické príležitosti. Príklad: Firma rieši zavedenie novej technológie pre zákazníkov. Počas projektu však zistí, že existuje novšia a inovatívnejšia technológia. Firma by mala overiť opodstatnenie projektu, urobiť iné nastavenie, vedúce k zavedeniu novšej technológie. Tá prinesie zákazníkom vyššiu hodnotu a samotnej firme väčšiu konkurenčnú výhodu do budúcna.

„Ak projekt riadi dobrý manažér, práca nie je chaos a drina, ale zábava.“

V tíme sa často vyskytne problém, keď sa na niečom ústne dohodne, ale nakoniec sa to nedodrží. Platí všeobecné pravidlo, že čo leží, to nebeží?

Platí pravidlo, že čo nie je napísané, neexistuje. Projektový manažér vie, že každá zmena, riziko alebo problém musia byť evidované a prekonzultované s vybranými odborníkmi v projektovom tíme. Akým spôsobom dôležité dokumenty projektu vytvárať, sledovať zmeny a chrániť, si povieme práve na workshope v časti Riadenie konfigurácie výstupov projektu.

Priblížte nám integrované riadenie.

Integrované riadenie je o celkovom nadhľade projektového manažéra nad vykonávanými činnosťami. Manažér by sa nemal utopiť v mori detailov jednotlivých prác, mal by jasne držať smerovanie projektu s cieľom dosiahnuť výsledok a výstupy. Detaily má ponechať na členov tímu. Integrovanie znamená aj celostný prístup k zmene v projekte. Napríklad, je požadovaná výmena člen tímu. Skúsený manažér projektu by si mal predtým, ako bude so zmenou súhlasiť, overiť, či nový člen má požadovanú odbornú kvalifikáciu, aké má referencie ohľadom spolupráce, či bude mať dostatok času na vykonanie práce. Dôležité je zistiť, aký dopad bude mať výmena člena tímu na trvanie projektu, náklady a kvalitu výstupov projektu.

Projektový manažér musí myslieť na riziká a predchádzať im. Ak však máme myslieť pozitívne, nie je manažér automaticky negativista?

On je vlastne pozitivista, pretože riadenie rizík je hlavne o uskutočnených opatreniach na zmiernenie alebo odstránenie rizík. Manažér projektu by mal byť optimista, lebo je na udalosti v projekte pripravený.

IMG_1680

Zľava hore Rudolf CH. Takáč a účastníci workshopu pre začiatočníkov s certifikátmi.

Je tu predpoklad, že človek, často mysliaci na riziká a starosti, po čase vyhorí?

Dôležitá vlastnosť projektového manažéra je, aby vytváral dobré pracovné prostredie, má chrániť svoj tím pred vonkajšími negatívnymi vplyvmi. Keď v takomto prostredí pracujete, a beriete to ako výzvu, je to veľmi motivujúce. Vyhorenie súvisí s tým, že sa projekty vykonávajú v nevhodnom prostredí. Napríklad vedenie neposkytuje dostatočnú podporu projektovým manažérom. Nemyslí sa tým finančná podpora, ale pomoc v situácii, ktorú manažér nevie vzhľadom na svoje postavenie vyriešiť. Projektový manažér má byť predovšetkým orientovaný na výsledok, odolný voči stresu a etický. Ak projekt riadi dobrý manažér, práca nie je chaos a drina, ale zábava.

Mal by manažér informovať tím o možných rizikách a nepríjemnostiach?

Projektový manažér má chrániť tím. To, čo je nutné prebrať, sa preberie, ale neoverené „šuchy – ruchy“ a kadejaké „možno“ tím vedieť nemusí.

Ako sa zachovať, ak vo firme chýba etika?

Je to vážna téma. Projektový manažér by mal odísť z firmy, ak ho núti riadiť neetické projekty. Etika je vecou dennodenného rozhodovania. Koniec-koncov na ňu všetci doplácame. Neeticky sa kupuje nekvalitné jedlo do jedálne, kde obedujeme. Neeticky sa uprednostní protekčný pacient pred tým, ktorý seriózne čaká na svoje životne dôležité vyšetrenie. Etika nie je len v tom, že ja som etický, ale že vyžadujem etické správanie aj od ostatných.

Na čo alebo na koho sa spoliehate v živote vy?

Na ľudí, ktorým verím. Sú to tí s chrbtovou kosťou. Hovoria to, čo si myslia a sústavne nešpekulujú ako, kde a kedy iných obabrať.

Ďakujem za rozhovor.

Riadenie kreatívnych projektov pre pokročilých prebehne 17., 24., 31. mája a 7. júna od 17:00 do 20:00. Cena vzdelávacieho programu trvajúceho 12 hodín je 130 eur a registrovať sa dá meilom na barbora.spisakova@cike.sk. Workshopu sa môžu zúčastniť aj záujemcovia, ktorí prvú časť pre začiatočníkov neabsolvovali.

Lucia Radzová
Foto: CIKE

 


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Profi manažér na problémy nečaká, predchádza im

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems