Majster džezovej kompozície Antonio Sanchez

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 18. 4. 2016

Geniálny bubeník a skladateľ Antonio Sanchez so zoskupením Migration vystúpia 26. apríla o 19:30 v  Kasárňach/Kulturparku. Predstavia svoj projekt Migration, ktorý obsahuje aj 60 minútovú The Meridian Suite. Hudobní kritici sa o tomto exkluzívnom počine vyjadrujú ako o kompozícii, aká dosiaľ v džezovom svete nevznikla. Kompozičné majstrovstvo posúva na úplne inú úroveň.

Akoby som sa ocitla na úplne inom mieste. Zdá sa mi, že sedím v prítmí džezového klubu za stolom so slabým osvetlením a sŕkajúc z vína počúvam kapelu. Veľmi dobrú džezovú kapelu. Rytmické tanečné melódie striedajú pomalé, ťahavé tóny a každá ďalšia skladba je dokonalejšia ako predošlá. Za bicími sedí muž, asi 40 ročný, tmavšej pleti, zrejme Juhoameričan. Ide mu to perfektne. Skoro by som si myslela, že je s tými bicími zrastený.

Pravda je taká, že sedím na posteli a pijem čaj, ale kapela ostala rovnako geniálna. Muž za bicími sa volá Antonio Sanchez a narodil sa v roku 1971 v Mexiku. Ako 5 ročný sa naučil hrať na bicích a keď mal 10 rokov, hral už profesionálne. Nasledovalo štúdium na mexickom Národnom konzervatóriu v odbore klasické piano, titul na Berklee College of Music a na Bostonskom konzervatóriu nadobudol ďalšiu kvalifikáciu ako majster džezovej improvizácie. Už počas štúdia sa Antonio zúčastnil niekoľkých turné a práve na jednom z nich si ho všimol gitarista Pat Metheny, ktorý odštartoval jeho kariéru profesionálneho bubeníka, virtuóza a hudobného génia.

12509183_10153272129597256_4645964440075411821_n

Sólová kariéra, ocenenia a úspechy

Prvý sólový počin nahral až v roku 2007 a nesie meno Migration. Podieľali sa na ňom veľké mená svetovej džezovej scény ako Pat Metheny, Chick Corea, Chris Potter, David Sanchez a Scott Colley. „Nechcem, aby si ľudia mysleli, že je to album bubeníka. Premýšľam v rovinách hudby, nie o tom, koľko sól mám a či zničím dosť paličiek. Chcem, aby bola hudba melodická, dostupná a aby medzi hudobníkmi fungovala súhra,“ hovorí o albume Antonio.

Ďalšie sólové albumy Live in New York a New life zaznamenali rovnako veľký úspech, no na úplné výslnie sa Antonio dostal v roku 2014, keď prijal ponuku skomponovať hudbu pre film Birdman. Oscarovej snímke sa dostalo obrovského uznania, a to aj vďaka jeho bravúrnym počinom.

Koncert sa uskutoční 26. apríla v Kasárňach/Kulturparku o 19:30. Lístky kúpite infocentre Delta, na  www.ticketportal.sk alebo www.predpredaj.sk.

Klára Hrenykóová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Majster džezovej kompozície Antonio Sanchez

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems