Ako stráviť víkend vo Varšave

| Téma čísla | 18. 4. 2016

Aerolínie LOT začali lietať z Košíc do Varšavy a v hlavnom meste Poľska tak môžete byť za hodinu aj desať minút. Ranný let štartuje vždy 5:35 a večerný odlieta o 22:35. Ak si zvolíte víkend, máte celé dva dni na objavovanie mladej, ale históriou poznačenej Varšavy. Naším plánom bolo zistiť, ako mesto na Visle vyzerá, vonia a chutí. A veru že bardzo smacznie!

1B

Palác kultúry obklopený modernými budovami.

 

Varšavu zrovnali koncom 2. svetovej vojny nacistické vojska so zemou, no dnes je z nej mladé a moderné mesto plné kontrastov. Príkladom je Staré mesto (Stare Miasto), ktoré Poliaci vybudovali po vojne tak verne, že v roku 1980 sa zapísalo do UNESCO. Azda najsilnejší kontrast vytvára 231 metrov vysoký historický Palác kultúry, obklopený súčasnými výškovými budovami. Vďaka svojej polohe a dostupnosti sa Palác kultúry stal naším východiskom za výletmi.

1A

Palác kultúry obklopený modernými budovami.

Doprava

Po Varšave sa môžete bez problémov pohybovať autobusom, električkou či jednolinkovým metrom. Lístky kúpite na pošte, v automatoch alebo v MHD. A tu sme ocenili praktickosť, ktorá nám v Košiciach chýba. V automate zvolíte lístok a zaplatíte ho kreditnou kartou priamo v autobuse. Ceny sa pohybujú od 3,40 zl za 20-minútový až po 30 zl za 3-dňový lístok (1 euro je cca 4,20 zl). My sme Varšavu absolvovali pešo, ale odporúčame požičať si bicykel. Po celom meste sú nainštalované stojany s bicyklami, ktoré si cez sms na jednom mieste požičiate a na akomkoľvek inom vrátite. Takto sa premiestňujú nielen turisti, ale tiež tunajší. Varšava je cyklistickými chodníkmi prepletená a vďaka nenáročnému terénu sa ani veľmi nenamakáte.

23

Stojany s bicyklami na požičanie v centre Varšavy.

Kuchyňa

Verte, že po skorom prílete oceníte útulnú kaviareň s chutnou kávou. My sme mali šťastie na úspešnú varšavskú sieť Green nero cafe (v roku 2015 ocenená kaviareň roka). Linkou 157 sme sa z letiska dostali až do Centra. Zo zástavky Centrum sa vybrali priamo po Chmelnej ulici a po asi päťdesiatich metroch zaparkovali v kaviarni otvorenej každý deň od 7:00. Obľúbená je nielen kvôli káve a sypaným čajom s čerstvým ovocím, ale aj pre rozmanité bagety a skvelé zákusky. Tie vo Varšave nájdete na každom rohu, ako aj reštaurácie svetových kuchýň. Talianska, francúzska, indická, čínska, česká, grécka, v štýle Fridy Kahlo a pravdaže tradičná poľská. Na ulici Nowy Swiat tieto všetky reštaurácie objavíte a my odporúčame zájsť do siete Zapiecek, kde servírujú tradičné poľské pirohy na 20 spôsobov – so špenátom, lesnými hríbmi či s mletým mäsom. Na stôl sa čaká aj desať minút, ale držková polievka či jahodovo-čučoriedkové pirohy preliate vanilkovým krémom si trpezlivosť zaslúžia. Kaviarne, reštaurácie, čokoládové bary, pivárne, fast foody nájdete na každom rohu, ale BIO burzu musíte szukać. My sme ju našli náhodne na Želaznej ulici po ceste z Centra do Múzea varšavského povstania. Otvorená je každú stredu popoludní a v sobotu od 8:00 do 16:00. Tento bio raj ponúka kozmetické výrobky, drogériu, hand-made čokolády, zákusky, čerstvé šťavy, ryby zo severného mora, domáce syry, bylinky a zeleninu s ovocím, aké sme naposledy jedli v lete v Bulharsku. Mimochodom, ceny vo Varšave sú porovnateľné s tými košickými a za pirohy v centre zaplatíte od 23 zl, čiže od cca 5,40 eur.

pirohy

Tradičnými poľskými jedlami sú aj pirohy a żurek – kyslá polievka s vajíčkom, klobásou či mäsom podávaná v chlebe.

Nowy Swiat a Stare Miasto

Z Centra po vyššie spomínanej Chmielnej ulici sa dostanete na celkom rušnú obchodnú ulicu Nowy Swiat. Vedie až do Starého mesta a na trase vyťahuje varšavské skvosty ako Prezidentský palác, Pomník Mikolaja Kopernika, Palác Uruskich, Varšavskú univerzitu a mnoho iných pomníkov, kostolov a inštitúcií. Tie vás odprevadia až ku Žigmundovému stĺpu a Kráľovskému zámku, ktorý je pre Poliakov symbolom znovuzrodenia z popola po druhej svetovej vojne. Na dosah už máte nádherné a historicky pôsobiace Staré mesto s farebnými meštianskymi domami, terasami, pouličnými umelcami, tancujúcimi ľuďmi. Mimochodom, Poliaci sú akýsi otvorenejší a nevadí im v sobotu popoludní tancovať na námestí latinské tance s cudzím partnerom. A nie jedným!

6

V sobotu popoludní sa na námestí Starého mesta stretávajú ľudia, aby si spolu zatancovali latinské tance. Každý sa môže pridať.

Praga bez blšáku

Zo Starého mesta sa cez most Poniatowskiego dostanete do štvrte Praga. My sme v nej hľadali najväčší blší trh v Európe s čačkami všakovakého druhu, ale na sklamanie sme od miestnych zistili, že na jeho mieste už dávno stojí nový futbalový štadión. Ten však dobre slúži korčuliarom. Ak si do Varšavy pribalíte kolieskové korčule, môžete si na nich jazdiť po obvode celého štadióna.

4

Vo Varšave nájdete množstvo kostolov, tento stojí hneď za mostom Poniatowskiego v časti Praga.

Múzeá

Z múzeí odporúčame Múzeum varšavského povstania. V nedeľu je vstup bezplatný a hoci je trochu od ruky, od Paláca kultúry sa k nemu pešo dostanete za 30 minút, smerom na sever po Grzybowskej ulici. Objímajú ho ultramoderné finančné centrá, tak majte oči otvorené. Pri prechádzke sme náhodne narazili aj na Múzeum poľského vojska. Na jeho nádvorí stoja všelijaké tanky, bojové lietadlá, vrtuľníky a zbrane. Tam vás pustia zadarmo, do interiéru platíte na osobu 15 zl (3,50 eur), v sobotu je vstup voľný. Z Centra k nemu vedie aj niekoľko električiek a cesta trvá 8 minút.

31

Múzeum poľského vojska.

Parky

Väčších aj malých parkov s jazierkami a preliezkami je po celej Varšave mnoho, ale naša TOPKA je najväčší Łazienki Park. Má 76 hektárov, množstvo chodníkov, rybníkov a jazierok, stojí v ňom niekoľko sôch a pamätníkov (medzi nimi Pomník Fryderika Chopina) a krásne historické budovy, najznámejší je asi Palác Łazienki. Park sme navštívili po osemnástej hodine a napriek množstvu ľudí, sme našli tichý flek na oddych, pohodu a pozorovanie voľne sa pohybujúcich pávov. Park dokonca susedí s botanickou záhradou a oproti je sídlo ministra vlády. Ak by ste si chceli len tak poležať na piesku, skúste piesočnatý breh Visly.

2

Kráľovský zámok z pohľadu mosta Poniatowskiego.

Sladká, čerstvá a praktická

Hoci mnohí obyvatelia nie sú so súčasnou podobou Varšavy stotožnení, my sme navštívili mladé, vcelku čisté, dynamické, ale aj históriou ovplyvnené mesto. Vďaka toľkým cukrárňam a čokoládovým barom chutí sladko, kvôli severnejšiemu podnebiu vonia čerstvo a pôsobí prakticky. Lebo má množstvo cyklistických chodníkov, široké ulice, podchody pod hektickými križovatkami, čisté lavičky a ešte čistejšie parky. Nikto nám na námestí nevnucoval gýčové suveníry a tyčky na selfie a takmer každý rozumel našej slovenskej poľštine. A dokonca aj tie pre nás nevkusné moderné finančné centrá a sklenené budovy dotvárajú svojské a okázalé miasto.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Martin Krestián


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ako stráviť víkend vo Varšave

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems