10 dní o Ukrajine, Rusínoch, ale aj ukrajinsko-slovenských vzťahoch

| K13 a VÝMENNÍKY, Kultúra, Pozvánky | 18. 4. 2016

Druhý ročník podujatia Dni Ukrajiny 2016 otvorí aj tému ukrajinsko-slovenských vzťahov. Predstaví dizajnérov, žiakov z centier voľného času v Košiciach a Kyjeve, inštitúcie a umelcov, čo vyplnia program od 19. do 28. apríla. Ochutnáte ukrajinský boršč na štyri spôsoby, uvidíte tance, divadlá, hudobné vystúpenia a zapojíte sa do debaty o energetike, obchode aj priemyselných parkoch. Pozývame aj na kreatívne workshopy s dizajnérmi z Ľvovskej akadémie umenia.

ukrajina 1

Ukrajina je po Rusku druhým najväčším štátom Európy. Vzhľadom k svojej strategickej polohe na pobreží Čierneho mora predstavuje dôležitú vstupnú bránu do oblasti Kaukazu. Jej história je poznamenaná súperením susedných mocností a územie bolo väčšinu času pod nadvládou Ruska, Poľska a iných štátov. Stretávanie rozdielnych kultúrnych vplyvov spôsobilo, že západ krajiny je viac naklonený k spolupráci so západnými partnermi, zatiaľ čo rusky hovoriaci Ukrajinci na východe inklinujú skôr k spolupráci s Ruskom. Pre Slovensko je Ukrajina kľúčová z hľadiska Schengenskej hranice. My jej zasa ponúkame vstup na európske trhy. Košice sú pre Ukrajinu dverami do Európskej únie, a tak nečudo, že spolupráca prebieha nielen na politickej a obchodnej, ale aj kultúrno-spoločenskej úrovni. Podujatie Dni Ukrajiny tak už druhýkrát predstaví zvyky, tradície, kultúru a vízie nášho východného suseda, ale aj kultúru Zväzu Rusínov – Ukrajincov SR. Organizuje ho združenie FEMAN v spolupráci s Mestom Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, Zväzom Rusínov – Ukrajincov SR a partnermi na slovenskej i na ukrajinskej strane.

ukrajina 2

Nadväzujeme vzťahy

Druhý ročník Dni Ukrajiny 2016 sa uskutoční od 19. do 28. apríla v Kasárňach/Kulturparku, v Kunsthalle, Zoologickej záhrade v Košiciach, Univerzite P. J. Šafárika, na sídlisku Dargovských hrdinov, sídlisku Ťahanovce a v CVČ Orgovánová v Košiciach. Program vyplnia kultúrne inštitúcie, tanečné súbory, dizajnéri a zástupcovia z rozličných miest Ukrajiny (Charkov, Zaporožie, Krivý Roh, Kyjev, Chust, Užhorod, Ľvov, Mukačevo, Ivano-Franskivsk) a organizácie pôsobiace v Košiciach. Výsledkom prvého ročníka je podpísanie Memoranda o spolupráci medzi Centrami voľného času v Košiciach a Kyjeve, ako aj záujem celonárodných kultúrnych operátorov z Ukrajiny (napr. Ligy kultúry) o účasť v programe. Vďaka tomu nadväzujeme kontakty v kreatívnej oblasti kultúry, dizajnu, módy, kreatívneho priemyslu a súčasného moderného umenia. Touto cestou smerujú aj pracovné a tvorivé dielne, tzv. master-klassy, organizované s poprednými dizajnérmi z Ľvovskej akadémie umenia (Marta Suchaja a Roman Dmytryk). Pozvanie na podujatie prijala aj riaditeľka a organizátorka týždňa ukrajinskej módy v Kyjeve Irina Danylevska,“ objasňuje program podujatia Eduard Buraš zo združenia FEMAN a dodáva: „Tvorivé dielne sa zamerajú na nové techniky spracovania skla a batiku a na spracovanie filmových ukážok v spojení s dizajnom. Rovnako umožnia participáciu na medzinárodných projektoch pre mladých dizajnérov Fashion Move On a International BIENNALE of Fashion Illustration – IMAGO.“

ukrajina 3

Sprievodné podujatia

Dni ukrajinského BORŠČU oslavujú a predstavujú jeden z najtypickejších a najžiadanejších druhov jedla v Ukrajine. Príprava a receptúra má niekoľko podôb, a práve tie vám ukuchtia ukrajinskí aj tunajší kuchári. Štyri rôzne druhy, 1000 porcií, dva dni, Kasárne/Kulturpark a viac informácií v podrobnom programe. V rámci Dní Ukrajiny 2016 sa uskutoční aj Slovensko-ukrajinské fórum. Jeho nosnými témami sú Priemyselné parky, Energetika, Budúcnosť Slovensko-Ukrajinských vzťahov, Príležitosti pre obchodovanie a Dohoda o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Ukrajinou (DCFTA). Hlavnou úlohou fóra je podľa slov Eduarda Buraša vytvorenie platformy podporujúcej podnikanie medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou.

ukrajina 4

Dni Ukrajiny prinesú do Košíc časť kultúrneho bohatstva ukrajinského národa a aby vám nič z toho neuniklo, pozrite si podrobný program:

Utorok 19. apríla o 16:30
Otvorenie Dni UKRAJINY 2016 – vernisáž výstavy Vojna za MIER
Cieľom výstavy je ukázať život a boj dobrovoľníkov za územnú celistvosť Ukrajiny, predovšetkým vojakov samostatnej spojenej útočnej roty Karpatská Sič v zložení 93 mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny. V prácach je zahrnuté obdobie od začiatku bojov po súčasnosť. Výstava predstaví viac ako 60 autorských prác štyroch fotografov, ktorí rok zbierali fotografie a pritom riskovali životy.
Kasárne/Kulturpark, budova Bravo – foyer

Utorok 19. apríla o 17:30
Café EURÓPA – aktuálna situácia na Ukrajine
Diskusné fórum.
Kasárne/Kulturpark, pavilón Papa

Streda 20. apríla o 10:00
Umelecké sklo a BATIK
Workshop – Roman Dmytryk a Marta Suchaja (Ľvov, Ukrajina).
Kasárne/Kulturpark, galéria Alfa

Streda 20. apríla o 17:00
Umelecké sklo – Batik
VERNISÁŽ výstavy.
Kasárne/Kulturpark, galéria Alfa

Streda 20. až štvrtok 28. apríla, otvorenie výstavy 23. apríla o 15:00
YOUNG dizajn a móda – ChustFiľc/Klobúky
Kasárne/Kulturpark, pavilón Foxtrot

Štvrtok 21. apríla o 10:00
Umelecké sklo a BATIK
Workshop – Roman Dmytryk a Marta Suchaja (Ľvov, Ukrajina).
Kasárne/Kulturpark, galéria Alfa

Piatok 22. apríla o 10:00
Súbor z mesta Kyjev
Výchovný koncert.
Kasárne/Kulturpark, budova Alfa

Piatok 22. apríla o 17:00
„Zaorávanie“ pri príležitosti 55. výročia súboru Karpaťanin
Kasárne/Kulturpark, budova Alfa

Sobota 23. apríla o 14:00
Ukrajinský boršč
Príprava, recepty, degustácia, ochutnávka.
Miesto: Kasárne/Kulturpark
Vstupné: 2 eurá

Sobota 23. apríla o 17:00
Ctíme si významné osobnosti našich dejín
Slávnostný program pri príležitosti 160. výročia narodenia a 100. výročia smrti ukrajinského básnika a filozofa Ivana Franka.
Kasárne/Kulturpark, budova Alfa

Nedeľa 24. apríla o 13:00
Vitajte v Košiciach
Pozvánka ukrajinských súborov na kultúrny program.
Zoologická záhrada Košice

Nedeľa 24. apríla o 14:00
Ukrajinský boršč
Príprava, recepty, degustácia, ochutnávka.
Kasárne/Kulturpark
Vstupné: 2 eurá

Nedeľa 24. apríla o 17:00
Vitajte v Košiciach
Pozvánka ukrajinských súborov na kultúrny program.
Kasárne/Kulturpark, budova Alfa

Pondelok 25. apríla od 9:00 do 13:00
Súbor – Yuona, Surizija
Zaporožie, Ukrajina – výchovný koncert.
CVČ Orgovánová 5

Pondelok 25. apríla od 9:00 do 13:00
Súbor – Slnečné svetlo, Charkov
Ukrajina – výchovný koncert.
Kasárne/Kulturpark

Utorok 26. apríla od 10:30 do 14:00
Deň otvorených dverí pre študentov z Ukrajiny
UPJŠ v Košiciach

Utorok 26. až štvrtok 28. apríla
Slovensko-ukrajinské fórum
Kasárne/Kulturpark

Utorok 26. apríla až štvrtok 28. apríla, 12:00 – 16:00
Vitajte v Košiciach

Štvrtok 28. apríla o 18:00
Záverečný program Dni Ukrajiny
Kultúrno-spoločenský program.
Kunsthalle/Hala umenia
Vstupné: 1 euro

Bližšie informácie získate na www.dniukrajiny.sk.

Občianske združenie FEMAN od roku 2000 realizuje projekty s cieľom podpory a rozvoja potenciálnych kultúrnych, kreatívnych a inovačných procesov v spolupráci s partnerskými organizáciami a kultúrnymi operátormi pôsobiacimi v Košiciach. Pomáha rozvoju a tvorbe partnerstiev a umožňuje umelcom prezentáciu svojej tvorby. Aktivitami a projektmi regionálneho i nadregionálneho rozmeru naväzuje na rozvoj novej kultúrnej infraštruktúry v meste Košice, ktorá vznikla v rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013.

ukrajina 5

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Maroš Simon – Dni Ukrajiny 2015


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: 10 dní o Ukrajine, Rusínoch, ale aj ukrajinsko-slovenských vzťahoch

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems