Zachráňme autentický folklór

| Predstavujeme | 21. 3. 2016

Aký bol život na slovenskej dedine pred 80 rokmi? Čo sa naozaj spievalo, ako sa tancovalo, obliekalo a žilo? Odpovedať môžu etnológovia alebo pôvodné dobové materiály. No k tým sa len tak nedostaneme. Mnohé sú zamknuté v archívoch štátnych inštitúcií (napríklad SAV), ktoré nemajú zákonnú povinnosť ich sprístupniť. A tak si s nimi môžeme dopisovať, hromžiť alebo ísť svojou cestou, ako to urobil Klub milovníkov folklóru Košice (KMF). V Kasárňach/Kulturparku vytvoril Archív ľudovej kultúry, pozostávajúci najmä zo súkromných zbierok. Obohatiť ho môžete aj vy!

archív 4

Zemplín, Dlhé Klčovo, Juraj Šaffa.

Archív sa pre verejnosť otvoril na začiatku marca, ale dva mesiace bude fungovať v skúšobnom režime. Prečo, vysvetľuje jeden zo zakladateľov klubu KMF a choreograf Vladimír Michalko: „Už teraz máme množstvo materiálov najmä od súkromných zberateľov, stále ich obohacujeme a snažíme sa získať licenčné zmluvy na ich šírenie. No nevieme ešte, čo ukáže prax. Zatiaľ to bude fungovať tak, že záujemca príde, zistí, čo máme k dispozícii, vyberie si z ponuky, my ho zavedieme do miestnosti, kde si artefakt môže prečítať, vypočuť alebo pozrieť na počítači. Veríme, že návštevníci nám svojimi podnetmi a požiadavkami pomôžu celý systém nastaviť tak, aby bol človek hľadajúci informácie spokojný. To by malo trvať približne dva mesiace a potom archív sprístupníme oficiálne.“ Archívne informácie by podľa Vladimíra mali ďalej fungovať ako zdroje či inšpirácia pri tvorbe filmov, choreografií, výučbe ľudových tancov a zabudnutých piesní, aj na upevnenie národného povedomia.

archív 3

Zemplín, Parchovany, rok 1930.

Takúto funkciu by mali spĺňať štátne inštitúcie, ale podľa zákona nemusia. „Pred tromi rokmi som žiadal o dobový videozáznam, ktorý v obci Vernár nahrávala SAV ešte v roku 1969. Bol na ňom zachytený teraz  už 84 ročný Mikuláš Štrbian práve z tejto dedinky. Chceli sme mu to ukázať a urobiť doplňujúci výskum na dovysvetlenie rôznych súvislostí. Žiadosť išla z obecného úradu priamo do Ústavu hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied a dodnes nemáme odpoveď. A toto nie je jediný príklad. Tak sme sa rozhodli založiť Klub milovníkov folklóru Košice a zbierať, uchovávať a najmä sprostredkovať ľuďom našu kultúru a minulosť. Dôležité je vracať sa k pôvodným zdrojom a zachovávať autentický folklór, aby nezanikol.”

archív 1

Zemplín, Pčoliné, matka s dieťaťom.

Čo dedina dala

Zber materiálov je skoro ako tradovanie. Babka povedia hento, dedko tamto a Vladimír má dobré indície. „V roku 2001 som bol na výskume v zemplínskej dedinke Parchovany, kde som nahrával starší manželský pár Repkových a tí mi porozprávali rôzne príbehy a zážitky. Spomenuli aj viacerých amatérskych etnológov, ktorí ich v 70. a 80. rokoch minulého stor. často navštevovali a nahrávali, ako tancovali, spievali a podobne. Ja som ich potom vyhľadal a oni mi zapožičali na digitalizáciu zhotovené výskumy. Podstatná časť tejto práce funguje na doporučeniach. Niekto mi dá tipy a ja ich využijem. Práve ´obyčajní´ starí ľudia ako nositelia ľudových tradícií sú vždy bohatým zdrojom spomienok, a teda autentických výpovedí. Ale najväčšia časť archívu pozostáva zo zdrojov rôznych amatérskych zberateľov a choreografov či vedúcich folklórnych súborov, ako sú Ján Lazorík, Milan Hvižďák, Štefan Kocák, Ladislav Bačinský a etnológ, pedagóg, múzejný pracovník a významný publicista Ján Olejník. A komunikujeme pravdaže aj s inými odbornými, vedeckými a osvetovými inštitúciami na Slovensku a v zahraničí (UKF Nitra, Dom tradičnej kultúry v Budapešti, VŠTU v Budapešti).“

001.ABOV - Košická Nová Ves

Abov – Košická Nová Ves.

Máte doma autentické video a audiozáznamy? Požičajte ich archívu

Materiálov je mnoho a KMF nemá možnosti ich všetky nájsť a uchopiť, a tak prosíme o pomoc aj vás. Ak máte doma audio-vizuálne snímky, zvukové nahrávky, knihy, listiny, fotografie, tak kontaktujte Vladimíra Michalka na vmichalko@gmail.com. Motiváciou pre vás môže byť aj to, že sa vám artefakty vrátia nielen v pôvodnej, ale aj v zdigitalizovanej podobe. Vaše zdroje tak obohatia archív a pomôžu zachovať autentickú slovenskú minulosť. Ak máte záujem navštíviť archív v Kasárňach/Kulturparku v budove Bravo na 3. poschodí, tiež kontaktujte Vladimíra na spomínanom maile. Po skúšobnej dobe bude už archív fungovať počas otváracích hodín.

Klub milovníkov folklóru Košice od roku 2003 zbiera, uchováva, prezentuje a už aj sprostredkúva ľudovú kultúru národov a národností na Slovensku. V archíve zhromažďuje a prepisuje do digitálnej formy množstvo artefaktov nehmotného kultúrneho dedičstva, organizuje folklórne podujatia, tanečné školy a kurzy, vymýšľa projekty. Najbližšie 23. marca sa začína kurz ľudového tanca v Kasárňach/Kulturparku a 29. apríla uvidíme predstavenie Vytvorila dedina, tancuje mesto v košickej Kunsthalle.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: archív KMF


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zachráňme autentický folklór

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems