Týraná vec menom Viky

| Stĺpček | 7. 3. 2016

Slovenskom otriasol ďalší prípad nezvládnutého alebo lepšie povedaného zlého, ohavného zaobchádzania so zvieraťom. Fenka Viky zrejme celkom dlho trpela, lebo majiteľ len tak, bez akejkoľvek návštevy u veterinára zhodnotil, že má asi rakovinu, a to ju treba nechať umrieť. Pomaly a v bolestiach, pánu Bohu za chrbtom. K šokujúcej situácii prispel fakt, že hravú a vitálnu Viky si v roku 2012 pán Jaroslav adoptoval z považského útulku. A práve ten privolali policajti, keď našli psa zapáchajúceho hnilobou. Žiaľ, nepomohla ani veterinárna liečba, ani plač psičkárov a Viky zlému stavu podľahla. Možno pomôže petícia, aby prípady týraných „vecí“ už nepribúdali. Tá už koluje po internete.

Týraná vec. To je vám čistý oxymoron. Slovo týrať znamená zámerne spôsobovať bolesť, mučiť, trýzniť. Čiže podľa slovenskej legislatívy by pán Jaroslav zámerne trýznil vec, lebo takto je v našich zákonoch vnímané zviera. A to mi nejak nesedí. Buď by sme slovo týrať mali nahradiť správnymi ekvivalentmi – poškodil, zničil, pokazil, alebo slovo vec zameniť za výstižnejšie pojmy ako zviera, bytosť, cítiaci jedinec. Ja hlasujem za to druhé. Ako ste na tom vy?

o_viki

Rozumiem. Mnohí teraz pritakávate a hľadáte petíciu na nete. Vy ostatní sa rozhorčene pýtate, a čo tie týrané deti, hladní ľudia v Afrike a uzimení bezdomovci? Poviem vám čo. Treba im pomôcť! Všetkým! Lebo nie je horšie ani lepšie zlo. Zlo je len jedno a treba ho vyhubiť všade.

Tak podeľme svoje sily a nehádžme si polená pod nohy. Nezáviďme učiteľom štrajk, Nemcom lepšie platy, psičkárom snahu o to, aby doma nemali „veci“. Nechcime, aby sa iní mali horšie, ale túžme po tom, aby sme sa my všetci mali lepšie.

Petícia psičkárov nestačí. Ani navrhovaná novela nestačila. Priveľa požiadaviek, málo zodpovednosti. Tak začnime odznova. Poďme sa MY, psičkári viac venovať svojim zatiaľ ešte „veciam“, zbierajme po nich výkaly, berme zodpovednosť za zlú výchovu, a vy, z tej druhej strany, bojujte s nami za to, aby zviera už vecou viac nebolo. Lebo len tak sa sprísnia tresty za ohavné zlo.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: OZ Hafkáči


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Týraná vec menom Viky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems