Pucung na skepsu z korupcie

| Reportáž | 7. 3. 2016

Vieme, že je všade okolo nás. V podobe nevinného dezertu určeného pre pani doktorku, až po nástenkové tendre. Korupciu berieme ako slovenskú súčasť a máločo proti nej robíme. Avšak skepsa zo situácie zasahuje mnohých. Dobrovoľne počúvať diskusie o korupcii v sobotu popoludní mi bolo najprv proti srsti. Ale presvedčili ma Leško, Nicholson, Adámy a Lasky. Kvôli nim som 20. februára na protikorupčný festival Pucung do Tabačky prišla. Bolo vypredané a v objekte sa hmýrilo kopec kamarátov a známych. Ako garde som si však zobrala svojich rodičov. Tušila som, že reč bude priamo-nepriamo o voľbách 2016, a v tom sme sa potrebovali motivovať všetci.

Kto kradne viac?

Na diskusiu Košice vs. Bratislava – kde sa kradne viac? som zašla kvôli Mariánovi Leškovi v úlohe moderátora. Pýtal sa, či u nás korupcia vôbec je? Pretože v takých severských krajinách si najprv musia položiť túto otázku. Novinár Dušan Karolyi odpovedal, že otázkou skôr je, či sme v nej po kolená, alebo po uši. Žiaľ, naša citlivosť na úplatkárstvo je nižšia ako na Západe. Tolerujeme ju azda kvôli dedičstvu zo socializmu (Michal Bláha), azda kvôli mečiarizmu (Karolyi), azda preto, že každý deň nám prinesie novú kauzu a človek už nevládze reagovať (Leško). Páni sa však zhodli, že zlepšenie vidia v tom, že sa o tému zaujíma čoraz viac ľudí. Dôkazom bola nedostačujúca kapacita v diskusných miestnostiach na festivale.

Tesne pred unesením

Druhú dišputu vo Fabricafe viedol Pavel Sibyla a hlavnou dilemou bolo, či je náš štát unesený. Novinár Martin Šimečka to s nami nevidí až tak zle. Stále máme možnosť ústavné a zákonodarné mechanizmy zmeniť parlamentnými voľbami. Takže voliť nie je až také márne. Tom Nicholson prinášal mnoho konkrétnych príkladov vysokého podplácania, no najviac mu prekáža plošná dohoda medzi politikmi o „trestnoprávnej imunite“, na ktorej sa (ne)prekvapivo zhodnú všetci, bez ohľadu na príslušnosť k strane. Na záver dva dôvody od Šimečku, prečo sa treba o korupcii baviť. Jednak je príčinou našej ekonomickej zaostalosti a jednak sa bez nej bude človeku lepšie žiť. Nebude sa za svoju krajinu hanbiť.

12439013_1689623584638868_675158201187060215_n

Gymnazistku Kláru zaujala diskusia Dilemy dobra a zla: „Jana Dubovcová bola realistka, trefne sa pýtala a podnecovala k iným pohľadom. Ironickými poznámkami a miernou satirou kontrovala Fedorovi Blaščákovi, ktorý kládol otázky týkajúce sa morálky, dobra, zla a toho, kedy sa môžu morálne princípy prekročiť na úkor pravdy. Egon Gál bol pragmatický a povedzme, že mierne pesimistický, čo sa týka mentality občanov a zmene k lepšiemu. Peter Kalmus sršal vtipom, drzosťou a bezprostrednosťou, nedával si servítku pred ústa a otvorene hovoril o probléme.“

Na odľahčenie

Po vážnych témach sa človek mohol osviežiť porciou vysokocynického humoru Mateja Adámyho a Sama Trnku. Vo formáte stand up comedy si po pätnástich minútach vymenili mikrofón a zatiaľ čo prvý hovoril surovým humorom k veci, Samo Trnka ma sklamal svojou reprízou. Počuli sme fóry o piešťanskom cétečku, ktoré už odzneli v Kasárňach/Kulturparku. Hudobné kolečko na záver festivalu si poctivo odkrútili Korben Dallas, Para a Malalata a vytancovanie na uvoľnenie padlo viac než vhod. Program Pucungu bol však bohatší, najmä Hríbova Lampa so Zuzanou Wienk, Michalom Handzušom a Mirom Trnkom nepojala všetkých záujemcov. Nultý ročník bol však slušným štartom prvého protikorupčného podujatia, ktorý do Košíc priniesla nadácia Zastavme korupciu.

Lucia Radzová

 


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pucung na skepsu z korupcie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems